Skocz do zawartości

Mash-out czy robić? Wady i zalety?


Konus

Rekomendowane odpowiedzi

Woda do wysładzania ma mieć 78 stopni (...)

 

Pewnie na eksperymenty jeszcze przyjdzie czas w Twoim browarze ;)

W poprzedniej lokalizacji miałem wodę w sieci ok 60-65°C i wysładzałem nią bezpośrednio z kranu i wiesz jaka była różnica w piwach, wydajności?

Żadna a może nawet na plus, mogę powiedzieć, że nawet przy stosowaniu różnej jakości słodów nigdy nie było problemu z klarownością gotowego piwa, żadnej tam "naturalnej mętności piwa domowego".

To może być do przemyślenia dla tych, którym wychodzą zbyt mętne piwa pomimo zastosowania dobrze flokujących i osiadających drożdży.

Edytowane przez fidoangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było: ja nikogo nie przekonują do robienia lub nie robienia mash outu. Każdy musi znaleźć swoją metodę, w swoim browarze.

 

Chodzi o to, żeby nie demonizować braku mash outu, poprzez bajania o widocznie zaniżonej wydajności (o ile ten 1% komuś wadzi), zapchanej filtracji przy mocniejszych piwach (tutaj jest 17 BLG bez mash outu).

 

Faktem jest, że typowe amerykańce i brytole robi się bez mash outu, tak samo jak w Czechach robi się dolniaki z dekokcją. Z czegoś się to bierze, a co Wy będziecie robić w swoich browarach - Wasza sprawa.

 

Każdy powinien choć raz spróbować i zobaczyć, co mu to daje.

 

Aha, co do wysładzania wodą o temperaturze 78°C - dodam, że ekstremalnie rzadko mam wodę do wysładzania dochodzącą do 60°C. I nawet z pominięciem mash outu i przy takiej temperaturze nie mam problemów ani z wydajnością, ani z filtracją. Dokładnie jak napisał fido.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda z kociołka spływa wężykiem o długości 1mb i raczej niewiele traci temp, sprawdzę przy okazji. Można podnieść do 80 i spadku nie będzie. Z ciekawości wykonam piwa, o których wspomniałem: 72 stopnie i 78 z mash out.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra jeszcze gwoli jasności bo trochę ta dyskusja zaczyna być bez sensu wkleję taki cytacik:

 

Ostatni, nieobowiązkowy krok zacierania. Chodzi tutaj o podgrzanie całego zacieru do temperatury ok 78 C. Chcemy przez to uzyskać dezaktywację większości enzymów, aby ułatwić filtrację, przerywając dalszą konwersje skrobi – zacier staje się wtedy mniej „klejący”. Czasami również podnosi wydajność. Ważne jest, aby nie przekroczyć 80 C, aby nie zdezaktywować wszystkich enzymów, będą one potrzebne przy filtracji."

 

No i z wiki:

Mash out jest to specjalny krok na koniec zacierania - podgrzanie całości zacieru do temperatury 76-79*. Ma on na celu dezaktywację większości enzymów, aby przerwać dalsza konwersję i ułatwia filtracje, zacier jest wtedy luźniejszy i mniej "klejący". Niekiedy też pomaga podnieść wydajność. Należy uważać, żeby nie przekroczyć 80°C, aby nie zdezaktywować wszystkich enzymów, będą one potrzebne, aby przerobić śladowe ilości skrobi które mogą wypłukać się przy filtracji. Mash-out jest nieobowiązkowy, ale jak widać ma pewne zalety i warto go stosować.

 

Więc nie jest to krok wymagany, ale dobrze jest go zrobić... A to co każdy zrobi u siebie w browarze to już indywidualna sprawa tak jak Przemek pisze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

się zdecyduj: czy wydajność skacze, bo zacieramy jeszcze niezatartą skrobię ukrytą w zakamarkach ziaren, czy zmniejszamy lepkość i łatwiej wypłukać cukier?

 

Rozumiem, że Twoje pytanie było skierowane do mnie? Ja się zdecydowałem i nie będę się z Tobą wdawał w nadmierną polemikę i proszę Cię bardzo czytaj ze zrozumieniem.

Co do dezaktywacji enzymów i zmiany profilu piwa to oczywiście z zatartego na wytrawnie piwa z powodu braku wygrzewu nie zrobi nam się ulepek. Jeśli dla Ciebie wszystko działa zero jedynkowo to ten aspekt mash outu możemy pominąć.

 

Szczyt chamstwa.

"nie będziesz się wdawał w nadmierną polemikę". Ale na pożegnanie jeszcze wciskasz bzdury, że ja myślę 01.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drodzy Państwo to hobby ma nas łączyć a nie dzielić i tak wiadomo, że "mojsza racja jest lepsza niż Twojsza" :D bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi, postaram się też zrobić jak GB i uwarzyć dwa te same piwa z i bez mash-out'u i przedstawię wyniki w tym temacie chyba, że ktoś będzie pierwszy.

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mash-out może mieć wpływ na "dezaktywację większości enzymów".

Przy przerwie dekstrynującej wykonywanej w ok 72°C beta-amylaza już nie żyje a alfa-amylaza zdechnie dopiero ok 85°C to jaki może mieć wpływ podbicie do 75°C?

 

To tak na szybko, z pamięci i jeśli się mylę to niech ktoś, kto się na tym zna mnie poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd wziąłeś te 85°C.

Także kołata mi po głowie, że w tej temperaturze ustaje całkowicie aktywność a-amylazy, natomiast b-amylaza kończy swój żywot w okolicach 70°C. Czytałem kiedyś o tym, ale nie pamiętam gdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, Jacer podał piękny cytat tylko zupełnie nie odnoszący się do temperatur dezaktywacji enzymów i wpływu podbicia do 76°C na efekt końcowy.

@tomato, przeca napisałem, że z głowy a może podasz jak to jak jest z tymi temperaturami ?

I ponawiam pytanie: jak mash-out może mieć wpływ na "dezaktywację większości enzymów" ?

Edytowane przez fidoangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mash-out może mieć wpływ na "dezaktywację większości enzymów".

 

Przy przerwie dekstrynującej wykonywanej w ok 72°C beta-amylaza już nie żyje

 

No ale przecież zacierając jednotemperaturowo w zakresie 64-68°C nie robiąc dekstrynującej dopiero mashout zdezaktywuje beta amylazę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorka Korzeń, nie wiem jak ja to przeczytałem, że odwrotnie widziałem

Spoko, ja jedną ręką siedzę przy projekcie, drugą na piwo org, a trzecią przy zadaniach domowych z moją pierwszoklasistką i czasami już sam nie wiem co jest gdzie jak i z kim ;)

temperatura zakończenia zacierania w 76-78 st. C

Nie jest to równoznaczne z dezaktywacja wszystkich enzymów, o czym w dalszej części pisze Kunze:

 

"Chociaż proces filtracji przebiega znaczne szybciej w wyższych temperaturach na skutek mniejszej lepkości, należy wziąć pod uwagę, że aktywna jeszcze a-amylaza w temperaturach powyżej 78°C jest we wzrastającym stopniu inaktywowana. Podczas filtracji przechodzi do roztworu jeszcze nie rozłożona skrobia i musi być docukrzona. W przeciwnym razie powstaje niebezpieczeństwo zmętnienia skrobiowego"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Above 176ºF (80ºC) alpha amylase is quickly deactivated [Narziss, 2005]

 

http://www.homebrewtalk.com/wiki/index.php/The_Theory_of_Mashing

któryś tam akapit

Inne enzymy wcześniej padają, więc zostaje tylko alfa, więc stwierdzenie dezaktywację większości enzymów mi się wydaje trafne.

poza tym chyba nie warto przekraczać 80C z innych bardziej sciągających za język powodów, nie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czytamy dalej. :)

 

Ponieważ przy filtracji zacieru resztkowa skrobia w wysłodzinach nadal jest rozpuszczana (dalsze trwanie zacierania), jej scukrzenie może mieć miejsce tylko wtedy, gdy alfa amylaza nie zostanie unieczynniona przez temperatury powyżej 78stC. Toteż filtracja zacieru w 100 st. C w wyniku dałaby "błękitną" warkę.

 

alfa amylaza zostaje zniszczona w 80 St C, należy więc filtrację zacieru prowadzić poniżej tej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jak widać tzw 'morze'. Jak się ma do tych rozważań dekokcja? Dwuwarowa, pierwsza z przerwą a druga już tylko zagotowanie. Przekracza się magiczną granicę 78 stopni. Mash out już ponad 60% objętości aktywował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jak widać tzw 'morze'. Jak się ma do tych rozważań dekokcja? Dwuwarowa, pierwsza z przerwą a druga już tylko zagotowanie. Przekracza się magiczną granicę 78 stopni. Mash out już ponad 60% objętości aktywował :)

Za wiki:

zagotowanie w oddzielnym kotle gęstej części tego zacieru

czyli tej części w której enzymów nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z tematu robić mash out czy nie schodzimy do tego, czym się różni dekokcja i dlaczego nie zabija enzymów, a nawet umożliwia skończenie zacierania, to zaiste jest to piaskownica piwowarska :P

 

Sorry, nie mogłem się powstrzymać, ale jak jaras wskazał, wystarczy dokładnie i ze zrozumieniem przeczytać wiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ta deaktywacja nie jest zero-jedynkowa. Zauważcie, w jakiej temperaturze te enzymy pracują w warunkach naturalnych.

Degradacja enzymów następuje tym szybciej im wyższa temperatura, a to, czy jest to X czy Y to już kwestia umowna, biorąca w niejawnych założeniach przeciętny czas (i zapewne pH) w procesie zacierania.

 

Tu jest bardzo ciekawy i dość wyczerpujący opis tego co dzieje się w zacierze: http://braukaiser.com/wiki/index.php?title=Starch_Conversion

M.in. na rysunkach 4 i 5 aktywność obu amylaz w funkcji czasu i temperatury. Wynika z nich, że:

1) Temperatury graniczne, poniżej których nie następuje (w interesującym nas zakresie czasu) degradacja enzymów to odpowiednio:45C dla beta- i 60C dla alfa-amylazy

2) Przy zacieraniu w temperaturze 63C przez 60 minut lub 66C przez 30 minut i tak na koniec takiej przerwy możemy się pożegnać z beta.

3) Po 60 minutach w 66C mówimy baj baj połowie alfy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku nie robiłem wcale, aż pewnego razu spędziłęm na pojedynczym warzeniu 12 godzin przez utknięcie filtracji. Uratował mnie właśnie porządny mash-out. Od tego czasu robię zawsze i filtracja to bajka, w porównaniu do kilku pierwszych warek. Jak ktoś używa klasycznego filtratoru z oplotu to nie polecam bawić się w odpuszczanie mash-outa. Raz, drugi, trzeci się uda, a za którymś i tak będzie trzeba wszystko cofnąć do gara i grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.