Jump to content

"Problem" z wydajnością


Corrado
 Share

Recommended Posts

Witam. Mam taki problem że moja wydajność wg. programów piwowarskich wynosi ok 95 %. Wiem dobrze że nie jest to realne. Zawsze wychodziło mi nieco więcej brzeczki niż zakładałem, czy też w przypadku zestawów sprzedawca zakładał, ale w tym sezonie to już przesada.

Przykład: RyeCDA zasyp 7,250 kg w tym 300 karmelowych i 450 palonych dodanych do wygrzewu. Planowałem uzyskanie ok 25l 16plato, a uzyskałem ok 18,5plato. Po rozcieńczeniu uzyskałem ok 28 litrów 16,5 plato. Myślałem że refraktometr źle wskazuje, więc sprawdziłem na spławiku i to samo. Refraktometr i balingometr sprawdzane na wodzie. Pokojowa temperatura pomiarów.

Link to comment
Share on other sites

No ale w czym "problem"? Toolkit z plikownii podaje ok. 68 % po polsku. Normalna średnio - wyższa wydajność, ponad 70 się zdarzało :smilies: Najczęściej to tak z 66-67 %

 

post-5016-0-42028500-1413573260_thumb.jpg

No właśnie według obliczeń ze wzorów wychodziło mi zazwyczaj w okolicach 72% Natomiast PPPP i brew target takie rezultaty osiąga przy ok 95%. Fakt że z programów korzystam dopiero od roku, ale rok temu wychodziło jeszcze w miarę a przy tej warce mnie zawiodły. A problem jest że IBU wyjdzie mi chyba w okolicach 50 :/ Edited by Corrado
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.