Skocz do zawartości

Fermentum Mobile - FM41 Gwoździe i banany


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

dunkelweizen 12 BLG, fermentacja w 18 stopniach, wiadro 15 litrów a w nim warka 12 litrów. w nocy piwo podniosło wieko i zaczęło pomalutku spieprzać z wiadra :D.

 

smakowo - obłędne. pszeniczniaki na sucharach są smaczne, na gwoździach i bananach - fenomenalne. tak jak piszą przedmówcy, siarą waliło gorzej niż jak tata pójdzie do kibla robić zrzut po świętach. po zabutelkowaniu minął tydzień i nie został nawet cień smrodku. polecam drożdże w opór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 4 miesiące temu...

Jestem po zrobieniu dwóch warek na nich z terminem bodajże do końcówki kwietnia 2019.

1 warka:

Zadane bezpośrednio z fiolki do brzeczki 21l, temperatura początkowa brzeczki 18 stopni, otoczenia 20,5 stopnia.

Fermentacja burzliwa ok. tygodnia, trochę siarki ale po jakimś czasie zredukowała się sama.

Po 2 tygodniach zalałem owoce, przy rozlewie praktycznie 0 banana, trochę goździków.

 

2 warka:

60 ml gęstwy do brzeczki 19l, podobne warunki temperaturowe.

2 tygodnie fermentacji i przy rozlewie znów słabizna z bananami.

 

Podsumowując:

No lipa trochę, więcej goździków niż bananów niestety, WB06 dały mi dużo fajniejsze aromaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, majlosz napisał:

60 ml gęstwy do brzeczki 19l

ja trochę na nich działam i moim zdaniem za mało drożdży dajesz, u mnie schemat zawsze taki sam, starter 1,5 l przeważnie  najsłabsze piwo potem dużo lepsze, tylko ja leję na oko, ale pewnie z 150-300ml gęstwy,

najłatwiej  banany uzyskać, goździki to wyczyn.

 

Druga sprawa po rozlewie to może sobie smakować jak chce  ,ważne jak będzie po miesiącu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, majlosz napisał:

Jestem po zrobieniu dwóch warek na nich z terminem bodajże do końcówki kwietnia 2019.

1 warka:

Zadane bezpośrednio z fiolki do brzeczki 21l, temperatura początkowa brzeczki 18 stopni, otoczenia 20,5 stopnia.

Fermentacja burzliwa ok. tygodnia, trochę siarki ale po jakimś czasie zredukowała się sama.

Po 2 tygodniach zalałem owoce, przy rozlewie praktycznie 0 banana, trochę goździków.

 

2 warka:

60 ml gęstwy do brzeczki 19l, podobne warunki temperaturowe.

2 tygodnie fermentacji i przy rozlewie znów słabizna z bananami.

 

Podsumowując:

No lipa trochę, więcej goździków niż bananów niestety, WB06 dały mi dużo fajniejsze aromaty.

To fermentujące piwo miało pewnie 22'C. Ja staram sie fermentowac nisko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, dziedzicpruski napisał:

dużo lepsze, tylko ja leję na oko, ale pewnie z 150-300ml gęstwy, 

Druga sprawa po rozlewie to może sobie smakować jak chce  ,ważne jak będzie po miesiącu. 

Z kalkulatora wychodziło 100ml, zrobiłem specjalnie 60ml dla underpitchingu

Leżakujesz miesiąc pszenicę?

 

7 minut temu, anteks napisał:

To fermentujące piwo miało pewnie 22'C. Ja staram sie fermentowac nisko 

Albo i więcej co by tylko pomogło wyprodukować banany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, majlosz napisał:

Z kalkulatora wychodziło 100ml, zrobiłem specjalnie 60ml dla underpitchingu

Leżakujesz miesiąc pszenicę?

Kalkulatory to se można o kant dupy rozbić, nijak nie maja się do rzeczywistości, tak cukier  jak i drożdże,skąd kalkulator ma wiedzieć czy piwo jest przefermentowane i ile drożdży przeżyło,

Co do leżakowania, jasne, ze leżakuje, takie miesięczne czy dwu jest na pewno lepsze niż 2 tygodniowe ze smrodkami nieułożonego piwa.

 

A, tem nie przekraczam 20.

Spróbuj tego

,  nawet jak bananów nie będzie to przynajmniej jabłka czy gruszki będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dziedzicpruski napisał:

 

  nawet jak bananów nie będzie to przynajmniej jabłka czy gruszki będą. 

Nienawidzę tych owoców

ale doceniam, chciałeś dobrze

 

2 tygodniowe ze smrodkami nieułożonego piwa. 

 

tydzień po rozlewie to piwerko nie ma smrodków, szach mat

Edytowane przez majlosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, majlosz napisał:

Nienawidzę tych owoców

ale doceniam, chciałeś dobrze

To są takie gruszki czy jabłka jak z rozwodnionego mocno kompotu z suszonych owoców,to,nic wspólnego z zielonym jabłkiem,no chyba ,ze w ogóle nie lubisz ;) . zależy od stopnia karmelizacji,można to tak zrobić ,żeby zastępowało dekokt,czyli  nalać więcej wody i zaparzyć jakby w wyższej tem niż 100sC.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

FM41 mi wyszły z chińskiego bulkadełka i poszły na spacer ;( Fermentor 33l a piana była po sam dekiel. Piwka 19l 12.5Brix
Otwarłem po umyciu fermentor. Piana jak na zdjęciu po 10 dniach. Czy te drożdze tak mają?
Fermentacja początek około 18C Potem przykryłem kocem i wystrzeliło do 22C ( mam nadzieję ;) ) Otoczenie 16-17Cfd5a705043516ef1fcb77b9c68bf18ab.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

To może i ja opiszę moje doświadczenia z tymi drożdżami. Wczoraj zlewałem pszeniczne z ekstraktów. 21 litrów, 12 blg. Drożdże schłodzone do 17C i zadane do brzeczki o tej samej temperaturze. Prosto z fiolki, bez startera (data przydatności 08.2019). Start niemrawy, po 24 godzinach niewielkie skupiska piany. Podniosłem temp. do 18C. Po 48h już ładny kożuszek, po czym istna burza w fermentorze. Wytworzyło się ponad 10l gęstej piany, która sięgnęła wieka fermentora (część nawet uciekła na zewnątrz przez rozszczelnienie pokrywy). Kolejnego dnia podniosłem temp. do 19C, po kolejnych dwóch do 20C. Po kolejnych pięciu dniach wstawiłem fermentor do temp. pokojowej (21-22C). Butelkowanie po 18 dniach od zadania drożdży. Powierzchnia raczej już była czysta, może jakieś niewielkie pozostałości piany. W miarę klarowne. Świeże piwo pachnie jak bananowy Kubuś. W smaku również miły banan. Jest delikatne ale "okrągłe" i pełne. Jestem mega zadowolony. Na tym etapie jest znacznie lepiej niż na sucharach typu WB-06 czy mauribrew weiss. Gęstwy powstało niewiele - jakiś 1cm na dnie. Jedyny problem to mycie wiadra - było całe jakby oblepione plasteliną, łącznie z deklem... Generalnie w tym momencie duży plus dla tych grzybów. Oczywiście uzupełnię wpis po degustacji nagazowanego trunku.

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2019 o 15:24, dziedzicpruski napisał:

To są takie gruszki

 

u mnie przy rozlewnie piękny banan, a po 2 tyg w butelce wyłazi gruszka/brzoskwinia ktora wszystko przykrywa

zarówno przy 16C jak i 20C

piłem piwo od kolegi ktory mial drodze z innej partii i tez to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
32 minuty temu, dziedzicpruski napisał:

Używałem pewnie z 15x i nigdy mi nawet wieka nie pobrudziły, brzeczka zazwyczaj jakieś 24l, stare wiadra z miękkim wiekiem-te trochę większe.

U mnie tak samo. Zwykle piana 2-3cm, po kilku dniach opada. Temperatura fermentacji 19-22­°C, w zależności od tego co na zewnątrz. Drożdże zawsze z litrowego startera (nigdy prosto z fiolki) lub gęstwa  do max. 3 pokolenia zadawana prosto z poprzedniej warki,  w ilości ok. 150ml na 22-25l, ok. 12Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po miesiącu pszenica na tych drożdżach wciąż przyjemnie bananowa. Piwko eleganckie. Na gęstwie robiłem dunkelweizena i fermentacja przebiegła dużo spokojniej, piany na 2-3 cm (w poprzedniej warce, zadane prosto z fiolki, wyszły na spacer). Nie wiem od czego to zależy ale piwo wyszło ponownie bardzo fajne, wciąż lekko bananowe ale już trochę mniej niż "bananowy Kubuś" w poprzedniej warce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jancewicz napisał:

Po miesiącu pszenica na tych drożdżach wciąż przyjemnie bananowa. Piwko eleganckie. Na gęstwie robiłem dunkelweizena i fermentacja przebiegła dużo spokojniej, piany na 2-3 cm (w poprzedniej warce, zadane prosto z fiolki, wyszły na spacer). Nie wiem od czego to zależy ale piwo wyszło ponownie bardzo fajne, wciąż lekko bananowe ale już trochę mniej niż "bananowy Kubuś" w poprzedniej warce.

Jakie temperatury fermentacji?

Robiłem ostatnio 2 piwa na tych drożdżach i banana nie tak wiele, zastanawiam się czy to kwestia temperatury (u mnie 18 otoczenia), czy rozpędzenia drożdży na starterze (podobno underpitching wzmaga produkcję estrów). Próbuję wyczuć który parametr dla tego szczepu ma większe znaczenie w kontekście bananów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, marek- napisał:

Jakie temperatury fermentacji?

Robiłem ostatnio 2 piwa na tych drożdżach i banana nie tak wiele, zastanawiam się czy to kwestia temperatury (u mnie 18 otoczenia), czy rozpędzenia drożdży na starterze (podobno underpitching wzmaga produkcję estrów). Próbuję wyczuć który parametr dla tego szczepu ma większe znaczenie w kontekście bananów.

 

Obie warki podobnie z tą różnicą, że pierwsza warka to był pewnie spory underpitching (drożdże prosto z fiolki) aczkolwiek fermentacja była bardzo burzliwa (sporo piany, itp). Kolejna już na gęstwie. Temperatury w obu warkach podobne:

 

zadanie drożdży i pierwsza doba - 17C

kolejne dwie doby - 18C

kolejne 3 doby - 19C

kolejne 5 dób - 20C

i dodatkowo tydzień w temp. pokojowej (21-22C)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Co robicie jak piana wyłazi z wiadra? Ja drożdże zadałem wczoraj o 21:30 czyli jakieś 26 godzin tu i póki co cisza, delikatna piana jest ale to chyba jeszcze od napowietrzania. Drożdże zadane bezpośrednio z fiolki. brzeczka w temp 21 st., Temp otoczebia 18. Z tego co czytam to jestem psychicznie przygotowany na smród i wylazenie grzybów przez rurkę. Czyścić to jakoś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.