Skocz do zawartości

drożdże belgijskie do 2 typów piwa


danbar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszytkich. Chciałbym prosić o pomoc w wyborze szczepu drożdży płynnych, których mógłym użyć w 2 różnych warkach - po uważeniu pierwszej chciałbym wykorzystać gęstwę do drugiego.

Piwa, o których mowa to Belgian Strong Ale (ok. 21 BLG) oraz Belgian Rye IPA (ok. 20BLG). Czy jest jakiś szczep, który przy takich ekstraktach dałoby się ponownie użyć oraz jaki byłby najlepszy tak aby każdy ze stylów był w miarę trafiony? Myślałem o Belgian Strong Ale 1388. Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto by było zrobić wpierw jakiś belgian "light" ale aby uzyskać gęstwę pod Twoje planowane, mocne piwa. Jaki szczep to niech ktoś inny się wypowie bo to nie moja działka.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekielny telefon. Przepraszam za powtórkę. A może po prostu zrobić większy starter i rozdzielić go na te dwie warki? Abstrahując zdumiewające to środowisko piwowarskie. Rzucisz styl i ekstrakt i bach - jesteś rozgryziony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WLP545 mam akurat na tapecie. Nie mówię że to na pewno najlepszy wybór, ale moim zdaniem będą się nadawały. Belgian IPA wyszła wytrawna i chyba bardziej fenolowa niż estrowa. Podobny klimat co Deep Love, ale na pełną ocenę trzeba poczekać bo rozlałem niecałe 2 tygodnie temu. Quadrupel i tripel fermentują.

 

Również polecam mniejszą albo bardzo lekką warkę na początek jeśli planujesz robić mocne piwa po 20 blg. Sam zrobiłem 14 litrów lekkiego belgijskiego Ale. Gęstwy będzie pewnie więcej niż po starterze, no i masz 15 litrów piwa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowolne belgi po starterze spokojnie zrobią Ci 15stkę. Ja z kolei polecam naprawdę fajne, uniwersalne drożdże belgijskie Wyeast 3522 Belgian Ardennes. Tak naprawdę z kilku powodów:

1. Dają fajny, belgijski profil, odpowiedni balans owoców i przypraw

2. Szybko się klarują, ładnie osiadają

3. Piwo na nich szybko dojrzewa, nie to co np na 1214 - Belgian Abbey - czyli to pierwsze będzie szybciej pijalne.

4. Po 2 litrowym starterze nie bałbym się na nich fermentować nawet 21 BLG.

 

Stosowałem je wiele razy - zawsze byłem bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W internecie znalazłem artykuł, w którym dopuszczalna granica takiej "rozruchowej warki" może mieć nawet 15 blg, to prawda, czy faktycznie nie przekraczać 10-ki?

Przy świeżych drożdżach pewnie można robić 15 blg. Tylko zanim dolecą do Polski (nie wiadomo w jakich warunkach), poleżą w sklepie, potem kurierem do piwowara (znowu nie wiadomo w jakich warunkach), to ilość żywych komórek może znacząco spaść. Dlatego jak już 15 blg to sugerowałbym mniejszą objętość, 10-15 litrów. Oczywiście cały czas piszę o warce rozruchowej bez startera. Jak robisz starter, to nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W internecie znalazłem artykuł, w którym dopuszczalna granica takiej "rozruchowej warki" może mieć nawet 15 blg, to prawda, czy faktycznie nie przekraczać 10-ki?

 

Może i być coś w okolicach 12-13°Blg.

ALE! Aleeeeeeee....

Skoro i tak w planach są dwa potężne mocarze to takie leciutkie, wytrawne, stołowe piwo będzie jak znalazł. Nie każde piwo belgijskie musi od razu mieć ABV dwucyfrowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za tak szczegółowe rady, poczytam o tych drożdżach Wyeast 3522, skoro takie dobre rezultaty dają to może na nich spróbuję zaeksperymentować.

Jeśli chodzi o tą rozruchową warkę, o której pisze adamsky to plan miałem taki:

1. Robię litrowy starter do mojej rozruchowej warki - powiedzmy 13-15 BLG

2. Gęstwę zbieram, przepłukuję i rozlewam do 2 pojemników, do lodóweczki a potem z każdej robię jeszcze 2 litrowy starter przed warzeniem tych 2 mocnych piw.

 

Tylko czy to nie za dużo kombinowania? Może te dwa mocarze po prostu zaszczepić gęstwą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Szybko się klarują, ładnie osiadają

 

Najlepiej flokulujące drożdże z jakimi miałem kontakt. Piwo jest klarowne bardzo szybko (po około tygodniu), a na spodzie butelki tworzą zbitą galaretę. Do ich zalet dodałbym jeszcze w miarę szeroki zakres optymalnej temperatury - więc są można powiedzieć w miarę "bezobsługowe".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz już tylko do żony i prosto z mostu: "Wiesz co kochanie tak jak już ustaliliśmy w najbliższe weekendy warzyć będę takie dwa piwka tylko zrozum, że moi koledzy po fachu z piaskownicy (nie, nie kotku - to nie jest klub) doradzili mi takie malutkie jeszcze przed nimi... ...także wiesz..."

A potem jakoś pójdzie.

 

Cieszę się, że nie trzeba robić tych kolejnych starterów - super wiadomość, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.