Skocz do zawartości

Słody przeterminowane 6 lat


BoomErski

Rekomendowane odpowiedzi

Hej Braci Piwowarska,

 

Odziedziczyłem dziś ponad 130kg różnych słodów przeterminowanych od 5 do 6 lat.

Większość szczelnie pozamykana fabrycznie w workach foliowych.

Stało ponoć w dośc suchym pomieszczeniu niezbyt nasłonecznionym.

Część ześrutowana a część nie. Oznak pasożytów brak.

 

Pytanie moje:

Jest sens ryzykować zabawę z nimi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o ilość enzymów, ale o ich aktywność, która przez ten okres uległa obniżeniu, co będzie skutkować zmniejszoną wydajnością w rozkładzie skrobi. Dla pewności do zasypu na starych słodach dorzuciłbym trochę (10-15%) świeżego słodu o wysokiej sile diastatycznej. 130kg to całkiem sporo słodu, szkoda by było go wyrzucić, ja bym zaryzykował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wogosz pisal o przechowywaniu zboz i slodow: http://browar.biz/artykuly.php?id=148&str=0

 

Z tego co rozumiem problemem jest wtorne zawilgocenie slodu. Slod ze slodowni wyjezdza z bardzo maja iloscia wody do tego stopnia, ze jest higroskopijny. Do tego jak wilgotnosc osiagnie pewien poziom to zaczynaja sie problemy z plesnia, zapachami itd.

Nie ma nic o aktywnosci enzymow, a jestem pewny, ze gdyby taki mial wystepowac, to bylby opisany w artykule.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic o aktywnosci enzymow, a jestem pewny, ze gdyby taki mial wystepowac, to bylby opisany w artykule.

 

W powyższym artykule nie ma, ale jeśli powołałeś się na Wogosza, to ja go również zacytuję:

 

" Enzymy to nic innego jak białko, które jest nieczynne poprzez obniżenie aktywności wodnej w ziarnie. Jeżeli nie zmienimy jego struktury np. poprzez denaturację, lub środki chem. albo nie uruchomimy ich poprzez zwiększenie wilgotności, to wszystko jest OK."

 

źródło: http://www.browar.biz/forum/archive/index.php/t-85826.html

 

Zatem jeśli wilgoć nie dopadła słodu nic tylko warzyć :)

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.