Skocz do zawartości

19-20.06.2015- XIII Konkurs Piw Domowych - Lotny Żywiec/Cieszyn 2015


WiHuRa

Rekomendowane odpowiedzi

Jak takich sędziów będzie 10 w jednym konkursie, to nawet jak jeden się wyłamie, do statystycznie będzie bez znaczenia.

 

Nie tędy droga żeby tworzyć sędziów nie zależnych, bo to będzie jeszcze większy chaos niż jest teraz. Żeby zwiększyć poziom sędziowania na konkursach jest potrzebna odpowiednia weryfikacji ich umiejętności. Wiesz są sędziowie nie zależni, samouki, blogerzy i osoby posiadające własne browary, którzy też sędziują w konkursach i do nich nikt nie ma wątpliwości bo cały czas pracują z piwem i mają możliwości weryfikacji swoich umiejętności, a ich oceny są najczęściej trafne i często się przykładają do niej (oczywiście nie w 100% przypadków). Łatwo powiedzieć zrobić konkurs, ale to jest ciężka praca i trzeba sobie zdawać z tego sprawę żeby być uczciwym i nie zrobić tego na odwal należy się przyłożyć do organizacji to nie takie hop siup jak niektórzy sądzą. Niestety na poprawę jakości konkursów trzeba pracować latami nie da się tego zrobić w parę miesięcy, ale to nie znaczy, że nie należy próbować.

 

 

 

Samego kursu sędziowskiego krytykować nie powinieneś.

 

 

Kursu nie krytykuje, że powstał to bardzo dobrze było to potrzebne, ale minęły lata piwowarstwo w Polsce zrobiło ogromny krok, a jakość kursów sędziowskich w żaden sposób się nie podniosła. Ja krytykuje jedynie pewne niedociągnięcia i najważniejsze sposób zapisów na niego. Słyszę od wielu osób, które by chciały być sędziami, że nie dostały się na kurs tylko i wyłącznie z tego powodu, że nie mieli przelewu ekspresowego, a zapewniali oni, że chcą czynnie uczestniczyć i rozwijać się jako sędzia. Natomiast dostają się osoby nie koniecznie zainteresowane dalszą współpracą i z kursów sędziowskich zrobił się tak na prawdę zarobek dla PSPD, bo jak to prezes na ich forum stwierdził stowarzyszanie ma przynosić zysk! Niestety wielu młodych piwowarów odbija się od zamkniętych drzwi w PSPD i są bardzo szybko zniechęcani, uciekają wtedy do lokalnych inicjatyw, albo zaczynają warzyć tylko dla siebie i przyjaciół, a nie na tym miało to wszystko polegać i kłóci się to bardzo z statutem stowarzyszenia. Teraz jest dobry okres by coś zmienić póki dzieje się na scenie piwowarskiej, jak w ciągu kilku lat nie zostaną podjęte działania to niestety wszystko się skostnieje, a ludzie będą trącili niechęcią do jakichkolwiek inicjatyw.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PSPD niczego nie gwarantuje, ale sędziowie z łapanki gwarantują jeszcze mniej.

Nie do końca rozumiem dlaczego zastąpienie certyfikowanych sędziów (którzy są jacy są, ale jakieśtam kusy i egzaminy jednak przeszli) zupełnie przypadkowymi ludźmi miałoby poprawić sytuację.

 

Konkursy konsumenckie są, ale to zupełnie inna bajka. Nie dowiesz się z nich niczego o piwie.

Poza tym w konkursie konsumenckim takie sprawy jak zgodność ze stylem to już w ogóle jest niezłe bajobongo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak że teraz przynajmniej jest od kogo oczekiwać poprawy tego co się dzieję, możemy mieć w komisji ludzi z łapanki, bez kursu, bez klucza doboru, to w niczym nie przeszkadza, tylko już sobie wyobrażam ew. metryczkę sędziego - "Aromat: fajny, Smak: trochę za kwaśne, dobre ale to nie mój typ. Piana: jest a później jej nie ma. Kolor: żółty" koniec oceny :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim po oceniać piwa w tylu stylach, jeżeli większość sędziów nie umie odróżnić od siebie podobnych stylów i dla jednego piwo jest w stylu, a dla drugiego. Dlaczego od dawna na konkursach nie ma np. Weizena tylko jakieś wynalazki w rodzaju White Pipa. Nie tędy droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weizen był w listopadzie w Poznaniu ;)

 

PS Wg mnie większość sędziów potrafi rozróżnić podobne style :)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale czy nie ma w kraju sędziów, którzy wiedzą co robią, jak np. Kopyr? Zakładam, że on ma pojęcie. Nie można tego typu ludzi zatrudnić na tak duże wydarzenie? Nie wierzę, że są w Polsce tylko sędziowie z małym doświadczeniem praktycznym albo tacy tylko po kursie. Dodatkowo są blogerzy, jak ten facio od Piwnego Garażu. Może im można dać się wykazać?

 

Żeby nie było, tylko hipotetyzuję :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkursy konsumenckie są, ale to zupełnie inna bajka. Nie dowiesz się z nich niczego o piwie.

Poza tym w konkursie konsumenckim takie sprawy jak zgodność ze stylem to już w ogóle jest niezłe bajobongo.

 

Żebyś się czasem nie dowiedział czegoś z konkursu nie-konsumenckiego.  :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dodatkowo są blogerzy, jak ten facio od Piwnego Garażu. Może im można dać się wykazać?

Ten facio od lipca ubiegłego roku opracowuje metryczki z pewnego konkursu. Więc na pewno wiele się dowiesz o swoim piwie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebyś się czasem nie dowiedział czegoś z konkursu nie-konsumenckiego. :lol:

Już nie wiem czy nie rozumiesz czy tylko udajesz że nie rozumiesz. :)

 

Przy certyfikowanych sędziach jest słabo, ale obawiam się że przy sędziach z łapanki będzie wręcz tragicznie.

Przy konkursach nie-konsumenckich z metryczki dowiesz się prawie nic albo raczej niewiele, ale z konsumenckich nie dowiesz się absolutnie niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie brałem udziału w dużej ilości takich konkursów ale chyba w konkursach konsumenckich z założenia nie ma metryczek albo co najwyżej "dobre/średnie/słabe" :)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo są blogerzy, jak ten facio od Piwnego Garażu. Może im można dać się wykazać?

Ten facio od lipca ubiegłego roku opracowuje metryczki z pewnego konkursu. Więc na pewno wiele się dowiesz o swoim piwie ;)

OK, tego nie wiedziałem :).

 

Widziałem kilka relacji z dużych imprez poza Polską, na których sędziował właśnie Kopyr (a przynajmniej pozował do fot ;) ). Może więc on mógłby przyciągnąć na festiwal do nas trochę kompetentych ludzi?

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby skorzystać z kompetencji odpowiednich ludzi (profesjonalistów), trzeba z reguły im zapłacić, nie tylko w tej dziedzinie. Tak to wygląda i od tego nie ma ucieczki. Wiem, że się łatwo mówi, ale może w przyszłości trzeba szukać sponsorów do tego, żeby zatrudnić odpowiednich sędziów, na zasadach komercyjnych, którzy wykonają swoją pracę, w sposób ściśle określony umową. Zniknie większość problemów, o których mowa wyżej.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem kilka relacji z dużych imprez poza Polską, na których sędziował właśnie Kopyr (a przynajmniej pozował do fot ;) ). Może więc on mógłby przyciągnąć na festiwal do nas trochę kompetentych ludzi?

 

 

Nie żartuj. Np. kogo? Może tego co kupuje coś w sklepie, a potem oddaje jak mu już jest niepotrzebne?

Edytowane przez Radomiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to trzeba pieniędzy, pula większości konkursów oscyluje około 1000zł, ilu sędziów za to opłacisz (oprócz stawki za usługę należałoby jeszcze opłacić hotel, dojazd), a jeszcze jakaś kasa na nagrody pasowałoby żeby była?

Tak naprawdę tylko radykalne zwiększenie wpisowego by pomogło (albo hojny sponsor).

 

edit:

 

 

Nie żartuj. Np. kogo? Może tego co kupuje coś w sklepie, a potem oddaje jak mu już jest niepotrzebne?

kolejny klonik? :smilies:

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie znani jak Kopyr za darmo nie przyjadą, a kto ma pokrywać koszty organizacji? Dopóki konkursy będą amatorskie (czytaj bezbudżetowe) to i sędziować będą amatorzy. Zresztą nie wymagajmy profesjonalnych sędziów do oceny amatorskich piw, bo przy niektórych bardziej wrażliwi sensorycy mogliby się porzygać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego uważam że dopóki nie staniemy się znacząco bardziej zamożnym społeczeństwem, tak by wpisowe po np. 200 zł mogło pokryć sporą część kosztów imprezy poprowadzonej profesjonalnie, to należy z konkursów zrezygnować na rzecz albo konkursów wyłącznie konsumenckich (tych większych), albo w większości przypadków losowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem kilka relacji z dużych imprez poza Polską, na których sędziował właśnie Kopyr (a przynajmniej pozował do fot ;) ). Może więc on mógłby przyciągnąć na festiwal do nas trochę kompetentych ludzi?

 

Nie żartuj. Np. kogo? Może tego co kupuje coś w sklepie, a potem oddaje jak mu już jest niepotrzebne?

Profesjonalnych sędziów, którzy mają swoją renomę i z tego żyją. Może "przyciągnąć" to nie najlepsze słowo, bo wszystko i tak kończy się na opcji komercyjnej. Co do Ku*niara, to nie wiem czy on w tym temacie też robi. Jak tu oddać wypite piwo? ;)

 

To, o czym piszecie wygląda na mały rozjazd oczekiwań z rzeczywistością. Wymagania robią się coraz bardziej "profesjonalne", a konkurs dalej amatorski i bezbudżetowy. Wg. mnie rozwiązaniem jest ukomercyjnienie i profesjonalizacja wydarzenia, m.in. zatrudnienie Zawodowców do sędziowania. Tak, jak napisałem wcześniej, łatwo się mówi, aczkolwiek piwowarstwo to nie jedyne pole dla festiwali i wiele imprez z innej bajki przestała być czysto amatorska, dobrze na tym wychodząc. Jest co i kogo podglądać, czerpać doświadczenia.

 

Podsumowując swoje zdanie. Profesjonalista nie został nim po to, żeby działać altruistycznie. Został nim po to, żeby otrzymywać za swoją PRACĘ wynagrodzenie, zapewniając byt sobie i bliskim. W którymś momencie taki gość może nie mieć już czasu (lub ochoty) na darmowe zabawy. Zostają wtedy ludzie, którzy dopiero zaczynają swoją drogę, którzy pracy oczekiwanej od nich, nie potrafią zrealizować w ten sam sposób. Ewentualnie amatorzy, z odrobiną wiedzy. Zgadzam się z tym wszystkim, co napisano powyżej o metodyce kształcenia i utrzymywania w formie sędziów w Polsce. Muszę się z tym zgodzić, bo zupełnie nie wiem, jak to u nas wygląda :). Dorzucam jednak swoje trzy grosze. Prędzej czy później bezbudżetowe zabawy się kończą albo przestają ludziom wystarczać. Może się okazać, że jeśli organizatorzy to prześpią i nie wezmą do bani uwag jak powyżej, to festiwal upadnie. Szkoda by było. Moim zdaniem rozwiązaniem jest sprężenie pośladów i obranie kierunku w stronę profesjonalizacji przedsięwzięcia. Oczekiwania ludzi muszą iść w parze ze zmianami form festiwali. Inaczej jedno z drugim przestanie się spinać.

 

P.S. Fajny temat na dyskusję przy piwie, pija ktoś? :D

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profesjonalnych sędziów, którzy mają swoją renomę i z tego żyją.

Podobno nie ma profesjonalnych sędziów, w sensie że nikt nie utrzymuje się z sędziowania na konkursach.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś w tym wszystkim chyba zapominacie z czym my tutaj rozmawiamy. Rozmawiamy o konkursach które z założenia mają być zabawą, w dyscyplinie gdzie ocena jest mocno subiektywna, dla ludzi którzy amatorsko i hobbystycznie warzą piwo w domu.

 

Profesjonalni sędziowie? Wpisowe 200zł? Może jeszcze wprowadzić piwowarstwo jako dyscyplinę na olimpiadzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie strasznie zboczyliście z tematu, część pewnie tylko dla żartu... pierwszy kwietnia już blisko ;)

 

 

A mnie ciekawi dlaczego, skoro konkursy to taka loteria, to jednak są osoby które ciągle są w czołówkach tych konkursów. Czyżby mieli farta? A może po prostu warzą dobre piwa, a reszta warzy piwa "które im smakuje"?

 
Przeczytaj wypowiedzi Czesława, albo warzysz tylko i wyłącznie pod konkursy albo warzysz dla siebie style jakie lubisz ;) Założę się, że większość ludzi wybiera tą drugą opcję wysyłać od czasu do czasu piwa które akurat pojawiają się na konkursach.
Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.