Skocz do zawartości

NZIPA z ekstraktów - które drożdże wybrać?


lupus

Rekomendowane odpowiedzi

A, no to tajemnica Blg się wyjaśniła, przy poprzednich wyliczeniach nie ustawiłem wielkości warki, producent mówi o ok. 20 l piwa, a ja warkę miałem tam defaultowo ustawioną na 18 z groszami, teraz wszystko się zgadza. Przy domyślnej wydajności (72% zdaje się) 16,1 Blg wychodzi dla 23 l brzeczki nastawnej. Jeśli zastosować Twoją metodę z tabelką, warkę trzeba ustawić na 30 l wtedy Yield wychodzi 100%. Zaczynam się jednakowoż wahać, czy koniecznie celować w 16 Plato. Jeśli miałaby to być standardowa IPA, to w ogóle można zapomnieć o takim chmieleniu, bo górna granica IBU to wg BJCP 60 (dla American IPA, BJCP nie wyróżnia NZIPA jako osobnej kategorii). Takie chmielenie mieści się w stylu Imperial IPA, ale tam 16 Plato to przymało, zakres to 16,9-21,3 i chyba warto celować we właśnie taki. Podejrzewam, że muszę się pobawić trochę narzędziem "Water Needed". Gdy wpisałem poprawną wielkość warki, to kosmiczne 109 IBU też oczywiście trochę zjechało, do jakichś 99. :)

Jeśli chodzi o "Equipment profile", to szczerze mówiąc nieco mnie to na razie przerosło. Odpaliłem tego kreatora sprzętu, ale jako osoba mająca nieco doświadczenia wyłącznie z brew kitami i to sprzed paru lat, poległem na pytaniach o typowe straty przy butelkowaniu czy chłodzeniu, nie znam wagi swojego garnka 30 l w celu wyliczenia jego parametrów cieplnych (te parę lat temu go w ogóle nie miałem) itp. - będę to wypełniał gdy już w końcu coś uwarzę. :D Na razie udało mi się dodać wspomniany 30 l garnek w trybie zwykłym (nie sprawdzałem ile waży :) ) i ustawiam go przy tworzeniu receptury. No chyba że robię coś źle i istnieje prosty sposób na lepsze zdefiniowanie swojego sprzętu. Póki co mój browar składa się z garnka i starego zestawu startowego z Browamatora - nie wiem czy w ogóle jest sens tworzyć jakieś profile. :)

A właśnie, a propos starego zestawu startowego. W ciągu tych paru lat przeprowadziłem się i cały sprzęt przeleżał ten czas w piwnicy, w której się z tym raczej nic nie działo, poza tym że się kurzyło i raz chyba przeciekły jakieś rury (dziś zrobiłem wizję lokalną, bo za parę dni przewożę cały piwowarski majdan do obecnego miejsca zamieszkania) - na plastikowej pokrywie jednego z fermentorów jest taki rdzawy kurz (chyba z rur właśnie, spłynęła tam woda, wyparowała i została rdza), ale łatwo można go zmyć. Oczywiście będę to wszystko mył i dezynfekował dokładnie, ale czy widzielibyście jakieś niebezpieczeństwo związane z używaniem takiego sprzętu przy założeniu, że poprawnie to wszystko wyparzę, odkażę itd.? Które elementy należałoby ewentualnie wymienić? Same fermentory nie są porysowane ani w inny sposób naruszone. Na pewno wymienię drewnianą łyżkę, obawiam się "bulkającej" rurki fermentacyjnej i mam zamiar kupić nową (nie mogę tego wyparzyć, bo się odkształci), nie wiem czy mogę wyparzać wężyk z tworzywa, a największe obawy mam jeśli chodzi o pompę do zasysania i przelewu (używałem jej do przelewania na cichą), bo obawiam się, że może być trudno skutecznie odkazić tę "harmonijkę" do zasysania. Akurat ta kwestia spędza mi trochę sen z powiek - głupio byłoby zawracać Wam tu głowę, tyle czasu zastanawiać się nad recepturą i innymi kwestiami, po czym ponieść klęskę przez używanie nieodpowiedniego sprzętu. Czy jest jakiś sposób na stuprocentowo skuteczną dezynfekcję takich starych gratów? Nie uśmiecha mi się np. kupowanie nowego zestawu, ale jeśli będzie to bezwzględnie konieczne, zrobię to. ;)

Dzięki za radę w sprawie przelewania na cichą, chyba dam sobie spokój w takim razie (przemawia do mnie argumentacja o ryzyku infekcji przewyższającym potencjalne korzyści) i nachmielę na zimno w fermentorze, w którym była burzliwa.

Edytowane przez lupus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.