Skocz do zawartości

19-20.06.2015- XIII Konkurs Piw Domowych - Lotny Żywiec/Cieszyn 2015


WiHuRa

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie, w końcu o to w tym chodzi - jeśli ma się ambicje na GCh, sławę, kasę i kobiety - trzeba podnosić warsztat. Ciągle ;)

 

Co do Imperial Red Ale - to nie do końca. Możesz np pójść w kierunku piw wyspiarskich i zrobić coś w okolicy imperialnego IRA.

 

No, ale to pewnie mało kto zrobi - będzie słodko, ciemno i cytrusowo :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na koniec już dziś zachęcamy wszystkich piwowarów do zmierzenia się z piwami kwaśnymi proweniencji belgijskiej czyli Belgian-Style Sour Ale. Będzie to jedna z kategorii piw w roku 2015. Ze względu na dość długi okres dojrzewania tych piw ogłaszamy tę kategorię już dziś, by piwa konkursowe mogłby nabrać właściwego aromatu i smaku. Będzie to dość szeroka kategoria grupująca piwa kwaśne w stylu belgijskim o owocowo-estrowo-fenolowym aromacie, jednak bez dodatków owocowych. Przykładami są Geueze, Lambic, Oud Bruin czy Flanders Red Ale. Ich zakres gęstości mieści się pomiędzy 11 a 18 °Blg, alkohol pomiędzy 4-8, natomiast goryczka pomiędzy 10-25 IBU.

 

5. Belgian-Style Sour Ale [11,5-14°Blg] Długo fermentowane przy wykorzystaniu dzikich drożdży Brettanomyces oraz innych mikroorganizmów. Kategoria łącząca w sobie wiele ciekawych piw kwaśnych w stylu belgijskim, jednak bez dodatków owocowych. Może to być zarówno czysty Lambic, ich mieszanka czyli Gueze, ale może to być również ciemniejszy i leżakowany w beczkach Flanders Red czy zwykle nieleżakowane Oud Bruin. Piwa kwaśne, owocowo-fenolowe, z charakterystycznymi nutami stajennymi czy słynnej „końskiej derki” stanowią jedne z ciekawszych doznań smakowych dla piwoszy i jedne z większych wyzwań dla piwowarów, by piwa nie zepsuć, lecz w sposób kontrolowany przeprowadzić fermentację osiągając zamierzony efekt.

 

Pomyłka czy zamierzone?

 

Co prawda zamierzone, ale faktem jest, że tę kategorię ogłaszaliśmy już rok temu, więc będziemy trzymać się danych z przed roku, by nikt nie czuł się pokrzywdzony. Nastąpiła zmiana i powrót do wcześniejszych ustaleń czyli: 11-18 st Blg.

Za zamieszanie przepraszam, ale myślę, że teraz jest fair.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda zamierzone, ale faktem jest, że tę kategorię ogłaszaliśmy już rok temu, więc będziemy trzymać się danych z przed roku, by nikt nie czuł się pokrzywdzony. Nastąpiła zmiana i powrót do wcześniejszych ustaleń czyli: 11-18 st Blg.

 

Za zamieszanie przepraszam, ale myślę, że teraz jest fair.

 

Ale piwa z dodatkiem owoców dalej odpadają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie Saisona, napisaliście, że możliwa jest podwyższona kwasowość - czy wersje z dodatkiem Brettów też się łapią?

Saison to tradycyjne belgijskie piwo górnej fermentacji. Odświeżające, lekkie, wysoko nagazowane, wytrawne, często o podwyższonej kwasowości.
Edytowane przez Cichus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brett brettowi rowny bo zawsze zmieni profil piwa w sposob niezgodny z tym opisem.

 

Zakwaszac mozesz lacto, ktore nie daje aromatow. Czyli drozdze saisonowe + lacto na zakwaszenie - jesli zalezy Ci na kwaskowym profilu i zgodnosci z opisem stylu na konkurs. Tak robia profesjonalni piwowarzy w USm ktorzy chca miec 'czysty' profil aromatyczny saccharomyces i naturalne zakwaszenie na przewidywalnym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba podnieść warsztat :D

 

 

Dokładnie, w końcu o to w tym chodzi - jeśli ma się ambicje na GCh, sławę, kasę i kobiety - trzeba podnosić warsztat. Ciągle ;)

 

Zapomniałem dodać emotki... Nie pisałem tego zdania z żalem, że się nie załapię na ten tort, a jedynie rzuciłem swoje wnioski po dwu ostatnich konkursach. Akurat moja praca i lokum nie pozwala mi na taką ścieżkę rozwoju.

A już całkiem nie serio... moim marzeniem jest przyjść do Was, wypić piwo i powiedzieć "za mało podatków płacicie! Należy się domiar" ;)

Edytowane przez e-prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież i tak Czesław wygra :D

Spokojnie. Przeszedłem na emeryturę ;)

No chyba, że kwasa wyślę, bo teraz bawię się w takie rzeczy, ale tego na GCh na pewno nie wybiorą.

Dokładnie, w końcu o to w tym chodzi - jeśli ma się ambicje na GCh, sławę, kasę i kobiety - trzeba podnosić warsztat. Ciągle ;)

Cholera oszukali mnie - kobiet nie było! :(

 

PS. Wy tam z tym dodatkowym zakwaszeniem nie przesadzajcie. Standardowe drożdże do Saisona same z siebie dają lekką kwasową cierpkość. Nie trzeba nic dodatkowo robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

... z tej rozpaczy idę do piwnicy po piwo. Same wynalazki.

 

A tak na poważnie, to każdy coś tam dla siebie znajdzie. Najbardziej chyba zadowoleni będą nowofalowcy, najmniej miłośnicy klasyki i lagerów. Wszytkim dogodzić nie sposób. Życzę ciekawych pomysłów i udanych realizacji.

 

Cholera oszukali mnie - kobiet nie było! :(

 

Do tego to się nie przyznasz :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczesałem wytyczne BJCP/BA oraz zagraniczne fora i trochę zgłupiałem.

Ktoś się orientuje, jaki jest zakres barwy dla konkursowego Milda? W opisie stylu nie ma żadnej informacji dotyczącej barwy piwa. Jedyną informacją, która może naprowadzić jest brak nut karmelowych, co może oznaczać że piwo ma być jednak dość jasne o słodowym charakterze.

 

Wg BJCP 2008 11A Mild - EBC 24-50

 

Wg Brewers Association 2014 mamy dwa warianty tego stylu:

English-Style Pale Mild Ale - EBC 12-18

English-Style Dark Mild Ale - EBC 34-68

Współczynnik goryczki i gęstość początkowa jest w miarę podobna wg powyższych wytycznych, ale rozbieżności barwy są spore - praktycznie od ciemnego złota do brązu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś się orientuje, jaki jest zakres barwy dla konkursowego Milda? W opisie stylu nie ma żadnej informacji dotyczącej barwy piwa. Jedyną informacją, która może naprowadzić jest brak nut karmelowych, co może oznaczać że piwo ma być jednak dość jasne o słodowym charakterze.

Wg BJCP to jest styl 11A, a 11 to English Brown Ale

 

Brak nut karmelowych?

Aroma: Low to moderate malt aroma, and may have some fruitiness. The malt expression can take on a wide range of character, which can include caramelly, grainy, toasted, nutty, chocolate, or lightly roasted. Little to no hop aroma. Very low to no diacetyl.

Flavor: Generally a malty beer, although may have a very wide range of malt- and yeast-based flavors (e.g., malty, sweet, caramel, toffee, toast, nutty, chocolate, coffee, roast, vinous, fruit, licorice, molasses, plum, raisin). Can finish sweet or dry. Versions with darker malts may have a dry, roasted finish. Low to moderate bitterness, enough to provide some balance but not enough to overpower the malt. Fruity esters moderate to none. Diacetyl and hop flavor low to none.

 

Wg artykułu Zainasheffa w BYO (http://byo.com/stories/issue/item/1893-mild-ale-style-profile)

Mild ranges in color from copper to a very dark, ruby-highlighted brown, with a low, off-white to tan head. There are a few examples of pale colored mild with a color of light amber or dark golden up to a light brown, but darker versions are the norm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak nut karmelowych?

Miałem na myśli opublikowane wczoraj zarysy stylów na birofilię, tam o karmelu nie ma mowy.

 

Edit: dzięki za ostatni artykuł, to sporo wyjaśnia.

Edytowane przez Fryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 grodziskiego nie powtórzę :) . Poćwiczę nad wędzoną pszenicą, jest czas. Style ciekawe, fajny 'mild ale' cieńkusz, jak ktoś ma linka to niech wklei, poszukam co też co to jest. Birofilia 2014 jak wiecie nie została jeszcze rozliczona (metryczki). System 2015r chyba też zostanie zmodyfikowany, wiele osób narzekało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Style ciekawe, fajny 'mild ale' cieńkusz, jak ktoś ma linka to niech wklei

 

Proszę linka

http://lmgtfy.com/?q=mild+bjcp

 

Wy tu się zastanawiacie nad kolorem, a pewnie i tak wygra wersja na amerykańskich chmielach ;)

 

Tego się boję :P

A tak na poważnie, to mild wg mnie nie jest prostym stylem ;)

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesław napisał: 'Dam se uciąć'. Był kiedyś film-serial 'Opowieści z krypty', dwóch najlepszych pokerzystów zagrało w pokera i właśnie przegrana to fant, obcinanie, od palców do... na końcu grali nosami, dwa kadłubki, spasowali. Remis-koniec filmu. W grudniu kupię GCh jeśli będzie w Kielcach. Ja bym sobie nie dał nic obciąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był kiedyś film-serial 'Opowieści z krypty', dwóch najlepszych pokerzystów zagrało w pokera i właśnie przegrana to fant, obcinanie, od palców do... na końcu grali nosami, dwa kadłubki, spasowali. Remis-koniec filmu.

Spoiler alert! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Imperial Red Ale - to nie do końca. Możesz np pójść w kierunku piw wyspiarskich i zrobić coś w okolicy imperialnego IRA.

 

 

 

No, ale to pewnie mało kto zrobi - będzie słodko, ciemno i cytrusowo :P

tylko hamerykańskimi chmielami idzie coś u sędziów wygrać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.