Skocz do zawartości

Warzelnia 100 litrów (po kosztach, w domowych warunkach)


mrjask

Rekomendowane odpowiedzi

Wow, Pawel - konstrukcja wygląda mega pro. Masz może bardziej szczegółowy opis, jak ją wykonałeś? Bardzo chętnie bym poczytał. Ile całość kosztowała?

 

Konstrukcja jak konstrukcja... Dobrze wykonana, pomalowana.

 

Wpisz w google 3 tier brewing system lub 3 tier brew stand.

 

Ja korzystałem z tego wzorca:

 

brewstand2.gif

 

Ale rozwiązań tego typu jest mnóstwo i wystarczy poszukać.

 

Do wykonania użyłem profil stalowy 30x30 ze ścianką 1,5mm. Mój przyjaciel jest spawaczem i zrobił to dla mnie za free. Materiał na taką konstrukcję to pewnie gdzieś około 250 zł.

 

Zamontowałem na konstrukcji trzy palniki, co uznaje za rozrzutność. Można kombinować z dwoma palnikami, a może nawet z jednym (?). Trzeba tylko opracować łatwe przepinanie palnika na odpowiednie stanowisko. Zerknij jeszcze raz do galerii - dodałem zdjęcie z zamontowamymi palnikami.

 

DSC 0622M

 

Jak masz jeszcze jakieś pytania to pisz śmiało.

 

Ja mogę dodać od Siebie że garnek używany 550 zł :D

 

No tak powinienem napisać, że zdjęcia zawierają lokowanie produktu :) Garnek Stalgast kupiony od kolegi Wajchy za 550 zł. Sprzęt już chyba dożywotni. Po whirpoolu stożek z chmielinami jest tak daleko od zaworka spustowego, że zlewam brzeczkę bez żadnych osadów. Póki co zrobiłem dwie warki 30 litrowe. Przymierzam się teraz do warki 50 litrowej. Moim zdaniem na tym sprzęcie mogę robić warki nawet 70 litrowe z ekstraktem poniżej 10blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz jeszcze jakieś pytania to pisz śmiało.

Jeśli kiedyś porwę się na coś takiego, odezwę się na pewno - dzięki :)

 

Grzeje na takim 60l w 70l garze, moc jest wystarczająca. Czy przy 90l również to nie ma pewności, może ktoś inny potwierdzi.

Z tego co widzę, palniki na gaz ziemny chodzą w wyższych cenach (a wolałbym jednak podpiąć ziemny) - będę szukał, dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Może jeszcze ktoś się wypowie z praktyki, a nie tylko suche liczby.

7-7,5kW daje rady do 50-60l brzeczki w 70l garze (moje doświadczenie) i 90l brzeczki też zagrzeje choć czas grzania będzie się na pewno wydłużał. Dobrze by pewnie było kupić coś 9-10kW, będzie wydajniej.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze ktoś się wypowie z praktyki, a nie tylko suche liczby.

7-7,5kW daje rady do 50-60l brzeczki w 70l garze (moje doświadczenie) i 90l brzeczki też zagrzeje choć czas grzania będzie się na pewno wydłużał. Dobrze by pewnie było kupić coś 9-10kW, będzie wydajniej.

 

Jeśli dobrze zrozumiałem podaną przez ciebie tabelę to dla 80l palnik o mocy 10 kW to minimum.

Chociaż dokładnie wyszłoby po obliczeniach wg podanego wzoru.

 

Czy taki żeliwny 9-10 kW dostępny na aukcjach sprawdzi się, ktoś ma jakieś doświadczenie z tym palnikiem ?

Edytowane przez Aleksander
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitupitu

A teraz troszkę praktyki w morzu teorii...

 

Od dawna warzę warki 80-100litrowe w garze ok 120 litrów ocieplonym wełną mineralną. z wykorzystaniem 7,5kW taboretu na propan-butan,

 

Przy tej mocy palnika, jak jest zimno, to butla jest cała w szronie, trzeba stawiać blisko palnika a przy tych większych mocach to chyba bryła lodu sie zrobi. Znacznie to obniża wydajność gotowania wiec nie wiem czy to da radę.

Edytowane przez fidoangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz troszkę praktyki w morzu teorii...

 

Od dawna warzę warki 80-100litrowe w garze ok 120 litrów ocieplonym wełną mineralną. z wykorzystaniem 7,5kW taboretu na propan-butan,

 

Przy tej mocy palnika, jak jest zimno, to butla jest cała w szronie, trzeba stawiać blisko palnika a przy tych większych mocach to chyba bryła lodu sie zrobi. Znacznie to obniża wydajność gotowania wiec nie wiem czy to da radę.

 

Faktycznie, z tym może być problem.

Nie przyszło mi to do głowy :(

 

Może uda się podpiąć gaz ziemny. Niektóre palniki mają taką opcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik 7,5 kW na pewno sprawdza się przy warce 50-70 litrów. Wydłuża się jedynie czas oczekiwania na doprowadzenia brzeczki do wrzenia. Gar mam Stalgast 100 litrów nie ocieplony. Gotuje w pomieszczeniu.

 

Moim zdaniem warka 100 litrowa wymaga już większego palnika. Powiedzmy >9 kW. Gotowanie pod chmurką to dodatkowe problemy, które opisał Kolega wyżej.

 

Aha oprócz mocy palnika pamiętaj o mocnej konstrukcji. Taborety w najtańszych palnikach są strasznie liche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warka 100 litrowa wymaga już większego palnika. Powiedzmy >9 kW. Gotowanie pod chmurką to dodatkowe problemy, które opisał Kolega wyżej.

palnik 9 kw miałem, do 50 litrów oblatywał w miarę, ale robię warki 65l, dopiero jak kilka tygodni temu zakupiłem panik hiszpański gacima 15kw, na allegro za 280 z wysyłką, problem został rozwiązany, owszem idzie jedna butla na 2-2,5 warki ale komfort użycia jest nieporównywalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie izolacja garów jest wskazana.

 

Jednak zrobilem super izolacje mojego HLT pianka poliuretanowa i czuć że coś jakby się przypalała. Teraz próbnie zaizoluje gar armaflexem wykorzystywanym na codzień do izolacji instalacji chłodniczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitupitu

A czy instalacja chłodnicza to to samo instalacja grzewcza? Nie lepiej po prostu użyć tego czym się izoluje instalacje grzewcze? Czemu wyważać otwarte drzwi a przy okazji prosić się o nieszczęście. Przecież to się może zapalić albo w najlepszym wypadku wydzielać jakieś trujące gazy/opary!!!

 

Owinięcie gara wełną mineralną dwustronnie izolowaną warstwą aluminium, taką do izolacji kominków, to banalna sprawa za parę złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik 7,5 kW na pewno sprawdza się przy warce 50-70 litrów. Wydłuża się jedynie czas oczekiwania na doprowadzenia brzeczki do wrzenia. Gar mam Stalgast 100 litrów nie ocieplony. Gotuje w pomieszczeniu.

 

Moim zdaniem warka 100 litrowa wymaga już większego palnika. Powiedzmy >9 kW. Gotowanie pod chmurką to dodatkowe problemy, które opisał Kolega wyżej.

 

Aha oprócz mocy palnika pamiętaj o mocnej konstrukcji. Taborety w najtańszych palnikach są strasznie liche.

 

Domyślam się że konstrukcje są słabe patrząc na zdjęcia w ofertach sprzedaży.

 

Moim zdaniem warka 100 litrowa wymaga już większego palnika. Powiedzmy >9 kW. Gotowanie pod chmurką to dodatkowe problemy, które opisał Kolega wyżej.

palnik 9 kw miałem, do 50 litrów oblatywał w miarę, ale robię warki 65l, dopiero jak kilka tygodni temu zakupiłem panik hiszpański gacima 15kw, na allegro za 280 z wysyłką, problem został rozwiązany, owszem idzie jedna butla na 2-2,5 warki ale komfort użycia jest nieporównywalny

 

15 kW - nie masz problemów ze szronem na butli ?

Edytowane przez Aleksander
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.