Skocz do zawartości

Jakie piwa można warzyć w temp. 12-13'C?


amorph

Rekomendowane odpowiedzi

Od czerwca fermentowałem swoje piwka w piwniczce gdzie miałem temperture 16'C. Teraz gdy się ochłodziło mam 13'C.

 

1. Jakie piwa najlepiej wychodzą w takiej temperaturze?

 

2. Jaka temperatura bedzie potrzebna żeby zacząć warzyć dolniaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla dolniaków to chyba jeszcze kilka stopni przydałoby się obniżyć, ale to niech się wypowiedzą warzący lagery.

12-13°C to fajna temperatura by puścić w ruch np Wyeast 1007 German Ale, czy 2565 Kölsch i porobić coś hybrydowego, Scottish Ale chyba też w tej temperaturze dadzą radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w temp 12-13 st. C nie uwarzysz żadnego piwa. Z kolei ta temperatura wg mnie nada się do fermentacji RISa, IIPA i innych mocnych piw górnej fermentacji gdzie temp. może znacząco wzrosnąć na początku fermentacji. Sam fermentowałem stouta 19 blg w temp. otoczenia 13 st. C na S-04. Piwko jak najbardziej udane. Na dolniaki nieco za ciepło, najlepiej byłoby 8-10 st. C. A tak naprawdę możesz pofermentować neutralne ale jak np. APA, AIPA a na końcu fermentacji przenieść do temp. pokojowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w temp 12-13 st. C nie uwarzysz żadnego piwa.

Zależy co kto ma na myśli - była o tym już kilka razy dysputa. Ja nadal uważam, że warzenie piwa to cały proces a nie jedynie jego zacieranie czy gotowanie, ale to taki OT.

Kilka moich piw z poprzedniego sezonu było warzonych w takiej temperaturze otocznia i drożdże górnej fermentacji dawały sobie radę. Warunkiem jest zdrowa gęstwa w odpowiedniej ilości. Wtedy nawet nie było lagu, fermentacja ruszała praktycznie po kilku godzinach od zadania drożdży.

Jak dla mnie Kościak dobrze radzi, jak także fermentuję w takich temperaturach piwa hybrydowe na Germanach czy Kölschach. Wypróbowałem także US-05 i nawet w niższych temperaturach otoczenia pracował bez większych problemów, przy piwach o niezawysokich Blg początkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tydzień temu warzyłem AIPA wyszło 17,5 blg fermentacja na US-05 w temp. 14st. troszę wolno pracują bo po 8 dniach dalej obfita piana i widać oznaki fermentacji więc dziś przeniosłem do ciepłego pomieszczenia niech dojedzą sobie, i zlewam na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nie brzmi czy będą fermentować, bo raczej będą, tylko jak taka niska temp wpłynie na końcowe piwo. Taka temp jest sporym stresem dla drożdży i pomimo tego, że fermentacja będzie przebiegać, to w piwie może pojawić się wiele niepożdanych aromatów i smaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w piwie może pojawić się wiele niepożdanych aromatów i smaków.

Daj jakiś przykład.

 

Trzeba pamietać, że w fermentorze będzie z 16-17 stopni przez 2-3 dni. To jest idealny zakres dla pospolitych górniaków jak np. US-05 i iidealnie na początek fermentacji. Jedynie na dofermentowanie podniósł bym temp.do ok. 19-20 na końcu, najlepiej stopniowo, no ale to tylko lodówa.

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

US-05 namnożyły mi się i zaczęły fermentować w temperaturze 6 (!) stopni (fakt że double pitch). Tak więc - jak to napisali na HomeBrewTalk - to są drożdże pancerne.

Edytowane przez Vami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czerwca fermentowałem swoje piwka w piwniczce gdzie miałem temperture 16'C. Teraz gdy się ochłodziło mam 13'C.

 

1. Jakie piwa najlepiej wychodzą w takiej temperaturze?

 

California Lager

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

California Lager, potwierdzam. Wkrótce kupię i (mam nadzieję) jak kiedyś użyję do ok 120 litrów piwa. Super drożdże, warunek to pierwsze lekkie piwo (u mnie 8blg). US 04 też lubią niskie temperatury, bardzo wydajne są, też na początek lekkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.