Skocz do zawartości

Powitać! [Warszawa]


Mates

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowną społeczność!

Jestem Mateusz, zawodowo zajmuję się meteorologią. W ciągu ost. trzech lat zacząłem pasjonować się piwem, zaczęło się od tego, że zobaczyłem w sklepie piwa z browaru Na Jurze (a Jura to moje rodzinne strony). Etykiety były dość zabawne, a piwo rewelka - chyba wiadomo o kogo chodzi. Po latach rozciągania brzucha i kubków smakowych, zacząłem strasznie wybrzydzać, że najlepsze co mam w osiedlowym to Perłą. Postanowiłem więc dołączyć do warszawskich producentów domowej ambrozji.

 

Od tygodnia moje pierwsze piwo rozmawia ze mną w rybim języku z fermentatora. Robiłem to w stronę foreign extra stout 15,5 blg; z dwóch ekstraktów ciemnych, cukrzu trzcinowego i słodu czekoladowego, na marynce i lubelskim.

 

Początki były nie teges, bo pierwsze zadanie drożdży nie zaczęło fermentacji, a z kranika wolno ciekła brzeczka.

Przegotowałem i przelałem do wiadra bez kranika, i nowe drożdże. Więc mój pierwszy wniosek, że kranik będzie tylko do rozlewu.

 

Po tygodniu - jest w smaku solidnie alkoholowe, troche czekoladowe i kawowe, trochę piecze w język, ale myślę że to alko lub co2 - dobrze myślę?

Chciałbym już przelać na cichą (w której z płatkami chcę trzymać ~2 tyg), ale lekko bulka (jest 4 blg, wieczorem zmierzę jeszcze raz) - i tu też zastanawiam się czy można czy poczekać jeszcze parę dni?

 

Pozdrawiam wszystkich i do usłyszenia w innych działach!

Mates

Edytowane przez Mates
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, śpieszę z informacją, że prognozy dla piwowarstwa są bardzo obiecujące :)

 

Co do cichej, to w ogóle ją sobie odpuść, nie jest wymagana, potrzymaj jeszcze 2 tygodnie, zrób pomiar i butelkuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płatki można wrzucić bez cichej, zwłaszcza jeśli nie będziesz używał już tej gęstwy drożdżowej. Poza tym wniosą i to sporo, kwestia czy sobie tego życzysz czy nie. Jeśli już poleciłbym zaczać od 15-20g. Efekt przy 50g jest bardzo silny, jeśli takiego oczekujesz to okej. Ale najlepiej to na początek w ogóle sobie je daruj.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.