Skocz do zawartości

Stasiek warzy


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

No! w końcu jakiś ruch w moim browarze. :)

Co prawda na zapasowym sprzęcie i częściowo z ekstraktów, bo wszystko wywiezione do "filii", ale wczoraj powstała:

warka 70 - coś w stylu Belgian Pale Ale. Warka na rozruszanie drożdży WLP545 Belgian Strong Ale

 

Zasyp ze słodów które kiedyś ześrutowałem żeby sprawdzić parzenie słodów:

- pilzneński 0,26kg

- carapils 0,05kg

- carahell 0,23kg

- diastatyczny 0,1kg

- cara crystal 120EBC 0,15kg

- Aroma 0,17kg

 

Najpierw po 50g słodów "zacierałem" pół godziny w 150ml wody - po tym czasie sprawdziłem obecność skrobi. Niestety w większości przypadków próbka barwiła się bardzo mocno, a więc namaczanie słodów specjalnych wprowadza skrobię do brzeczki! Nie barwiła się próbka z carapils, oraz próbka gdzie dałem po 25g crystal i pilzneńskiego. Próbka kontrolna z samym pilzneńskim barwiła sie minimalnie.

Po tej zabawie zmieszałem wszystkie próbki, dodałem resztę słodów i już normalnie zacierałem w ok. 62-65°C.

Niestety enzymów chyba nie było za dużo, bo próba jodowa długo była pozytywna. Dopiero po ok 1,5 godzinie i podgrzaniu do 73°C próba jodowa była negatywna.

 

Filtracja na małym (30cm) filtratorze z oplotu, zanurzonym do garnka. Niestety, mimo, że zasyp nieduży, to bardzo duża ilość drobno zmielonych karmelowych spowodowała że filtracja się wlokła strasznie.

 

W międzyczasie zagotowałem wodę i rozrobiłem ok 1,5kg ekstraktu jasnego WES.

 

Chmielenie:

- 60' - 10g Marynka mój zbiór

- 30' - 10g Lubelski mój zbiór

- 5' - ok. 5g cascade zamrożony po chmieleniu na zimno AIPA.

 

Chłodzenie w wannie... Uff... przyzwyczaiłem się do chłodnicy i już zapomniałem jak to jest: po około godzinie udało mi się schłodzić do ok 20°C.

 

Ostatecznie dostałem ok 14l 12°Blg.

Zadane nastawionym dzień wcześniej ok litrowym starterem WLP545 Belgian Strong Ale.

 

Pewnie gdyby nie to, że wszystkie słody wywiozłem, to zrobiłbym "normalną" zacieraną warkę, a tak cóż... pobawiłem się trochę, przetestowałem parzenie słodów i wykończyłem ekstrakty.

 

Moja poprzednia warka już miesiąc na burzliwej - dziś jadę sprawdzić jak się ma i pewnie od razu zabutelkuję. Mam nadzieję, że drożdże będą ok, bo zaplanowałem na nich jeszcze parę warek...

Trochę się będzie u mnie działo w te ferie... ;):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 69 pils zabutelkowana wczoraj w nocy bezpośrednio z fermentora z burzliwej z dodatkiem 120g glukozy (ok 2,5g/but).

Piwo stało na burzliwej 32 dni więc nawet nic nie sprawdzałem tylko do razu do fermentora z kranikiem dodałem glukozy i do butelek. Ale piwo odfermentowało tylko do 3,5°Blg a zacieranie było dość wytrawne więc się zastanawiam czy sobie przypadkiem nie zafundowałem granatów. :o

Potrzymam parę butelek w cieple i zobaczę za kilka dni...

 

Zebrałem dwa słoiczki gęstwy - jeden wykorzystałem już dziś. :)

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warka 71 - tmave - warzona 2011/02/17 w Bazanowie

 

Zasyp:

- pilzneński 3kg (54%)

- monachijski 2kg (36%)

- karmelowy 150EBC 0,3kg (5%)

- lekko czekoladowy (400EBC) 0,1kg (2%)

- czekoladowy pszeniczny 0,05kg (1%)

- carafa III specjal 0,1kg (1%)

 

 

Zacieranie:

55°C - podgrzanie i zasyp słodów

- 10' 52°C

- 20' 65°C

- 30' 72°C

- 5' 76°C - podgrzanie do filtracji

 

Filtracja się niestety przytkała po paru litrach. :) Być może to przez stosunkowo dużą ilość palonych które się śrutują prawie na mąkę. Albo może generalnie za drobno ześrutowalem (?). Zamieszałem ponownie i poszło. Łącznie trwała 65 minut.

 

Chmielenie:

 

- 60' - 10g Marynka

- 60' - 20g Lubelski

- 40' - 20g Lubelski

- 20' - 10g Lubelski - i zostawiony na chłodzenie

 

Cały chmiel z mojego zbioru. W obliczeniach zmniejszyłem trochę % a-k, bo próbując wczoraj pilsa przy butelkowaniu raczej miał mniej niż 34 IBU.

Teraz przyjąłem więc dla lubelskiego 2,5% a-k, dla marynki 7% a-k. Przy tych założeniach piwo będzie miało ok 20IBU.

 

Wyszło ok 28l 12,5°Blg. 1litr od razu zabutelkowałem jeszcze podczas chmielenia, bo się obawiałem że będzie za dużo w fermentorze.

 

Brzeczka schłodzona do ok 9°C i zadana gęstwą 2124 Bohemian Lager zebraną wczoraj.

Fermentor od razu zwieziony do fermentowni (znaczy się do spiżarni ;)). Zostawiłem tam laptop z czujnikami i wskazują aktualnie ok 8,5°C - ciut przy mało - zastanawiam się czy nie przenieść fermentora na noc do cieplejszego miejsca żeby łatwiej było drożdżom wystartować?

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłem tam laptop z czujnikami i wskazują aktualnie ok 8,5°C - ciut przy mało - zastanawiam się czy nie przenieść fermentora na noc do cieplejszego miejsca żeby łatwiej było drożdżom wystartować?

Nie, lepiej niech startuje w zimnie, potem możesz podnosić temperaturę.

Moje lagery startuja w 7-8* bez problemu, ale zadaję zwykle ok. 200 ml gestwy. I natleniam tlenem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, lepiej niech startuje w zimnie, potem możesz podnosić temperaturę.

Moje lagery startuja w 7-8* bez problemu, ale zadaję zwykle ok. 200 ml gestwy. I natleniam tlenem.

Mówisz? Bo spadła do 8°C i już miałem przenosić do kotłowni gdzie jest ok 10°C. No dobra... na razie zostawiam, zobaczę później czy nie spadnie bardziej...

Gęstwy dałem również ok 200ml, ale natleniłem tylko przelewając z garnka do fermentora oraz mieszając potem łychą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawię w spiżarni. Odrobinę uszczelniłem okno - jest ok 9°C. Jest delikatna piana na powierzchni brzeczki, ale szczerze mówiąc to nie mam pewności czy to jeszcze od zamieszania, czy drożdżowa... :)

 

A w międzyczasie ześrutowałem słody na następną warkę: jutro warzę marcowe. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warka 72 - marcowe - warzona 2011/02/18 w Bazanowie

 

Zasyp:

- pilzneński 3kg (51%)

- monachijski 1,5kg (25%)

- wiedeński 1kg (19%)

- carared 0,4kg (7%)

 

Zacieranie:

55°C - zasyp słodów

- 10' 52°C

- 30' 64°C

- 20' 72°C

- 5' 76°C - podgrzanie do filtracji

Filtracja tym razem bez problemów.

 

Chmielenie:

- 60' - 17g Hallertau Tradition (granulat) - dzięki Zgoda. :/

- 45' - 15g Marynka

- 15' - 15g Lubelski

 

Marynka i Lubelski z mojego zbioru - Hallertau ma 5,4% a-k, przy założeniu dla lubelskiego 2,5% a-k, dla marynki 7% a-k piwo będzie miało 22IBU. Niewiele, ale postanowiłem w tym sezonie robić mniej chmielone piwa. E... tzn nie licząc AIPA oczywiście. :/

 

Wyszło ok 26l 14°Blg. Strasznie dużo drobnego osadu białkowego. Zostało mi w fermentorze prawie 2litry z błotkiem. Poczekałem aż się trochę odstoi i co z grubsza zlałem do garnka i zagotowałem. Ale się miło zdziwiłem gdy zlewałem po paru minutach: prawie cały osad ślicznie zbił się na dnie. Zagotowałem jeszcze raz i zabutelkowałem - będzie do refermentacji. Nie dawałem do fermentora bo tam już prawie 25litrów a te nowe fermentory mam wrażenie że jakieś mniejsze są...

 

Brzeczka schłodzona do ok 10°C i zadana starterem 2000 Budvar Lager.

Fermentor zwieziony na dół obok tmave'go - aktualnie jest tam ok 9-10°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warka 73 - wiedeńskie - warzona 2011/02/19 w Bazanowie

 

Zasyp:

- wiedeński 4kg (77%)

- pilzneński 0,5kg (10%)

- zakwaszający 0,05kg (1%)

- carahell 0,4kg (8%)

- caraaroma 0,15kg (3%)

- biscuit 0,1kg (2%)

 

Zacieranie:

- 30' 65°C

- 40' 72°C

- 5' 76°C - podgrzanie do filtracji

 

Chmielenie:

- 60' - 15g Marynka

- 40' - 15g Hallertau Tradition (granulat)

- 10' - 15g Lubelski

 

Wyszło ok 26l 12,5°Blg. Miało być 13°Blg - no cóż... nie zawsze się uda wykonać plan. :)

Podobnie jak w marcowym, tu też bardzo dużo drobnego osadu białkowego. I tak samo jak przy poprzedniej warce tu też zlałem, zagotowałem i większość osadu poszła na dno - poszło do dwóch butelek.

 

Brzeczka schłodzona do ok 10°C i zadana gęstwą 2124 Bohemian Lager

Fermentor zwieziony na dół obok tmave'go i marcowego. Fajny widok - dawno mi nie fermentowały 3 warki jednocześnie. :cool: To był krótki, ale pracowity urlop. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warka 74 - belgijskie złote - warzona 2011/02/23

 

Zasyp:

- pilzneński 5kg (90%)

- zakwaszający 0,05kg (1%)

- carapils 0,4kg (7%)

- carabelge 0,05kg (1%)

- biscuit 0,05kg (1%)

 

- glukoza 0,7kg (12%) - planuję dodać dziś lub jutro, gdy tylko dobrze ruszy fermentacja

 

Zacieranie:

- 10' 56°C

- 50' 63°C

- 30' 72°C

- 10' 76°C - podgrzanie do filtracji i parę minut wygrzew...

 

Chmielenie (gotowanie 75' - pierwszy chmiel po 15' od rozpoczęcia wrzenia):

- 60' - 25g Styrian Goldings (granulat '09)

- 60' - 25g Saaz (szyszki '08)

- 20' - 25g Saaz (szyszki '08)

- 10' - 15g Lubelski (szyszki '10 - mój zbiór)

 

Wyszło ok 24l 15°Blg, ale bardzo dużo zostało w garnku z osadami (plus dodatkowo zabutelkowałem 0,5l do rozpuszczenia glukozy) i do fermentora poszło ok 21,5l.

 

Brzeczka schłodzona do ok 17-18°C (strasznie szybko się wczoraj chłodziło!) i zadana ok 100ml gęstwy WLP545 Belgian Strong Ale przełożonej bezpośrednio z fermentora po przelaniu na cichą warki 70.

Rano zajrzałem do fermentora i już chyba była piana drożdżowa - super ruszyły, mimo niskiej temperatury... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jakie ibu celowałeś? ja dałem ze 2 razy więcej Styriana na podobną ilość brzeczki, mam 4,1 % alfa

Chyba mamy Styrian z tego samego źródła, bo mój też ma 4,1% a-k. :D Zauważ też, że przez godzinę gotowałem również 25g saaz.

Ja celowałem w dolną granicę - wg arkusza powinienem dostać 23IBU (metoda Ragera).

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie zauważyłem tego saaza. No ja celowałem w 30 IBU i 17 Ekstraktu tak jak ma Duvel. Tylko coś jakoś słabo mi startuje to piwo - na razie są niewielkie małe plamki na brzeczce, ale zapach jest jak najbardziej przyjemny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po dodaniu glukozy powinno być 18°Blg. Duvel to z tego nie będzie, bo WLP545 to nie WLP570, ale mam nadzieję, że wyjdzie dobre piwo. :) Spróbowałem wczoraj przy przelewaniu na cichą BPA na tych drożdżach i ten smak baardzo mi odpowiadał. :D Mam nadzieję, że poradzą sobie również z mocniejszym nastawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przy okazji warzenia zrobiłem małą imprezkę: zaprosiłem 3 moich braci (rodzonego i dwóch ciotecznych). Imprezka udana :beer: mam nadzieję, że piwo też się uda.

 

warka 75 - dubbel - warzona 2011/02/25

 

Zasyp:

- pilzneński 3,5kg (67%)

- pszeniczny 0,5kg (10%)

- monachijski II 0,5kg (10%)

- caraamber 0,25kg (5%)

- biscuit 0,25kg (5%)

- specjal B 0,25kg (5%)

hmm... łącznie 102%, nieźle :beer: ale to przez zaokrąglenia...

 

Zacieranie:

- 20' 53°C

- 30' 64->62°C

- 40' 72->69°C

- 15' 76°C - podgrzanie do filtracji i parę minut wygrzew...

 

Chmielenie:

- 60' - 15g Lubelski (szyszki '10 - mój zbiór)

- 60' - 10g Marynka (szyszki '10 - mój zbiór)

- 30' - 15g Styrian Goldings (granulat '09)

- 20' - 15g Marynka (szyszki '10 - mój zbiór)

 

- 25' - rodzynki 100g

- 5' - cukier 0,55kg - skarmelizowany z kilkoma łyżkami soku z cytryny

 

Tym razem wyjątkowo nie robilem żadnych pomiarów, ani podczas wysładzania, ani podczas chmielenia. Zmierzyłem dopiero po przelaniu do fermentora - okazało się że balling wyszedł dokładnie taki jak planowałem: 16°Blg :beer:

Do fermentora przelałem 23litry, potem jeszcze około 1l udało mi się odzyskać z osadów - zabutelkowałem do refermentacji.

 

Brzeczka zadana ok 100ml gęstwy WLP545 Belgian Strong Ale zebranej dwa dni wcześniej.

Co mnie zdziwiło, to praktycznie brak piany mimo intensywnego mieszania po zadaniu drożdżami. Zawsze po takiej operacji miałem mnóstwo piany, a tym razem nic... Czyżby długa przerwa białkowa? Albo coś antypianowego było w rodzynkach?? No nic... zobaczymy...

 

Rano jak wstałem (tj ok 10tej) już była piana drożdżowa na 1-2cm. Super. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj przelałem na cichą belgijskie warki: 74 goldena i 75 dubbela.

Te WLP545 to strasznie żarłoki są! Jestem w szoku! Jeszcze mi nigdy tak mocno piwo nie odfermentowało.

Golden z ok 18°Blg (16°Blg bez dodatku glukozy) odfermentował do... 1,5°Blg!

Dubbel zszedł powiedzmy "w normie": z 16°Blg (ok 13,7°Blg bez dodatku cukru) do ok 2,5-3°Blg.

 

Oj... strongi mi wyszły trochę. :) Ale całkiem smaczne strongi. :)

 

A trzy moje warki dolniaków sobie fermentują już prawie 3ci tydzień w ok 8-9°C. W sumie warzenie i fermentacja na wyjeździe ma swoje zalety: przynajmniej nie zaglądam do fermentora. :) Ale ma też wadę: długi czas na burzliwej. Tym razem też na pewno będzie to dłużej niż miesiąc. Pojadę tam dopiero za 2 albo 3 tyg. I pewnie zabutelkuję od razu, bo nie wiem czy po tak długim czasie jest sens przelewać jeszcze na cichą.

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Stasiek widzę, że dodajesz cukier, a ja mam pytanie dotyczące cukru. Mam zamiar uwarzyć portera i chciałbym dodać cukier.

Czy lepiej dodać w trakcie lub nawet na koniec fermentacji burzliwej czy zaraz do chmielenia?

Ile zwiększy 1 kg cukru Blg w 20 litrach brzeczki 20-22 Blg?

Czy jest na to wzór?

Domyślam się, że zwiększy około 3 może 4 Blg - ale to są moje gdybania.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile zwiększy 1 kg cukru Blg w 20 litrach brzeczki 20-22 Blg?

Czy jest na to wzór?

masa cukru/(masa brzeczki+masa cukru)*100

lub

masa cukru/(objętość brzeczki*gęstość brzeczki+masa cukru)*100

 

w przybliżeniu

masa cukru[kg]/(objętość brzeczki[dm3]+masa cukru[kg])*100

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cukier to "standardowy" dodatek do piw belgijskich.

Ale właściwie w porterze też nie powinien bardzo narozrabiać. ;)

 

A wzór na wyliczenie zwiększenia blg cukrem? No cóż... definicja skali ballinga powinna wszystko powiedzieć. :)

W skrócie: blg = waga cukru / (waga nastawu + waga cukru)

Ale w przybliżeniu można to podbicie wyliczyć tak: dodatkowy blg z cukru = ilość cukru / ilość nastawu.

 

Edit: Jacku, byłeś szybszy o 19 sekund. :)

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warka 76 - koelsch - warzona 2011/03/11

 

Zasyp:

- pilzneński 4kg (85%)

- zakwaszający 0,05kg (1%)

- pszeniczny 0,25kg (5%)

- monachijski 0,4kg (9%)

 

Zacieranie:

- 10' 52°C

- 60' 67->65°C

- 15' 76°C - podgrzanie do filtracji i parę minut wygrzew...

 

Filtracja mnie znów zaskoczyła. Znaczy się przytkała mniej więcej w połowie. Młóto się strasznie zbiło i pokryło mąką. Próbowałem delikatnie mieszać, ale niewiele to dawało i leciało ok 1l/5 minut. Szybko przeliczyłem, że w takim tempie filtracja potrwa jeszcze przynajmniej 70 minut - poddałem się więc i zamieszałem do dna. Pomogło - reszta poszła w miarę sprawnie.

 

Chmielenie - wyjątkowo jak dla mnie tylko granulatem. I tylko Hallertau, ale dwie odmiany:

- 60' - 20g Tradition '10 5,2% a-k

- 60' - 30g Harsbruecker '09 3,1% a-k

- 5' - 10g Tradition '10 5,2% a-k

 

- 10' - 3g mech irlandzki uwodniony kilka godzin wcześniej

 

Brzeczka schłodzona do ok 12°C, zadaną gęstwą 2565 Koelsch (dzięki Coder! :)) i zwieziona do piwnicy (ok 14°C).

 

Uff... tak to chyba jeszcze nie miałem: w tej chwili mam w różnych etapach fermentacji 7 warek! :) Fajnie. ;) Ale jak sobie pomyślę, że muszę przygotować jakieś 300 butelek... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff... tak to chyba jeszcze nie miałem: w tej chwili mam w różnych etapach fermentacji 7 warek! :) Fajnie. ;) Ale jak sobie pomyślę, że muszę przygotować jakieś 300 butelek... :)

ja w sobotę rozlałem 5 fermentorów, i tak dobrze bo 38 litrów poszło do kegów to 80 butelek mniej, ale i tak ponad 150 butelek wyszło, gdyby nie to że sobie w miarę na bieżąco przygotowuję butelki to by było ciężko. I tak pół dnia się zeszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.