Skocz do zawartości

Przed zakupem sprzętu i surowców


Jonas

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zakładam w Jaworznie nowy browar domowy. W październiku chcę na dobre ruszyć z warzeniem i planuje od razu zrobić 2 warki: American Wheat oraz Dry Stout. Chciałbym skonsultować pierwsze piwowarskie zakupy.

 

Chcę kupić zestaw z CP Zacier mistrz Pro w którego skład na chwilę obecną wchodzą:

-Fermentor z kranikiem

-Fermentor z rurką

-termometr

-balingometr

-łyżka piwowarska

-jodowy wskaźnik skrobi

-kapslownica emily

-100 kapsli

-300 g pirosiarczynu

-miarka do cukru

-rurka igielitowa 1m

-filtrator z oplotu

-oraz zestaw surowców do dry stouta:

40 g Marynka

s-04

3kg pilznenski

1kg monachijski

jęczmień palony

 

Ponadto, inne zakupy to:

-Gar 30 l

 

5kg pilznenskiego

5kg pszenicznego

5kg monachijskiego

100g Amarillo

100g Centennial

Fermentor z rurką

1,5m rurka silikonowa

zacisk na wąż

zaworek grawitacyjny

desprej

mech irlandzki

 

Tak jak pisałem, na tych składnikach chcę uwarzyć te 2 piwa, co nie znaczy że chcę wykorzystać je wszystkie. Planuję po prostu rozbudowywanie mojego magazynu surowców i przy każdych zakupach będę coś kupował na zapas.

 

Czy jest coś jeszcze co mogłem przeoczyć? Co byście jeszcze poradzili, ewentualnie odradzili?

Z góry dziękuję za odpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacja do filtratora, gar jeśli kupujesz to większy- min 35l. Pomocny jest kociołek 'tzw z lidla' do wysładzania (stała temperatura). Miarka do cukru raczej w wyjątkowej sytuacji, waga dokładna podziałka 1gr to minimum. Na czym gotowanie będzie się odbywać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem śrutownik jeżeli chcesz robić magazyn słodów (coś tam pisali, że śrutowany słód szybko traci na wartości), ja doradzałbym zrobić zakupy na 3-4 zaplanowane piwa jak nie chcesz wydawać na śrutownik. I oczywiście większy gar min. 40l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Desprej bym zamienił na star san (odmiana wysoko pieniąca).

Kapsli wydaje mi się trochę mało.

Poza tym może warto pomyśleć o chłodnicy?

 

Edytka

I plastikowy cylinder do spławika te szklane zawsze szybko się tłuką.

Edytowane przez Jarzyn_waleczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi ;)

 

@GB...: Miarke do cukru opisałem dlatego, że wchodzi w skład zestawu startowego generalnie, dysponuję wagą. Jeżeli chodzi o gar to przyjąłem założenie, że na lżejsze piwa 30 na razie wystarczy, a jak będe chciał warzyć RISy albo 2IPA, to i tak trzeba będzie zainwestować w jakąś 60. Nad kociołkiem się zastanowię, ale nie wszystko od razu ;). Warzyć będę na kuchence gazowej. Czy mógłbyś mi coś więcej napisać o izolacji do filtratora? nie bardzo wiem o co chodzi.

 

@konus: Tak jak opisałem wyżej. pomyślę o 40.

 

@Wajmajster: Jeżeli okaże się, że piwowarstwo to jest to, to na pewno zainwestuje w śrutownik. Na razie jednak, nie chcę przeinwestować. Podobnie jak z kociołkiem. Nie wszystko od razu ;)

 

@adamsky: Dobra uwaga. A czy jest coś na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie?

 

@JArzyn: W czym san star jest lepszy? Dokupię więcej kapsli oraz plastikowy cylinder. Z Chłodnicą jest tak jak ze śrutownikiem i kociołkiem. Przyjdzie na to czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi garnek 28l dobrze służy przez 7 lat więc nie słuchaj tych sceptyków. Chyba, że będziesz chciał warzyć większe warki niż 25l. Udało mi się uwarzyć wiele dobrych piw na tym sprzęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacja w filtratorze (mata zagrzejnikowa, pianka, gąbka, karimata itp) podczas filtrowania ograniczy spadek temperatury, zmniejszy czas, ogólnie poprawia wysładzanie. Ostatnio ociepliłem kociołek :) Na początek filtrator owiń kocem, później trwale zaizoluj. Mam gar ok 37l, minimum. Kiedyś kupię 50l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacja w filtratorze (mata zagrzejnikowa, pianka, gąbka, karimata itp)

tz. chyba chodzi o izolację gara, w którym filtrujemy/wysładzamy ;) bo dla mnie filtrator to: sraczrurka, jakaś ponacinana rurka, bazooka, fałszywe dno itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz ładnie opisane środki do mycia i dezynsekcji.

W skrócie z 7,5 ml StarSanu zrobisz 5l roztworu wielokrotnego użytku

Edytowane przez Jarzyn_waleczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 30 litrowym garze zrobisz i IIPA i RISa. Zacier będzie gęstszy, będzie ciężko mieszać, będzie trudniej kontrolować temp zacieru, ale da się. Mam 30 litrowy garnek a w fermentatorze właśnie fermentuje 22 liry BDSA 23 blg. Dało się. :)

 

Innych rad nie mam. Moim zdaniem zestaw na początek jest ok. Tak na prawdę sam będziesz wiedział co ci jeszcze potrzebne jak zrobisz kilka warek.

 

Na przykład u mnie byłoby w tej kolejności:

- chłodnica - to był pierwszy zakup, bo szybkie chłodzenie to podstawa a po całym dniu warzenia nie chce mi się już bujać z chłodzeniem w wannie

- kapslownica stołowa - kolejny planowany zakup

- mieszadło magnetyczne i kolba - ułatwiają robienie starterów dla drożdży płynnych

- większy garnek - najchętniej 40 litrów z nierdzewki - jak się trafi dobra okazja a ja będę miał wolne środki to kupuję od razu

- kociołek z Lidla - nie planuję dopóki mam kuchenkę gazową - na gazie kontrola temperatury nie sprawia problemów

- śrutownik - nie planuję - zapasów słodu nie planuję robić bo i tak co 4 piwa muszę zrobić zamówienie w sklepie (drożdże, chmiel, sody specjalne), więc co za problem dorzucić do paczki 15 czy 20kg podstawowych

 

Natomiast u ciebie może to wyglądać zupełnie inaczej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi iż zaczynałem niecały rok temu wiem jakie błędy popełniałem.

  1. Garnek - ważne aby był duży ja zaczynałem na 25 litrowym i było ciężko gotować ale się dało, wymieniłem na 40 litrowy i jest bajka. (UWAGA należy zwracać jak na stronach napisane jest pojemność bo dla przykładu mój garnek z Emalia Olkusz jest 30 litrów użytkowa jednak całkowita to 40 litrów, niektórzy sprzedający piszą tą drugą pojemność warto o tym pamiętać)
  2. Chłodnica - pierwsza warka bez chłodnicy i było to tragiczne noszenie do wanny itp, następne z chłodnicą karbowaną wszystko pięknie chłodziło.
  3. Fermentor bez otworu - do fermentacji, jeżeli chcesz robić cichą kup dwa bez otworu na kranik.
  4. Fermentor z otworem na kranik do wysładzania oraz butelkowania.
  5. Cukromierz (balingometr) chyba wiadomo bardzo potrzebny
  6. Kapslownica, obecnie mam grete ale po 9 warkach już pomału coś jej odbija i nacina szkło szyjki, czekam aż w sklepie pojawi się Grifo HD,
  7. Głupie ale przydatne akcesoria jak zlewki, łyżki, cylindry jakieś pojemniki, wężyki, filtrator z oplotu itp.
  8. Chemia do czyszczenia ja używam NaOH, Oxy i ClO2, desprey
  9. Taboret gazowy - pierwsze 5 warek warzyłem na kuchence 4 palnikowej, z uwagi że była ona nie pierwszej młodości gotowanie było tragedią, przy taborecie idzie jak po maśle, ale potrzebna jest też butla.
  10. Cyfrowy dobry termometr ja załatwiłem chyba z 3 nie wiem dlaczego, teraz zrobiłem swoją konstrukcję i działa jak należy, pokazuje tam gdzie chce. Mój żółty z AlleFrance przekłamuje o 3-5 stopnie.
  11. Surowców nie będę wypisywał bo każdy kupuje inaczej i pod siebie.

 

Co do wysładzania to ja robię tak że mam garnek 25l i po przelaniu całości do wysładzania woda się podgrzewa w garnku, po tych 20min złoże się układa zaczynam filtracje i woda jest gotowa.

Dodatkowo warto się zaopatrzyć w precyzyjny zaciskacz na rurkę przydatny do wysładzania te wszystkie w sklepach piwowarskich są gówno warte ja kupiłem zaciskacz laboratoryjny Keck

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacja w filtratorze (mata zagrzejnikowa, pianka, gąbka, karimata itp)

tz. chyba chodzi o izolację gara, w którym filtrujemy/wysładzamy ;) bo dla mnie filtrator to: sraczrurka, jakaś ponacinana rurka, bazooka, fałszywe dno itp.

Filtrator ogólnie to pojemnik do wysładzania. W moim przypadku jest to wiadro 33l zaizolowane, rurka miedziana z kranikiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Zakładam w Jaworznie nowy browar domowy. W październiku chcę na dobre ruszyć z warzeniem i planuje od razu zrobić 2 warki: American Wheat oraz Dry Stout. Chciałbym skonsultować pierwsze piwowarskie zakupy.

 

Chcę kupić zestaw z CP Zacier mistrz Pro w którego skład na chwilę obecną wchodzą:

-Fermentor z kranikiem

-Fermentor z rurką

-termometr

-balingometr

-łyżka piwowarska

-jodowy wskaźnik skrobi

-kapslownica emily

-100 kapsli

-300 g pirosiarczynu

-miarka do cukru

-rurka igielitowa 1m

-filtrator z oplotu

-oraz zestaw surowców do dry stouta:

40 g Marynka

s-04

3kg pilznenski

1kg monachijski

jęczmień palony

 

Ponadto, inne zakupy to:

-Gar 30 l

 

5kg pilznenskiego

5kg pszenicznego

5kg monachijskiego

100g Amarillo

100g Centennial

Fermentor z rurką

1,5m rurka silikonowa

zacisk na wąż

zaworek grawitacyjny

desprej

mech irlandzki

 

Tak jak pisałem, na tych składnikach chcę uwarzyć te 2 piwa, co nie znaczy że chcę wykorzystać je wszystkie. Planuję po prostu rozbudowywanie mojego magazynu surowców i przy każdych zakupach będę coś kupował na zapas.

 

Czy jest coś jeszcze co mogłem przeoczyć? Co byście jeszcze poradzili, ewentualnie odradzili?

Z góry dziękuję za odpowiedzi ;)

 

też na początek kupiłem Zaciemistrza Pro z CP uzupełniony o kilka dodatków:

 

dodatkowy fermentor z rurką fermentacyjną

pokrywka + rurka fermentacyjna

te z zestawu nie mają rurek ! tu już zależy od Ciebie czy rozszczelnisz pokrywkę czy chcesz mieć rurkę ja preferuję rurkę

 

zaworek grawitacyjny do rozlewu - bajka

wężyk silikonowy - ja kupiłem 1m - ale myślę że 2-2,5m byłoby idealne

 

jeśli chodzi i gar to za garem się trochę nałaziłem pół rodziny przepytałem i przeganiałem po piwnicach.Skończyło się na zakupie 50l nierdzewki Tadar na promocji w Auchanie na wagę - petarda

 

bez chłodnicy popełniłem tylko jedną warkę siarczysty mróz a i tak chłodzenie trwało wieki. Bez Chłodnicy to nie robota.

 

Jak się wkręcisz to taboret gazowy i śrutownik i jesteś samowystarczalny :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłodzenie i jego czas a także to co się opłaca zależy od warunków, w moim przypadku jest to garnek 50l do którego wkładam fermentor z gorącym jeszcze piwem (uważam, że chłodzenie w garze następnie zlewanie do fermentora chłodnego piwa stwarza większe szanse na infekcję a tak około 90 stopni to dodatkowe odkażanie). nalewam do garnka zimną wodę, która u mnie w kranie ma jakieś 10-11 stopni (ta wygoda posiadania własnego wodociągu) i puszczam wodę tak aby była stała wymiana wody w garze, chłodzenie bez zakupu chłodnicy to około 1,5h. Przy robieniu 2 warek na raz tak jak robię, w tym czasie można gotować drugą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi ;) Wszystkie uwagi wezmę pod uwagę, ale ze względu na koszty, nie wszystko naraz ;) Na pewno sprzęt taki jak: chłodnica, izolacja, kociołek z lidla, śrutownik lub taboret, są przydatne, ale nie konieczne aby zacząć warzenie. Gdy będę rozbudowywał browar, będę uzupełniać go o podane rzeczy.

Zmiany, które zrobię w zamówieniu to na pewno:

-Garnek 40-litrowy. Nie jest dużo droższy, a z tego co piszecie robi róznicę.

- Dokupię NaOh do dezynfekcji,

- więcej kapsli

- kapslownica Grifo Podobnie jak garnek. W sumie to różnica ok 30 zł.

-rurki fermentacyjne. Dzięki przemo ;) jakoś nie wpadłbym że tam w zestawie nie ma rurek.

 

 

Mam jeszcze 2 pytania dotyczące butelek. Niestety, we własnym zakresie nie udało i się zebrać butelek na 2 warki. Czy kupować w sklepie za 35 gr? nie ma problemów z ich doczyszczeniem? I czy da się zakapslować butelki, z gwintem zakręcanym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czy da się zakapslować butelki, z gwintem zakręcanym?

 

Nie próbowałem kapslować ręczną kapslownicą, ale na stołowej (kapslownica z wiertarki stołowej) jest to dość trudne i trzeba użyć dość dużo siły ręczna mogłaby tego nie wytrzymać.

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.