Skocz do zawartości

Żywot Jackiego


Jacki

Rekomendowane odpowiedzi

20.XI.2009 #7 poszedł na cichą przy 4°Blg

21.XI.2009 #6 zabutelkowana (4°Blg) z 160g. glukozy (wyszło 40 butelek)

27.XI.2009 #8 przelany na cichą przy 2°Blg

1.XII.2009 #7 zabutelkowany (zszedł do mniej więcej 3-3,5°Blg) z dodatkiem 160g. glukozy (wyszło 38 butelek i szklaneczka)

5.XII.2009 #8 zabutelkowany (zszedł delikatnie poniżej 2°Blg ) z dodatkiem 160g. glukozy (wyszło równiutkie 43 butelki)

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przyszła pora na dalsze poznawanie stylów. Dzisiaj na warsztat poszedł (znany mi poniekąd z brewkita - który okazał się najlepszym piwem z czterech brewkitowych):

 

#9 Stout (z zestawu BA)

- słód pale ale 3,2kg

- słód Carafa II - 0,1kg

- jęczmień palony - 0,3,kg

- płatki jęczmienne błyskawiczne 0,5kg

 

-Marynka 25g

-drożdże S-04

 

Zacieranie:

1. Do 11l wody o temp. ok. 72°C stopni zasypane pale ale i płatki - temperatura ustalona na 67°C - przerwa 50 min.

2. Negatywna próba jodowa

3. Dodany Carafa i jęczmień palony + 1l. wrzątku - doprowadzenie do 72°C i przerwa 10 min.

4. Zacier podgrzany do 77°Blg i filtrowanie + wysładzanie ciągłe

 

Chmielenie 60 min.

5 min - 15g

40 min. - 10g

 

Właśnie chłodzi się w wannie, jutro uzupełnię litraż oraz °Blg

 

Czas operacyjny od rozpoczęcia do wstawienia do wanny - 5h, 15min. Kuchni jeszcze w życiu tak nie usyfiłem. Najpierw przy zagotowywaniu do chmielenia, brzeczka uciekła mi z mniejszego z garnków (którego używałem jako wspomagacz turbo gotowania) - cała kuchenka brązowa :lol: (no i oczywiście przy palniku się po przypalało) Później przy przelewaniu po chmieleniu (tak jak to robię) wyskoczył mi wąż z garnka i tym co miał ubryzgał pozostałą część kuchenki i kawałek ściany. Żeby tego było mało, to i drugi koniec mi w pewnym momencie wyskoczył i załatwił kawałek podłogi. Na szczęście wszystko już posprzątałem, jutro wstanę z czystym sumieniem. Następną warkę chłodzę w garze - podejrzewam, że będzie zdecydowanie wygodniej.

 

edit:

Uzyskałem 21l 12°Blg

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#10 Alt

 

- słód monachijski typ I - 4,3kg

- chmiel Lubelski 100g

- drożdże S-33

 

Zacieranie:

Słód dodany do 10-11l wody o temp. 54°C.

50°C - 30 min., dolanie 4l wrzątku

64°C - 30 min. (mniej więcej po 20 min. pomyślałem, że zobaczę jak wygląda pozytywna próba jodowa - albo ja nie umiem, albo już faktycznie była negatywna - następnym razem spróbuję wcześniej)

70°C - 30 min.

Podgrzane do 77°C i filtracja + wysładzanie.

 

Matematyka mi podczas wysładzania siadła i uzyskałem jakieś 28l. Garnka nie mogłem przykryć, bo się przelewało, odebrałem zatem 4l do innego i zacząłem grzać. W tym momencie gaz w butli wydał ostatnie tchnienie (co ciekawe miałem dzisiaj proroczy sen o tym jak mi się gaz kończy). Na szczęście w miarę szybko załatwiłem nową butlę - w sumie straciłem przez to jakąś godzinę. Wydaje mi się, że dobrze, że gaz skończył się na tym etapie.

 

Chmielenie 60 min.:

65g. od początku

35g. na ostatnie 5 min.

 

Z powodu dużej ilości chmielu postanowiłem dla odmiany chłodzić w garze i po ostudzeniu przelać delikatnie znad osadu. Wyszło 23l przy 11°Blg.

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

19.XII - #9 Stout przelany na cichą przy jakiś 4,5°C

22.XII - #10 Alt przelany na cichą przy 4°Blg (#9 znów powoli bulgocze)

29.XII - #10 ponownie ruszył dość nieoczekiwanie wypychając gwałtownie część wody z rurki.

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

9.I.2010 - zabutelkowałem stouta (#9 - zszedł do 4°Blg ) ze 160g. glukozy - wyszło 40 butelek, ale jednaj obciąłem szyjkę kapslownicą. Zostało 39 :/

 

11.I.2010

 

#11 Sweet Stout (modyfikacja Stouta z BA):

- słód pale ale 3,2kg

- słód Carafa II - 0,1kg

- jęczmień palony - 0,3kg

- płatki jęczmienne błyskawiczne 0,5kg

- laktoza 250g.

 

- Challenger 30g.

- Fuggles 30g.

- drożdże S-04

 

Zacieranie:

1. Do 12l wody o temp. ok. 72°C stopni zasypane pale ale i płatki - temperatura ustalona na 67°C - przerwa 45 min.

2. Negatywna próba jodowa

3. Dodany Carafa i jęczmień palony + 1l. wrzątku - doprowadzenie do 72°C i przerwa 10 min.

4. Zacier podgrzany do 77°Blg (przy pomocy litra wrzątku) i filtrowanie + wysładzanie ciągłe

 

Chmielenie 70 min.

Laktoza na początek

30g. Challenger po 10 min.

15g. Fuggles w 50 min.

15g. Fuggles w 65 min.

 

Otrzymałem 20l. 13,5°Blg. Drożdże zadane w temp. 26°C.

 

Dzisiaj miałem tempo ekspresowe, od rozpoczęcia grzania wody do wstawienia garnka do wanny minęło 4 godz. i 5 min.

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:/

 

edit:

13.I.2009

 

Zabutelkowałem #10 Alt (zeszło do 3°Blg lub nawet ciut niżej) z dodatkiem 170g. glukozy. Wyszły równiutko 43 butelki.

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14.I.2010

 

#12 Stout Owsiany (zestaw z BA)

 

- słód Pale Ale 3,2kg

- słód karmelowy ciemny 0,3kg

- Carafa I - 0,2kg

- palony jęczmień 0,3kg

- płatki owsiane 0,5

 

- Marynka 25g.

- drożdże - na 75% S-04 na 25% US-05 (bo: nie, nie będę tej zaczętej saszetki podpisywał, bo przecież będę pamiętał, że w takim słoiczku mam S04 a w taki US05)

 

Zacieranie identycznie jak poprzednio.

 

Chmielenie 65 min.

- 15g. po 5min.

- 10g. po 45min.

 

Uzyskałem 21l 12°Blg. Drożdże (po rehydratacji) zadane w temp. 21°C .

Czas od rozpoczęcia grzania wody do wstawienia do wanny - 4godz. 10min.

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pieron: tak, całkowicie przezroczyste, jeden rozmiar, wszystkie wyglądają identycznie.

 

@bielok: no cóż, mam nauczkę - teraz już podpisuję wszystko :/ Co ciekawe mam te dwa fermentatory z dwoma różnymi stoutami i nie wiem czy drożdże są te same. Owsiany (późniejszy) w dobę od rozpoczęcia "bulgania" zrobił tyle osadu na dnie co Sweet (młodszy o 3 dni) i jakby się zatrzymał. Wczoraj rozbujałem fermentator i postawiłem bliżej kaloryfera - rozkręcił się i nadal "bulga", ale osad tak na oko 2x większy niż w Sweet Stoucie. Nie wiem czy to kwestia rehydratacji drożdży, czy inny szczep. Blg nie badam, bo trzymam w fermentatorach bez kranika (a nie potrzebuję tam na zapas "gmerać" przy otwartych). Czas pokaże... Nawet jakby co, to przecież piwo i tak powinno być smaczne :-)

 

ps. Jutro planuję pierwsze piwko dolnej fermentacji. Wymyśliłem, że fermentację przeprowadzę w wannie (woda z wodociągów ma u mnie 8-9°C - wymieniając wodę powiedzmy raz dziennie powinno dać radę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#13 Pils

 

- słód pilzneński 4kg.

- słód Caraoils 0,2kg.

 

- Lubelski 60g.

- drożdże W34/70

 

Zacieranie:

50°C - 30 min.

64°C - 30 min.

70°C - 30 min.

-> 77°C, filtracja i wysładzanie (zresztą błyskawiczne)

 

Chmielenie 90 min.

10' - 30g.

60' - 15g.

85' - 15g.

 

Właśnie po równych 5 godzinach pracy wstawiłem do wanny.

 

Wyszło prawie 21l 12,5°Blg.

 

edit:

28.I.2010:

Sweet stout poszedł na cichą (po dwóch tyg.), zszedł do jakiś 5,5°Blg

Pilsa wyjąłem z wanny (po tygodniu w temp. 9-13°C ), zszedł w tym czasie do mniej więcej 5°Blg. Dziwna to była fermentacja, przez rurkę nic się nie wydostawało, ale przy fermentatorze czuć było coś jak smród :) Po zadaniu °Blg próbkę wypiłem i muszę przyznać, że smakuje obiecująco :)

Jutro przelewam na cichą stouta owsianego (bez badania °Blg - sprawdzę przy butelkowaniu)

 

edit:

30.I.2010

#12 Stout owsiany poszedł na cichą (zszedł do 5°Blg )

#13 Pils poszedł na cichą (zszedł do 3°Blg )

 

edit:

6.II.2010

#11 Sweet Stout został zabutelkowany z dodatkiem 150g. glukozy. Zszedł do 5°Blg, wyszło 37 butelek.

 

edit:

8.II.2010

#12 Stout Owsiany poszedł do butelek z dodatkiem 140g. glukozy. Zszedł do jakiś 4,5°Blg, wyszło 40 butelek.

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

#14 Coś jak Weizenbock

Ponieważ to dziesiąta warka z zacieraniem, więc pomyślałem, że czas spróbować samemu ułożyć recepturę.

 

Skład:

2,5 kg Monachijski

2,5 kg Pszeniczny

0,5 kg Pszeniczny karmelowy

0,1 kg Carafa typ I

 

chmiel: Lubelski 50g.

 

drożdże: WB-06

 

Zacieranie:

(najpierw myślałem o dekokcji, ale doszedłem do wniosku, że mój największy garnek 5l może być troszkę za mały - zatem zacieranie sterowane temp.)

- Słody pszeniczne do 9l wody o temp. 45°C

- przerwa w 42°C - 35 min.

- dodany monachijski i jakieś 7l wrzątku

- przerwa w 65-62°C - 60 min.

- podgrzanie do 72°C i przerwa 60 min.

- negatywna próba jodowa, dodany Carafa, podgrzanie do 76°C

- filtrowanie i wysładzanie ciągłe (szło w miarę ok)

 

Chmielenie 65 min.

40g. Lubelski po 5 min.

10g. Lubelski na ostatnie 5 min.

 

Właśnie wylądowało w wannie z zimną wodą + 15l lodu :)

 

Czas operacyjny - 6h.

 

Uzyskałem 22l przy 15°Blg (zatem delikatnie nie trafiłem w styl, za dużo wysłodziłem - nic to, barwa jest piękna ;-) )

 

ps. Zapomniałem o najważniejszym. W trakcie warzenia odwiedził mnie mój dobry przyjaciel, który miał okazję próbować moich piwek i bardzo pozytywnie się o nich wypowiadał. Po dzisiejszym wieczorze mogę stwierdzić, że za jakiś czas (narazie to nie możliwe) doczekamy się kolejnego domowego piwowara :)

 

edit:

16.II.2010

 

#13 Pils powędrował do butelek (+160g glukozy). Zszedł do 2°Blg lub może i delikatnie poniżej. W sobotę potraktowałem go 2g. żelatyny. Zapowiada się ładnie. Wyszło 40 butelek i mała szklaneczka :)

 

ps. Chyba muszę zmienić kapslownicę. Greta z zestawu Biowin z warki na warkę coraz gorzej się sprawuje. Coraz częściej te dziwne blaszki nie trzymają i kapslownica odskakuje w górę zamiast zacisnąć. Albo mam jakiś trefny egzemplarz, albo kiepską technikę :smilies: Może zacznę w sobie hodować pomysł o zakupie stołowej.

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#15 Lost Ale

 

Skład:

3,8kg Pale Ale

0,5kg Monachijski

0,2kg Carahell

0,05kg Carafa

 

Marynka 50g.

Fuggles 30g.

 

Drożdże US-05

 

Zacieranie:

W planach było infuzyje w 67°C jakieś 40-50 min. - tyle co na obiad i nowy odcinek Lostów. Po jakiś 30 min. wszedłem do kuchni zmyć talerz po obiadku. Włączyłem na ten czas palnik, niestety zapomniałem go wyłączyć i wróciłem szybko do oglądania. Grzał tak z 10-15 min. Gdy się zorientowałem szybko wlałem ze 3l. zimnej wody i zamieszałem (myślę, że >80°C to raczej mogło być). Próba jodowa pozytywna, więc trzymałem jeszcze z godzinę w temp. 68-65°C. Próbę robiłem cztery razy (co 15 min.). W końcu była negatywna. Podgrzałem do 76°C. Filtracja i wysładzanie.

 

Chmielenie 70 min.

Marynka w 10 min.

Mech irlandzki 5g. - w 55 min.

Fuggles w 60 min.

 

Uzyskałem 21 litrów - 12,5°Blg

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#16 Witbier (prawie według przepisu Dori)

 

Skład:

2,0 kg Pilzneński

0,5 kg Pszeniczny

0,8 płatki pszeniczne błyskawiczne

0,2 mąka pszenna

0,4 płatki owsiane błyskawiczne

 

15g. Marynka - po wysładzaniu się okazało, że nie mam więcej, zatem +

15g. Lubelski

 

Drożdże: S-33

 

Zacieranie:

Wszystko wsypane do 12l. wody o temp. 72°C

- przerwa w 65°C - 100 min.

Podgrzanie + 3l. wrzątku

- przerwa w 72°C - 30 min. - negatywne próba jodowa

Podgrzanie do 76°C, filtrowanie i słodzenie (całkiem nieźle, myślałem, że będzie gorzej)

 

Chmielenie 60 min.:

- cały chmiel od początku

- 10g. curacao i 7g. kolendry w 15 min. (dopiero pod koniec zauważyłem, że w przepisie jest 15 min. przed końcem)

- 10g. curacao i 7g. kolendry na 5 min. przed końcem

 

Kolendra została rozdrobniona w młynku do kawy (elektrycznym) - po prostu kilka obrotów ostrzem. Do kolendry dodałem - po jednym ziarnie ziela angielskiego, po trzy ziarna pieprzu (czarne, zielone i czerwone), oraz po kilka ziaren kminu rzymskiego. Do drugiej partii dodałem też malutki kawałek cynamonu.

 

Wyszło 20,5 l., 11,5°Blg.

 

Za chwilę dodaję drożdże i idę spać ;)

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie:

...

Podgrzanie + 3l. wrzątku

...

Do kolendry dodałem - po jednym ziarnie ziela angielskiego, po trzy ziarna pieprzu (czarne, zielone i czerwone), oraz po kilka ziaren kminu rzymskiego. Do drugiej partii dodałem też malutki kawałek cynamonu.

Ciekawy przepis. Zapytam bo w weekend też planuję witbier'a.

 

Te wszystkie pieprze, cynamony i inne ziółka (poza curacao i kolendrą), to Twoja inwencja czy witbiry tak mają? Jakoś trudno mi to sobie wszystko wyobrazić w piwku które kiedyś piłem.

 

Co do dolewania wrzątku. Ostatnio zastanawiałem się czy to dobry pomysł? Przy wysładzaniu nie przekraczasz temp 80st a tutaj wrzątek! Nie ma to jakiegoś negatywnego wpływu? Chociaż w dekokcji jest gotowanie :rolleyes:

 

Pozdrawiam

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy przepis. Zapytam bo w weekend też planuję witbier'a.

 

Te wszystkie pieprze, cynamony i inne ziółka (poza curacao i kolendrą), to Twoja inwencja czy witbiry tak mają? Jakoś trudno mi to sobie wszystko wyobrazić w piwku które kiedyś piłem.

Sam tak sobie wymyśliłem, ale ilości są śladowe, więc na pewno nic się nie popsuje ;) W opisie stylu kmin i cynamon jest dopuszczony.

 

Co do dolewania wrzątku. Ostatnio zastanawiałem się czy to dobry pomysł? Przy wysładzaniu nie przekraczasz temp 80st a tutaj wrzątek! Nie ma to jakiegoś negatywnego wpływu? Chociaż w dekokcji jest gotowanie :rolleyes:

Sądzę, że nie. Temperatura ustala się raczej błyskawicznie. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Przyjąłem, że to w miarę normalna technika, po tym jak trafiłem na ten plik:

http://www.piwo.org/download/infuzyjne.xls

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,8 płatki pszeniczne błyskawiczne

a gdzie kupiłeś płatki pszenne, są gdzieś w naszej okolicy dostępne, bo mi się póki co nie udało ich znaleźć w lokalnych marketach, będę wdzięczny za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem w "Stokrotce" - pakowane po 400g. - płatki błyskawiczne. Ale widziałem też je w zwykłym sklepie, obok mojej roboty... Były to płatki "błyskawiczne", zwykłych nie znalazłem... Witbier bulgocze mi od rana - i śmierdzi też całkiem miło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24. II. 2010 (środa) #15 Lost Ale poszedł na cichą (po 7 dniach) przy 4°Blg (w sumie przestał bulgotać po jakiś 3 dniach)

25. II. 2010 (czwartek) #14 Coś jak Weizenbock przelany na cichą (po dwóch tyg. burzliwej) przy 2,5°Blg

 

edit:

26. II. 2010 (piątek) #16 Witbier został przelany na cichą, zszedł jedynie do 5°Blg

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

04.III.2010

 

Zabutelkowałem #14 -Coś jak Weizenbock. Ostatecznie zszedł do 2°Blg

Kapslowanie odbyło się przy użyciu GRIFO HEAVY DUTY. Kapslownicę dostałem dzisiaj i muszę pochwalić Elroy'a. Zamówienie zrealizowane hurra-błyskawicznie. Kapslownica jest cudowna. Świetnie zainwestowane pieniądze :lol:

 

Wracając:

Do refermentacji poszło 165g glukozy - uzyskałem równe 41 butelek ;)

 

edit:

07.III.2010 Zabutelkowałem #16 Witbier. Dodałem 160g glukozy, piwko zeszło do 3,5°Blg. Wyszło 39 butelek.

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10.III.2010

 

Postanowiłem zrobić trzy kolejne piwa w stylu mniej więcej IRA. Będę manipulował delikatnie składem i zacieraniem (a i troszkę chmielem)

 

#17 Czerwone mocniejsze

 

- Pale Ale - 4kg

- Monachijski - 0,2 kg

- Carared - 1,1 kg

- Jęczmień palony 70g.

 

Chmiel:

- Marynka - 30g.

- Lubelski - 34g. (miało być 30, ale przecież 4g. nie zostawię)

 

Drożdże:

S-04

 

Zacieranie:

62°C - 40 min.

72°C - 30 min.

 

Podgrzanie, filtracja i wysładzanie...

 

Chmielenie 70'

- w 10' Marynka

- w 55' - 5g. Mech irlandzki

- w 65 Lubelski

 

Dla testu cały chmiel wrzucałem beż siateczek - wszystko bezpośrednio do gara.

 

Po chłodzeniu zlałem znad osadów i uzyskałem 21,5l 14°Blg.

Drożdże po rehydratacji dodane.

 

edit:

20.III.2010

Przelałem #17 na cichą. Piwo zeszło do 3,5°Blg. W smaku jest super, wygląd tez bardzo ok.

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.