Skocz do zawartości

czy to normalne?


Przemas.IE

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie temat poruszany sto razy ale nic nie znalazłem.

Moja szósta warka no i mały problem.

Nastaw ma 16 Blg. uwarzony wczoraj 3-10-14. drożdże zadane w temp. 20stC.

Jako ,że to pierwsza moja warka o takim Blg ( wczesniej max. 13 ) postanowiłem dodać więcej drożdży ( gęstwa z poprzedniej warki Safale S04 ) i dodałem ok 1 kubka .

Ładnie wystartowało poi ok 3 godzinach. Problem następujący, w pokoju jest 20 stopni , drożdże zadawane w 20 st. a dziś rano termometr pokazuje 25 . Wcześniej tak nie miałem , podejrzewam ,że drożdże podszcas przerabiania cukru wytwarzają ciepło... ale aż 5 st?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w pokoju stała 20-21 st. Jeszcze nie ogrzewam domu , nie mam gdzie wynieść , rano otworzyłem, okno może coś się schłodzi. Swoją drogą to bulgotanie z rurki jest ciągłe i dość mocne , chyba przesadziłem z drożdżami, Mały wulkan z rurki był , poszła piana .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani

Przekraczasz rekomendowana temperaturę tych drożdży o 1stC. Profil piwa będzie estrowy.

 

Panie, w takich temperaturach to profil będzie bimbrowy! Nie powinno się fermentować w takich temp. zwłaszcza w pierwszych dniach fermentacji. Przez pierwsze 2-3 dni trzymać się najniższych możliwych temperatur dla tych drożdży, a później podnosić najlepiej stopniowo temp do góry.

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam miałem te same problemy z temperaturą fermentacji. Rozwiązałem to w prosty sposób przenosząc piwo do piwnicy. Mieszkam w wieżowcu ,piwnica malutka ale temperatura w piwnicy jest stabilna i niższa niż na zewnątrz. teraz mam 12 C do 14C. łatwiej pnowac nad temperaturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie, w takich temperaturach to profil będzie bimbrowy! Nie powinno się fermentować w takich temp. zwłaszcza w pierwszych dniach fermentacji.

 

Mieszkam w domu, nie mam piwnicy. Nie planowałem tej temperatury . w pokoju jest 20 st, i drożdże były zadawane w 20 st. Dlatego moje pytanie , dlaczego taki wzrost temperatury teraz okno otwarte w pokoju 19 st, na fermentorze 23-24 st.

 

Proponuje pudło izolacyjne zrobić. Szybko, łatwo, przyjemnie i pożytecznie

 

http://www.piwo.org/...e-na-fermentor/

 

Dobry pomysł, i chyba niedrogi w wykonaniu

Edytowane przez Przemas.IE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duże BLG drożdże mają co jeść dodałeś gęstwa więc wystartowały z kopyta dlatego temperatura wzrosła tak dużo i tak szybko, 19 stopni w pokoju niewiele daje bo to jednak jest 20l cieczy żeby ją schłodzić do tych 19 stopni musiałbyś czekać pewnie ze 2 dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno wyjaśnić "dlaczego". Drożdże potrafią podnieść temp i trzeba się z tym pogodzić. Tak jak koledzy piszą zainwestuj 20zł i zrob sobie pudełko ze styropianu.

 

P.S. Na przyszłość staraj się nazywać wątki zgodnie z treścią, bo tytuły typu "czy to normalne?", podobnie jak "mam pewien problem" albo "pomocy!" obniżają czytelność forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś już lepiej . okno otwarte całą noc i temp. na fermentorze jest 19 st. ale fermentacja też już się uspokoiła i wydaje mi się że nie drożdże już nie wytwarzają ciepła . Na następny nastaw skleję pudełko ze styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje , właśnie sprawdziłem gęstość , no i zeszło do 5 Blg. więc większość cukrów już przerobiona . Skosztowałem, tragedii nie ma , czas pokaże.

Teraz już nie obniżaj - daj drożdżakom w spokoju dofermentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety fermentacja utknęła na 5 Blg.

Chłodniej w domu i temperatura na fermentorze ok 18-19 st.

Postanowiłem lekko napowietrzyć, więc przemieszałem wysterylizowanym mieszadłem . Wiem ,że nie powinienem otwierać fermentora ale od dwóch dni nic się nie działo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety fermentacja utknęła na 5 Blg.

Chłodniej w domu i temperatura na fermentorze ok 18-19 st.

Postanowiłem lekko napowietrzyć, więc przemieszałem wysterylizowanym mieszadłem . Wiem ,że nie powinienem otwierać fermentora ale od dwóch dni nic się nie działo .

W 4 dni fermentacji zeszło ekspresem z 16 do 5. Po czym wnosisz, że fermentacja sie zatrzymała???

Zostaw jak jest i sprawdz za kilka dni. FFT pewnie nie robiłes, ale poniżej 4 raczej by to nie zeszło.

Edytowane przez JakubS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 4 dni fermentacji zeszło ekspresem z 16 do 5. Po czym wnosisz, że fermentacja sie zatrzymała???

 

Do 5 Blg zeszło w dwa dni i od tamtej pory nic się nie zmieniło, mierzone cukromierzem . To moja 6 warka ( nie licząc brew kitów ładnych parę lat temu ), infekcji jeszcze nie doświadczyłem, i mam nadzieję ,że nie doświadczę . Na skrótach się nie znam więc nie do końca wiem co to FFT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.