Skocz do zawartości

[Docent] Debiut miesiąca – wrzesień 2014


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

Pod koniec sierpnia wyraziłem defetystyczne stwierdzenie o nikłej ilość premier przewidzianych na wrzesień. Ale wiadomo przecież, że constans w przyrodzie zachowany być musi i te 40 premier, jak co miesiąc, trafiło na rynek. Niezmiernie mnie cieszy, że i tendencja do uruchamiania nowych browarów jest właściwie stała. We wrześniu doczekaliśmy się w końcu piw uwarzonych w świętochłowickim Redenie, wystartował też nowy browar restauracyjny Księży Młyn w Łodzi. O ile Reden ostro wszedł w nowofalowe style, to łódzki minibrowar obstaje przy restauracyjnych standardach, wychylając się jedynie mało porywającym stylem Extra Special Bitter. Tymczasem we wrześniu na tytuł zasłużyło:

Artezan – Funky IPA

FunkyIPA

Piwo w stylu Wild IPA, 14,5° Blg, 6% alk. Kolejna po Funky Brett eksperymentalna zabawa z drożdżami Brettanomyces. Zabawa tym bardziej udana, że znów uwieńczona tytułem Debiutu miesiąca! W Funky IPA charakterystyczny aromat zagrody i stajni oraz „dziki” smak idealnie przeplata się i współgra z bardzo rześkim, cytrusowym, lekko kwaskowym profilem, w którym goryczka jest optymalnie podkreślona. To piwo wspaniale orzeźwia, co może brzmieć dość dziwnie w przypadku piwa charakteryzującego się dusznym trochę aromatem „brettów”. Jednak w piwach Artezana ich intensywność jest odpowiednio stonowana, umożliwiając tak fascynujące połączenia z nowofalowymi odmianami chmielu. Ciekaw jestem czy Artezan podtrzyma passę, bo na październik planowane jest kolejne piwo z brettami czyli Funky Saison!

Pełna ocena piwa na browar.biz

We wrześniu spore wrażenie zrobiły na mnie jeszcze dwa piwa. Berserker z kontraktowego Kingpina na premierze zaskakiwał całkiem mocną goryczką, jednak po kilku dniach idealnie się ułożyła. Kolejne warki mają mieć jednak zmodyfikowane chmielenie, zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce. Świetnie udało się też kolejne podejście Pinty do lagera. Tym razem Pierwsza Pomoc uwarzona została w Zarzeczu i z tego piwa wyszedł naprawdę dobry, solidnie goryczkowy pils!

Kingpin (Zarzecze) – Berserker       Pinta (Zarzecze) – Pierwsza Pomoc

Berserker             PierwszaPomoc

             Ocena piwa                                                      Ocena piwa

A już za moment czekają nas kolejne premiery związane z Warszawskim Festiwalem Piwa!

 

Pozostałe premiery września 2014:

AleBrowar (Gościszewo) – Single Hop HBC 342, Single Hop HBC 430, John Cherry

Artezan – Rżysko, Summer Ale Vic Secret

Bednary – Ambergris

Birbant (Zarzecze) – Pale Ale Simcoe, White AIPA, Black AIPA

Chmielarium (Zodiak) – Pompa Chmielu

Faktoria (Zodiak) – Madame Blond, Bass Reeves

Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy – Gród Króla

Kingpin (Zarzecze) – Rocknrolla

Księży Młyn – Atłasowe, Przędzalniane, Włókiennicze, Bawełniane

Mason (Tarczyn) – McStout

Perun (Zodiak) – Serce Dębu

Pinta (Zarzecze)  – Ce n’est pas IPA Ambrée

Piwna – Kudłaty Elf

Pracownia Piwa – Tripel Hey Now

Reden Świętochłowice – Ale Mozajka, Blady Witek, Łan Wheat, MC Farmer, Milkołak, Pyszny Wyrób, Wielka Szycha, Żniwa Chmielarzy

Wąsosz – Steve, Sean

Wrężel (Zarzecze) – Marcowe, Stout Owsiany, American Pale Ale

b.gif?host=polskieminibrowary.pl&blog=14

Wyświetl pełny artykuł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.