Skocz do zawartości

konsultacja pomysłsu na drugą warke - APA


mazmazik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po udanej, moim zdaniem, pierwszej warce (AIPA z ekstraktów 16BLG) chcę uwarzyć kolejne piwo, tym razem lżejsze (dla rodziny ;]). Myślę o piwie w stylu APA, czyli ok 12-13BLG, aromatyczne, ze średnią goryczką.

 

Pomysł mam taki, by użyć jednej puszki ekstraktu 1,7kg i do tego zatrzeć 2-2,5 kg słodu pale ale, nie zatrę całości bo nie mam takiego garnka. Czy jest sens tak robić? Chodzi o zmniejszenie kosztów no i chciałbym spróbować zacierania. Co sądzicie o metodzie brew in a bag? Zatarłbym w garnku w którym będę warzył wsypując np. do poszewki od poduszki, czy do jakiegoś woreczka słód, potem bym wyjął worek i przelał gorącą wodą w celu wysłodzenia. Sprawdzi się taka metoda?

 

Druga sprawa, jakie chmiele byście mi polecili? Poprzednia była Citra na goryczkę, i Amarillo i Cascade na aromat i smak. teraz chciałbym spróbować innych amerykańskich chmieli. Myślałem o Mosaic, Centenntial i Cluster. Surowce zamawiał będę w sklepie homebrewing.pl

 

Trzecia sprawa to drożdże, poprzednio nie zbierałem gęstwy, bo jak wyczytałem, z 16blg się nie zbiera. teraz chciałbym zebrać, by potem na nich uwarzyć coś mocniejszego np. IIPA. które będą lepsze us-05, czy Safale S-04? Pierwsze piwo fermentowałem na US-05 i fajnie wyszło pomimo tego, że pierwszego dnia trochę mi temperatura uciekła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł mam taki, by użyć jednej puszki ekstraktu 1,7kg i do tego zatrzeć 2-2,5 kg słodu pale ale, nie zatrę całości bo nie mam takiego garnka. Czy jest sens tak robić? Chodzi o zmniejszenie kosztów no i chciałbym spróbować zacierania. Co sądzicie o metodzie brew in a bag?

1 Jakiej pojemności masz garnek?

2. Metoda jak każda inna, ale nie licz na początku na jakieś niezłe wydajności - wydaje mi się że przyjęcie poziomu 60-65% powinno być realne. Jeżeli ma to być akcja jednorazowa na próbę, poszwa pewnie da radę.

Druga sprawa, jakie chmiele byście mi polecili?

U siebie wykorzystałem Mosaica w połączeniu z Citrą - moim zdaniem udane połączenie - także Ci którzy próbowali tego piwa mieli o nim nienajgorsze opinie.

Trzecia sprawa to drożdże

Jedne i drugie dadzą dobre piwa, ale należy pilnować temperatur fermentacji, aby estry nie przykryły wszystkiego w aromacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garnek ma jakieś 15l, na razie nie chcę kupować większego. do warzenia IIPA może kupię coś większego, bo na ekstraktach to portfel by zabolał ;]

 

to spróbuję mosaica i citry, po 50g, chyba powinno wystarczyć na APA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze warki robiłem w 18 litrowym garnku - udawało mi się zacierać standardową 20 (zacierałem trochę gęściej i dodawałem wody)

2,5 kg słodu zatrzesz bez najmniejszego problemu. Trochę gorzej z chmieleniem, bo będziesz gotował brzeczkę gęściejszą niż docelowe Blg początkowe i przez to chmielenie będzie przebiegało trochę inaczej (słabiej w sensie ekstraktywności), ale wszystko da się wykonać.

Ja użyłem w sumie 125 g Mosaica i Citry (łącznie z chmieleniem na zimno) na 28L piwa - z wyliczeń goryczka wyszła na poziomie ok 40IBU; przy chmieleniu na zimno poziom jej odczuwania wzrasta więc wyszło dość aromatyczne i goryczkowe piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam również na smak i aromat Mosaic - bardzo mi smakowało APA zrobione na tym chmielu (warka #2, z ekstraktów) i z pewnością jeszcze kiedyś je powtórzę - tym razem zacierane. Tylko że sezon Ci się powoli kończy na takie piwko - jak dla mnie jest ono idealne na wiosnę/lato :)

 

Na goryczkę dawałem Warrior - cóż, taki był zestaw ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewertowałem kilka tematów na temat chmielenia APA i wymyśliłem cos takiego:

 

60 min - Citra 20g

15 min - Mosaic, Citra 15g

1 min - Mosaic, Citra 20g

na zimno - Mosaic 20g

 

brewtarget mi liczy 37 IBU biorąc pod uwagę zagęszczoną brzeczkę do chmielenia i taka goryczka by mi pasowała. co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest dobra receptura na APA Mosaic:

http://www.piwo.org/...ra/#entry213586

 

Robiłem też SH Centennial, i uważam że będzie to dobry pomysł.

Drożdże US-05.

 

Tak przy okazji, na jaką objętość jest ta receptura - 20, 25 l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czasem wydajność w browarze ustali Ci się na stałym poziomie - ale pierwsze warki zawsze są gorsze. Mniejsza wydajność będzie związana z mniej efektywnym wysładzaniem w worku, w porównaniu do wysładzania złoża w filtratorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewertowałem kilka tematów na temat chmielenia APA i wymyśliłem cos takiego:

 

60 min - Citra 20g

15 min - Mosaic, Citra 15g

1 min - Mosaic, Citra 20g

na zimno - Mosaic 20g

Nie szkoda Citry na goryczkę? W moim przekonaniu lepiej by było zastosować jakiś inny chmiel, może nawet polską Iungę? Druga sprawa jest taka, że APA to piwko lekkie i przyjemne - jak dowalisz tam po kilka chmieli na smak i aromat, to może wyjść pomieszanie z poplątaniem. Być może warto trzymać się jednej odmiany aromatycznej i drugiej goryczkowej? Często "less is more", jak to mawiają :)

 

brewtarget mi liczy 37 IBU biorąc pod uwagę zagęszczoną brzeczkę do chmielenia i taka goryczka by mi pasowała. co o tym sądzicie?

Skąd wiesz, że będzie Ci taka pasować? ;) Może być całkiem sporo, jak na 12Blg. Tzn. zależy dla kogo - jak dla mnie to jest ok, u mnie wyszło podobnie, bo 36IBU w APA i była bardzo fajna. Jednak teraz, patrząc z perspektywy czasu, zrobiłbym ją nieco mniej goryczkową, dosłownie 3-4 IBU mniej. Ale to wszystko kwestia gustu i smaku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się przychylę do ostatniej porady - wbrew pozorom 37 IBU w APA potrafi być solidnie wyczuwalną goryczką (tutaj dużo też zależy od stopnia odfermentowania). Jeżeli celujesz, jak sam pisałeś również w domowników, to może wyliczysz trochę niższą goryczkę (tak w okolicach 30 IBU)? Zawsze też możesz spróbować zatrzeć słód w wyższej temperaturze (jakoś powyżej 67C), żeby zapewnić gotowemu piwu większą pełnię, która będzie stanowić przyjemną kontrę dla goryczki. Skoro ma być to 20l warka to dorzuciłbym więcej chmielu na cichej - piwo będzie lekkie, bardzo aromatyczne i przyjemne w odbiorze, 20g to może być trochę mało, wrzuciłbym ok. 50g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzednie piwo które robiłem z ekstraktów miało ponad 50 ibu (liczone tym samym programem) do mnie było za malo. Fakt ze wychodzi bardzo pełne z tych ekstraktów. Tez dawałem citre na goryczkę i bardzo fajna ja daje ten chmiel dlatego sie na niego upieram. Teraz chce zrobić lżejsze piwo ale jednak z wyczuwalną goryczka, orzeźwiająca. Ale może jednak citre dam tyko na goryczkę. Albo w ogóle zrobię sh mosaic :)

 

Wybaczcie pisownię, ale piszę z telefonu.

 

Edyta: Jak polecacie zacierać slod?

Edytowane przez mazmazik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.