Skocz do zawartości

Fermentum Mobile - FM20 Białe walonki


Rekomendowane odpowiedzi

Szczep z południowej Belgii przeznaczony do piw w stylu bière blanche (witbier)

 

Typ fermentacji: górna

Zakres temperatur fermentacji: 16-24 st.C

Stopień odfermentowania: 72-75%

Flokulacja: niska

 

Szczep polecany do piw w stylach: bière blanche / witbier

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże używałem w testach. Flokuacja niska aczkolwiek po kilku tygodniach piwo było już idealnie klarowne. Odfermentowały 9,2°Blg do ~2,5°Blg. Z czego po 3 tygodniach fermentacja stanęła na około 3,5°Blg. Dofermentowało w kegu. Przypuszczam, że to kwestia albo wahania temperatur (w maju w garażu mam duże wahania) albo po prostu brak startera. Warka została zadana bezpośrednio z fiolki. Lag około 12h.

 

Profil piwa była dobrze zbalansowany. Wytrawne, rześkie, przyprawowe. Moim zdaniem wyszedł na nich bardzo dobry Witbier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Aktualnie właśnie mam je ponownie w użyciu. Startowałem teraz z 15-16°C otoczenia. Brzeczką była schłodzona nawet niżej. Podniosłem w trakcie do 18°C otoczenia. Fermentacja przebiegła dobrze. Nie sprawdzałem jeszcze FG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Degustacja mojego Witka na FM20.

 

post-3232-0-10857000-1434620527_thumb.jpg

 

Właściwie wyszła smakowo jota w jotę tak jak poprzednia warka w zeszłym roku (też na tych drożdżach). W zapachu delikatne fenole przykryte przyprawą i skórką. Piwo dość klarowne, ledwie lekko opalizuje, nie wygląda jak Wit na pierwszy rzut oka. Piwo dość rześkie z bardzo delikatną nutą słodową, które sprawia że piwo nie jest puste. Całość dobrze się balansuje.

 

Drożdże potrzebują czasu do prawidłowej fermentacji, w zeszłym roku było podobnie. Teraz po tygodniu pomiar wskazał 4,5°Blg z początkowego 10,5°Blg, dość wolno, choć fakt że temp. była poniżej 20°C więc może to kwestia temperatury dla tego szczepu. Przelanie na cichą na 2 tygodnie w trochę wyższej temperaturze (około 20-21°C), zeszły jeszcze o 1°Blg.

 

Brzeczka została zadana z gęstwy po poprzednim piwie. Poprzednia warka która była lekkim Pale Ale ukazała i potwierdziła bardzo fajny potencjał tych drożdży. Piwo wyszło bardzo delikatne fenolowe, bardziej estrowe ale zarazem rześkiem i delikatne w smaku. 

 

Drożdże dostały u mnie robotę na umowę o pracę na czas nieokreślony :D

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
 Poprzednia warka która była lekkim Pale Ale ukazała i potwierdziła bardzo fajny potencjał tych drożdży. Piwo wyszło bardzo delikatne fenolowe, bardziej estrowe ale zarazem rześkiem i delikatne w smaku. 

 

 

 

Czy jeszcze ktoś próbował FM20 do czegoś poza ich standardowym przeznaczeniem jakim jest witbier?  Np. white IPA?

 

PS: Tak informacyjnie odnośnie tych drożdzy: na moim witku zeszły na burzliwej z 12,5 do 2,5 w 12dni (temp. 21'C)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne drożdże, przyjemny profil estrowy, w samym wicie trudno było wyczuć przez aromaty ze skórek cytrusów, natomiast w pozostałych piwach wyszedł przyjemny aromat, w smaku delikatnie przyprawowe.

Witki zacierane na wytrawnie zeszły z 12 do 2, piwa dają klarowne, nawet przy zasypie z prawie 50% udziałem orkiszu i płatków owsianych piwo wyszło tylko lekko opalizujące, tylko raz udało mi się zrobić piwo zmętnione, tak jak chciałem.

Piwa wychodzą całkiem rześkie (jak na zasyp i sposoby zacierania), ale nie puste.

 

Piwa na nich fermentowały u mnie całkiem szybko, ostatni witek poszedł do butelek po 14 dniach fermentacji i wszystko wskazuje na to, że dofermetnował zgodnie z planem.

 

Oprócz witów robiłem na nich :

White IPA - chmiele, dodatki i moc piwa sprawiły, że niewiele z charakteru drożdży dało radę wyczuć, z tego co pamiętam delikatnie przebijała się przyprawowość w smaku, ale potencjał jakiś jest, na przyszłość można spróbować innej temperatury fermentacji. Przesadziłem ze skórkami cytrusów i piwo wyszło za ciężkie jak dla mnie... ale byli tacy, co uważali że było spoko orzeźwiające.

 

Rosanke (z 11 do 3 Blg, zacieranie w 67C)- piwo wyszło fajne, jak na zacieranie i dodatek słodów karmelowych to piwo wyszło jednocześnie w miarę rześkie, pijalne, ale jednocześnie w miarę treściwe. W związku z tym, że rzuciłem tam też sporo "chwastów" to trudno określić co pochodzi od nich, a co z drożdży, ale piwo wyszło lekko owocowe, przyprawowe, w smaku/aromacie trochę nut podobnych do ciemnych miodów, lekko pierniczkowe.

 

Coś a'la belgijski pale ale - mały edit - piwo na początku miało aromat lekko pomarańczowy (może gęstwa tak przesiąknęła po wicie), owocowy, trochę gruszek i brzoskwiń, w smaku piwo lekkie, dość rześkie, czuć umiarkowane fenole w smaku. Piwo mogłoby być lepsze, ale do belgijskiego pale ale z lekkimi fenolami drożdże też się nadadzą, choć bardziej pasowały do ww. piw.

 

Ogólnie to polecam, nie tylko do witków.

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam pytanie. Na FM20 uwarzyłem witbiera (zabutelkowany) i Belgian Blond Ale (na burzliwej). Czy mogę użyć gęstwy do uwarzenia Dubbla? Czy te drożdże będą się nadawać?

I jeszcze jedno - myślę, że lepiej użyć gęstwy po burzliwej Blonda (z fermentora do fermentora) niż ze słoika po cichej witbiera. Jeśli nie to mnie poprawcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Na FM20 uwarzyłem witbiera (zabutelkowany) i Belgian Blond Ale (na burzliwej). Czy mogę użyć gęstwy do uwarzenia Dubbla? Czy te drożdże będą się nadawać?

I jeszcze jedno - myślę, że lepiej użyć gęstwy po burzliwej Blonda (z fermentora do fermentora) niż ze słoika po cichej witbiera. Jeśli nie to mnie poprawcie.

 

http://www.piwo.org/topic/18217-niestandardowe-zastosowanie-drożdży-do-wita/:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki WiHuRa. Widzę, że inne drożdże FM są dedykowane do dubbli, ale w takim razie spróbuję i dam znać jak to wyszło.

Witbier wyjdzie chyba dobry. Przy rozlewię nie mogłem się oderwać od próbki :)

Z BBA jeszcze zobaczę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie robię test swoich 3 różnych jesiennych Witków, każdy inny, wszystkie na Walonkach. Po 2 latach warzenia w końcu mogę powiedzieć, że udały mi się Wity. Nawet zwykły, lekko przyprawiony Ejl na tych drożdżach bardzo mi smakuje. To moje pierwsze płynne drożdże do tego stylu, więc być może sa lepsze na rynku, natomiast te mi w zupełności odpowiadają i na pewno będę warzyć na nich kolejne warki. Przyprawy są przepięknie wyeksponowane :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 7 miesięcy temu...

Witam. Pierwszy raz stosuję te drożdże, starter chodzi już jakieś 10h, zapach coś jak truskawki, takie lekko podfermentowane. Czy wszystko ok ? Ktoś uświadczył takich zapachów przy tych drożdżach ? Troszkę panikuję bo to moje pierwsze płynne :)

Nie sugeruj się zapachem, w starterze trwają inne procesy niż w fermentorze, jeśli ruszyły i widać że pracują i się mnożą (możesz zmierzyć ekstrakt) to będzie ok. Jak aromat startera Ci przeszkadza, włóż go na kilka godzin do lodówki, wylej ciecz znad osadu i zadaj samą gęstwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.