Skocz do zawartości

Przerwana fermentacja- zamieszać w fermentatorze?


nadyb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem nowym użytkownikiem forum i mam standardowe pytanie :)))

7.10 popełniłem 2 pilsy z zacieraniem po 11L z różnymi schematami chmielenia. Blg 12,5 drożdze W37/70- jedna saszetka uwodnionych na fermentator. Temperatura fermentacji 12°C.

I tu jest problem.

Fermentacja w obu fermentatorach zaczęła się po ok 20h.

W pierwszym fermentatorze z rurki ładnie bulgocze co jakieś 30s. W drugim fermentatorze od przedwczoraj nie zauważyłem żadnego ruchu. Woda w rurce jest nieznacznie wypchnięta więc wszystko szczelne. Co się mogło stać tym drugim piwkiem? Czy jednak zaglądnąć do środka i może zamieszać łychą? (czytałem że ktoś miał podobną sytuację i po zamieszaniu drożdże zaczęły ponownie pracę). Jeśli czekać na jakąś reakcję to ile czasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Pewno jakaś drobna nieszczelność i stąd tylko lekko wypchnięta wosa w rurce. Naciśnij na pokrywę fermentora tak aby wypuścić CO2 i jak po chwili znów woda zacznie się podnosić to znaczy, że wszystko jest OK i to tylko drobna nieszczelność.

 

Wysłane z Nokii 3210 za pomocą kodów SMSowych

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piana się pojawiła bo piwo chwilę bulgotało. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że bez dotykania się nieszczelność zrobiła ale wszystko na to wskazuje- po naciśnięciu pokrywki i wyphnięciu co2 po chili poziomy wody w rurce się zmieniają.

A temat podpięty czytałem. Bardziej mi chodziło czy na wszelki wypadek zamieszać w fermentatorze.

Edytowane przez nadyb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można pobujać pojemnikem :) Dziedzicpruski prawie dobrze pisze ale można lepiej : jedną ręką w tam gdzie pisze jw a drugą pojemnikiem :) W ten sposób braknie łapki do otwierania pokrywy.

Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.