Skocz do zawartości

Laska wanilii


Infam

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, odkopie troche ;)

 

czy nie mozna dodac wanilii na ostatnie 10 min warzenia, tak jak inne przyprawy do świątecznego piwa? 

 

 

edit

za 15 min przychodzi czas dodawania przypraw.. dawać ja czy nie?

Edytowane przez czaro27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wanilię trzeba rozciąć i rozgnieść tak aby ziarna były. Polecam też użyć dużej laski z białymi kryształkami to da efekt. Posmaki wanili daje też dąb odpowiednio podpiekany. Zubrowka może powodować zanik piany przez kumaryne, może koledzy spróbują z trawą cytrynową. Niestety sam nie mam jak warzyc warek ale gotuję różne potrawy i dosyć dobrze znam się na przyprawach korzennych bo je uwielbiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ja osobiscie mam plan dodac na cicha (RIS) albo przy rozlewie laski wanili macerowane kolo miesiaca w whisky. Mam takie szklane fiolki po cygarach idealne do tego zastosowania. Zobaczymy co wyjdzie :P Dam znac za rok;)

Edytowane przez Kastuog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macerowałem 4 pocięte laski wanillii w rakiji jakieś 2-3 tygodnie, potem dodałem cały roztwór do milk stouta przed rozlewem i po 2-3 tygodniach od zabutelkowania wanilia jest masakrująca nozdrza, aż za bardzo i potrzebuje się ułożyć. Do RISa, który ma sobie poleżeć rekomendowałbym podobną ilość i sposób użycia, ale do lekkich piw na pewno mniejszą, może np. 2 laski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie odnośnie macerowania jako takiego. Co sądzicie o pomyśle kupna kilku rodzajów płatków dębowych/ z drzew owocowych czy wanilii, zalaniu tego różnymi alkoholami (whishy/bourbon itp.) w różnych słoikach i zapomnieniu o tym na pół roku/rok/kilka lat. Po tym czasie oddzieliłbym części stałe a alkohol jako nośnik aromatów dodałbym do piwa. Ma to jakiś sens? Ktoś tak wcześniej robił??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

To ja odkopię. Za półtora miesiąca warzę Portera Karaibskiego, dziś w ramach przygotowań do 120ml ciemnego rumu poszły trzy laski pociętej na ok 1cm odcinki, a także 10g ciemno pieczonych płatków dębowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.