Jump to content

[Piwny turysta] Brauhaus Döbler z Bad Windsheim


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

Czy ziemia frankońska mogła mnie jeszcze czymś zaskoczyć? Okazuje się, że tak! Zapraszam was do przepięknego miasteczka Bad Windsheim, położonego w środkowej Frankonii, w którym to działa browar Döbler.

DSC06835

Został założony w 1867 roku, tuż przy niewielkim rynku, w samym sercu starego miasta. Każdy, kto odwiedzi go pierwszy raz pomyśli, że jest to jeden z wielu browarów restauracyjnych działających na tym terenie. Nic bardziej mylnego. Mimo, żeby odkryć tajemnicę tego browaru na wstępie trzeba odwiedzić dwie, niewielkich rozmiarów sale należące do firmowej karczmy, to kolejne już pomieszczenia są na tyle wymowne, że nie sposób ich pomylić ze zwykłą knajpą oferującą własne piwo.

Na dzień dobry witają nas przepiękne naczynia warzelne, pracujące nieprzerwanie od połowy XX wieku. Dalej schodzimy na podziemi browaru, które są datowane na XVIII wiek. Tam naszym oczom ukazują się kadzie służące otwartej fermentacji. W kolejnych pomieszczeniach znajdują się zbiorniki leżakowe. Całość instalacji pochodzi z drugiej połowy ubiegłego wieku. Browar w ubiegłym roku, bez zbędnej elektroniki oraz niepotrzebnej techniki, osiągną moc pięciu tysięcy hektolitrów w skali roku.

Obecnie browar może poszczycić się takimi wypustami, jak: Hell (11,4blg), Pils (11,0blg), Keller (11,6blg), Marzen (11,8blg), Doppelbock (18,0blg) oraz…(tutaj może być największe zaskoczenie) klasycznym jasnym Hefe-Weizen-em ( 12,0blg).

Czemu zaskoczenie, jeżeli jest taki pospolity? Otóż, jak się okazuje, był to najgenialniejszy hefe-weizen, jaki do tej pory miałem okazję skosztować. Tak nie boję się tego napisać. TAK POWINIEN SMAKOWAĆ KAŻDY HEFE-WEIZEN!

Urzekający, wręcz nie do pisania przepiękny aromatyczny bukiet owoców cytrusowych. Na pierwszym planie silna ściana bananowa, w dalszym tle nienatarczywe lekkie cytrusy. W smaku bogactwo owocowo-drożdżowe podsycone wyraźnym wysyceniem. Prawdziwe piwowarskie arcydzieło!

Kolejne piwa, niebyły już tak urodziwe, ale nadal utrzymywały wysoki poziom merytoryczny. Jednak tej pszenicy nie dało się w żaden sposób zdeklasować.

Warto nadmienić fakt, że browar oprócz rozlewu swojego piwa do beczek, oferuje również swoje piwo we flaszkach. Jest to na tyle istotne, że koszt takiego piwa oscyluje w okolicach 60 eurocentów, a to z pewnością istotnie przekłada się na ilość piwa zakupionego do przydomowej spiżarni.

Reasumując, jeżeli nie skosztujesz pszenicy z Brauhaus Döbler, nie będziesz nigdy wiedział jak powinno smakować piwo pszeniczne! Gorąco was namawiam do odbycia wycieczki do Bad Windsheim. Z pewnością nie pożałujecie.

DSC06846

.

DSC06845

.

Hefe-Weizen

Hefe-Weizen

.

Dunkel oraz Keller

Dunkel oraz Keller

.

Portret założyciela browaru

Portret założyciela browaru

.

Niepełna oferta piw flaszkowych.

Niepełna oferta piw flaszkowych.

.

Słup przy browarze rzecz jasna jest.

Słup przy browarze rzecz jasna jest.


3072 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.