Jump to content

Jakie piwa można warzyć w temp. 12-13'C?


amorph
 Share

Recommended Posts

Od czerwca fermentowałem swoje piwka w piwniczce gdzie miałem temperture 16'C. Teraz gdy się ochłodziło mam 13'C.

 

1. Jakie piwa najlepiej wychodzą w takiej temperaturze?

 

2. Jaka temperatura bedzie potrzebna żeby zacząć warzyć dolniaki?

Link to comment
Share on other sites

Dla dolniaków to chyba jeszcze kilka stopni przydałoby się obniżyć, ale to niech się wypowiedzą warzący lagery.

12-13°C to fajna temperatura by puścić w ruch np Wyeast 1007 German Ale, czy 2565 Kölsch i porobić coś hybrydowego, Scottish Ale chyba też w tej temperaturze dadzą radę.

Link to comment
Share on other sites

w temp 12-13 st. C nie uwarzysz żadnego piwa. Z kolei ta temperatura wg mnie nada się do fermentacji RISa, IIPA i innych mocnych piw górnej fermentacji gdzie temp. może znacząco wzrosnąć na początku fermentacji. Sam fermentowałem stouta 19 blg w temp. otoczenia 13 st. C na S-04. Piwko jak najbardziej udane. Na dolniaki nieco za ciepło, najlepiej byłoby 8-10 st. C. A tak naprawdę możesz pofermentować neutralne ale jak np. APA, AIPA a na końcu fermentacji przenieść do temp. pokojowej.

Link to comment
Share on other sites

w temp 12-13 st. C nie uwarzysz żadnego piwa.

Zależy co kto ma na myśli - była o tym już kilka razy dysputa. Ja nadal uważam, że warzenie piwa to cały proces a nie jedynie jego zacieranie czy gotowanie, ale to taki OT.

Kilka moich piw z poprzedniego sezonu było warzonych w takiej temperaturze otocznia i drożdże górnej fermentacji dawały sobie radę. Warunkiem jest zdrowa gęstwa w odpowiedniej ilości. Wtedy nawet nie było lagu, fermentacja ruszała praktycznie po kilku godzinach od zadania drożdży.

Jak dla mnie Kościak dobrze radzi, jak także fermentuję w takich temperaturach piwa hybrydowe na Germanach czy Kölschach. Wypróbowałem także US-05 i nawet w niższych temperaturach otoczenia pracował bez większych problemów, przy piwach o niezawysokich Blg początkowych.

Link to comment
Share on other sites

u mnie S-04 spokojnie pracują przy tych 12 stopniach, jedne zaczynały na gęstwie 14blg a drugie z saszetki 16blg i pracowały równie pięknie nawet im się spacerować zachciało...

Link to comment
Share on other sites

Ja tydzień temu warzyłem AIPA wyszło 17,5 blg fermentacja na US-05 w temp. 14st. troszę wolno pracują bo po 8 dniach dalej obfita piana i widać oznaki fermentacji więc dziś przeniosłem do ciepłego pomieszczenia niech dojedzą sobie, i zlewam na cichą.

Link to comment
Share on other sites

Pytanie nie brzmi czy będą fermentować, bo raczej będą, tylko jak taka niska temp wpłynie na końcowe piwo. Taka temp jest sporym stresem dla drożdży i pomimo tego, że fermentacja będzie przebiegać, to w piwie może pojawić się wiele niepożdanych aromatów i smaków.

Link to comment
Share on other sites

Teoretycznie wg materiałów Fermentisa wszystkie ich górniaki pracują w temp. od 12°C, pytanie tylko jak piwo wyjdzie

W 13°C Scottish Ale fermentowały super.

Link to comment
Share on other sites

to w piwie może pojawić się wiele niepożdanych aromatów i smaków.

Daj jakiś przykład.

 

Trzeba pamietać, że w fermentorze będzie z 16-17 stopni przez 2-3 dni. To jest idealny zakres dla pospolitych górniaków jak np. US-05 i iidealnie na początek fermentacji. Jedynie na dofermentowanie podniósł bym temp.do ok. 19-20 na końcu, najlepiej stopniowo, no ale to tylko lodówa.

Edited by Mariusz_CH
Link to comment
Share on other sites

US-05 namnożyły mi się i zaczęły fermentować w temperaturze 6 (!) stopni (fakt że double pitch). Tak więc - jak to napisali na HomeBrewTalk - to są drożdże pancerne.

Edited by Vami
Link to comment
Share on other sites

California Lager, potwierdzam. Wkrótce kupię i (mam nadzieję) jak kiedyś użyję do ok 120 litrów piwa. Super drożdże, warunek to pierwsze lekkie piwo (u mnie 8blg). US 04 też lubią niskie temperatury, bardzo wydajne są, też na początek lekkie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.