Skocz do zawartości

Stasiek warzy


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, zielony07 napisał:

Jak dla kogo ?.  Jak to się zatrze ?

Dlaczego ma się nie zatrzeć? Przecież to "normalny" słód.

Można się za to obawiać filtracji - w koncu 100% pszenicy oznacza brak łuski w złożu filtracyjnym. I fakt, trwa trochę dłużej,  ale daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dla odmiany, będzie... grodziskie, tym razem w wersji ciemnej. Takie piwo "chodziło za mną" od dawna, ale jakoś nie było kiedy go zrobić, ale jak zobaczyłem że we Flisackim KPD pojawiła się ta kategoria, to już wiedziałem że czas wdrożyć ten projekt. :) Grodziskie robię już od dawna - tu będzie mniej więcej moja standardowa receptura, tylko że część słodu pszenicznego wędzonego postanowiłem zastąpić czekoladowym pszenicznym.

I tak powstała:

 

warka 220 ciemne grodziskie - receptura na 20l 8,5°Blg.

Data warzenia:  14.09.2019r.

Zasyp:

- pszeniczny wędzony dębem 2,8kg (92%) - słód z Grodziska (nagroda w konkursie)

- pszeniczny czekoladowy 0,24kg (8%) - Weyerman.

 

Zacieranie:

- 10' 53°C - zasyp gęsty 1:2, żeby było miejsce w garnku na wrzątek (p. niżej). Uwaga, zasyp bez czekoladowego!

- 30' 70°C - w dużej części podgrzanie uzyskane przez dodanie wrzątku. Po podgrzaniu dodane około połowy czekoladowego.

- 30' 75°C - tu podgrzanie również częściowo przez dodanie wrzątku.

- 5' 78°C - podgrzanie do filtracji

Właściwie kopia z warki 215 - zresztą grodziskie robię już od dawna z podobnym schematem.

Reszta czekoladowego dodana po przełożeniu do filtracji.

 

Chmielenie:

- 50' - Marynka granulat - 12g (8% ak)

- 40' - Lubelski szyszka - 15g (ok 3% ak)

- 30' - Marynka granulat - 10g (8% ak)

- 20' - Lubelski szyszka - 10g (ok 3% ak)

Na 10min przed końcem dodane ok pół tabletki (1,7g) Whirfloc.

 

Brzeczka schłodzona do 18°C i zadana uwodnioną saszetką US-05. W tej temperaturze również fermentacja burzliwa.

Po 7miu dniach przelane na cichą.
Fermentacja cicha: 8 dni.  Tym razem nie dodawałem żelatyny, a postanowiłem trochę schłodzić piwo. Po paru dniach udało mi się zejść do 11°C

Butelkowane z dodatkiem 125g cukru (na 18l piwa).

 

Piwo to wygrało w V Flisackim KPD w Bydgoszczy z wynikiem 43pkt. Było 2tyg od rozlewu. Sędziowie chwalili za balans, goryczkę, pijalność, a czepnęli się jedynie zbyt wysokich estrów. Szkoda że nie udało mi się zbić niżej temperatury fermentacji. Ciekawe ile punktów by zdobyło gdyby estry były mniejsze. ? ;)

Polecam to piwo wszystkim wielbicielom grodziskich! Tak jak w 215 cytrusy z chmielu ładnie się skomponowały z wędzonką, tak tutaj z kolei czekoladowe nuty ciekawie ją złamały.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.