Skocz do zawartości

Brown Ale - proszę o ocenę receptury.


dMYGOo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chciałbym zwrócić się o pomoc w ocenie receptury do bardziej doświadczonych kolegów.

 

W zamyśle ma być to piwo dość słodowe w smaku, z umiarkowana goryczka i głównie słodowym - ciasteczkowym aromatem.

 

 

Zasyp na ok. 20 l wody

 

- 4 kg słodu pilzneńskiego

- 500 g belgijskiego karmelowego Cara Crystal

- 500 g belgijskiego palonego Biscuit

- 200 g pszenicznego czekoladowego

 

- 30 g chmielu Pilgrim (UK)

 

To tego drożdże Safale S-04

 

W załączniku dodaje raport z BeerSmitha.

 

Wszelkie sugestie i podpowiedzi mile widziane :)

Brown ale.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam pytanie praktycznie identyczne do tego, które zadał założyciel tematu. (nie chciałem zakładać nowego i syfić forum)

 

Pytanie dotyczy mojej receptury na piwko i brzmi ono tak: Czy poniższa receptura będzie Brown Ale'em, India Brown Ale'em, czy wyszedł z tego już bardziej IPA czy coś w tym stylu.

 

Zasyp 20 L:

 

słod pale ale 3kg

słod pilzneński 1kg

słód carared 0,5kg

słód caraaroma 0,2 kg

 

chmiel na goryczkę 30g simcoe

na ostatnie 10 minut gotowania 20 g cascade

i 50 g amarillo na zimno

 

drożdże safale s-04

 

Z moich wyliczeń około 60-70 IBU wyjdzie, czyli dość mocno goryczkowe.

Wracając do pytania, jak określić to piwo? Jaki to w zasadzie styl? Z tego co wiem, do Brown Ale nadał by się jeszcze słód ciasteczkowy i czekoladowy (jak kolega wyżej ma w recepturze). Do tego chmiele których mam zamiar użyc to same amerykańce, które kojarzę z AIPAmi i IPAmi.

 

Proszę o werdykt i osąd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam pytanie praktycznie identyczne do tego, które zadał założyciel tematu. (nie chciałem zakładać nowego i syfić forum)

 

Pytanie dotyczy mojej receptury na piwko i brzmi ono tak: Czy poniższa receptura będzie Brown Ale'em, India Brown Ale'em, czy wyszedł z tego już bardziej IPA czy coś w tym stylu.

 

Zasyp 20 L:

 

słod pale ale 3kg

słod pilzneński 1kg

słód carared 0,5kg

słód caraaroma 0,2 kg

 

chmiel na goryczkę 30g simcoe

na ostatnie 10 minut gotowania 20 g cascade

i 50 g amarillo na zimno

 

drożdże safale s-04

 

Z moich wyliczeń około 60-70 IBU wyjdzie, czyli dość mocno goryczkowe.

Wracając do pytania, jak określić to piwo? Jaki to w zasadzie styl? Z tego co wiem, do Brown Ale nadał by się jeszcze słód ciasteczkowy i czekoladowy (jak kolega wyżej ma w recepturze). Do tego chmiele których mam zamiar użyc to same amerykańce, które kojarzę z AIPAmi i IPAmi.

 

Proszę o werdykt i osąd :)

 

Po wrzuceniu do Beer Smitha piwo przedstawia się następująco:

12,5 stopni Plato

60 IBU

21,6 EBC

5,2% ABV

 

Czyli kolor będzie za jasny nawet na bursztynowego ale'a, goryczka spora, wiec wyjdzie coś pomiędzy AIPA a A.Amber Ale,

brąz z tego nie wyjdzie ;)

Polecam sie pobawić w BrewTarget, program wzorowany na BeerSmithie tylko darmowy.

Edytowane przez dMYGOo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, chciałbym zwrócić się o pomoc w ocenie receptury do bardziej doświadczonych kolegów.

 

W zamyśle ma być to piwo dość słodowe w smaku, z umiarkowana goryczka i głównie słodowym - ciasteczkowym aromatem.

 

 

Zasyp na ok. 20 l wody

 

- 4 kg słodu pilzneńskiego

- 500 g belgijskiego karmelowego Cara Crystal

- 500 g belgijskiego palonego Biscuit

- 200 g pszenicznego czekoladowego

 

- 30 g chmielu Pilgrim (UK)

 

To tego drożdże Safale S-04

 

W załączniku dodaje raport z BeerSmitha.

 

Wszelkie sugestie i podpowiedzi mile widziane :)

Z tego wyjdzie ci piwo w stylu Nut Brown Ale. Piwo jest treściwe, słodowe, z wyraźną czekoladą i ciasteczkami. Warze to co najmniej raz na rok jesienią.Na początek może spróbuj 250g czekoladowego, 250g karmelowego, 250g biscuit albo Victory, (+ słód podstawowy), to jest dobry początek, potem możesz to zmienić za drugim razem. IBU ~25, daj też jakichś chmieli pod koniec gotowania, chmielu w stylu angielskim, może EKG albo Willamette,ok 20g.

BTW, słód biscuit nie ma smaków palonych, bardziej ciasteczka, herbatniki.

 

Cześć, mam pytanie praktycznie identyczne do tego, które zadał założyciel tematu. (nie chciałem zakładać nowego i syfić forum)

 

Pytanie dotyczy mojej receptury na piwko i brzmi ono tak: Czy poniższa receptura będzie Brown Ale'em, India Brown Ale'em, czy wyszedł z tego już bardziej IPA czy coś w tym stylu.

 

Zasyp 20 L:

 

słod pale ale 3kg

słod pilzneński 1kg

słód carared 0,5kg

słód caraaroma 0,2 kg

 

chmiel na goryczkę 30g simcoe

na ostatnie 10 minut gotowania 20 g cascade

i 50 g amarillo na zimno

 

drożdże safale s-04

 

Z moich wyliczeń około 60-70 IBU wyjdzie, czyli dość mocno goryczkowe.

Wracając do pytania, jak określić to piwo? Jaki to w zasadzie styl? Z tego co wiem, do Brown Ale nadał by się jeszcze słód ciasteczkowy i czekoladowy (jak kolega wyżej ma w recepturze). Do tego chmiele których mam zamiar użyc to same amerykańce, które kojarzę z AIPAmi i IPAmi.

 

Proszę o werdykt i osąd :)

Jak chcesz uwarzyć brown ale, to musisz użyć kombinacji słodów karmelowego + czekoladowgo. To co ty masz to nie jest to, to jest przechmielone red ale. Zacznij może od 250g karmelowego, 250g czekoladowego + słód podstawowy. IBU ~20-30. Daj też małą ilość, ok 20g, chmieli na koniec gotowania, coś w stylu angiedlskim, może EKG albo Willamette. Tego stylu nie chmieli się na zimno.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.