Skocz do zawartości

Topaz


Rekomendowane odpowiedzi

Kraj pochodzenia: Australia

Odmiana: super goryczkowy/uniwersalny

Średnia zawartość alfakwasów: 15,2-16.2%

Krótki opis:

Chmiel o znakomitych właściwościach goryczkowych, o wysokim stężeniu alfa kwasów, ale również z unikatowymi właściwościami aromatycznymi. Ze względu na bardzo ciekawy aromat Topaz bywa stosowany do chmielenia piw typu "single hop" czyli chmielonych tylko jednym chmielem dla wyeksponowania jego wszystkich właściwości. Przy późnym dodaniu dla aromatu wyczuwalne nuty lekko cytrusowe, porzeczki ,liczi, jagody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dziś zlewalem na cichą australian pale ale sh topaz. Oczywiście spróbowałem i jestem zachwycony tym chmielem. Mega intensywny smak i aromat jeżyn, owoców leśnych. Do tej pory moim ulubionym chmielem był simcoe, ale teraz na listę trafia też topaz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mocy aromatu to u mnie nie umywa się do intensywnych odmian. W mojej ocenie średni chmiel, liczyłem w SH na więcej a wyszło przeciętnie. Aromaty są ciekawe lecz zbyt słabe. Może świeża partia z 2014 była by bardziej intensywna

Edytowane przez Krugerius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mocy aromatu to u mnie nie umywa się do intensywnych odmian. W mojej ocenie średni chmiel, liczyłem w SH na więcej a wyszło przeciętnie. Aromaty są ciekawe lecz zbyt słabe. Może świeża partia z 2014 była by bardziej intensywna

A gdzie się zaopatrywałeś? I tak wypróbuje ten chmiel, bo na razie znam mało odmian.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Goryczka z niego jest bardzo ok - mi lezy.

Podobno nie źle sprawia się na zimno.

Aromat i smak nie jest podobno wybitny. Jest to krewniak Galaxy bardziej stabilny ale mniej efektowny.

Siłą rzeczy sprawdza się z Galaxy - zrobiłem z dwa czy trzy piwa topaz-galaxy o różnym stopniu nachmielenia - efekt od ok po wow.

 

Czy wystarczy ci taka ilość to zależy od tego co chcesz osiągnąć i od schematu chmielenia.

IMO nie jest to chmiel na single hop.

 

Na sama cicha 70g to dobra ilość

Edytowane przez FurioSan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

Mój plan na single hopa jest taki:

5,8 Pale Ale

0,25 Karmel 150

0,5 Karmel czerwony

Topaz:

40g - 60min

25g - 15min

15g - 10min

40g - cicha 7 dni

 

Uwarzymy zobaczymy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GummyBeer, w tych wątkach piszemy konkrety o danej odmianie chmielu, na receptury są lepsze miejsca na forum.

 

 

Single hopa nie robiłem, ale warzyłem pół na pół Topaz i Bramling Cross. Wyszły wyraźne czerwone owoce, przede wszystkim czułem tam porzeczki. Intensywność aromatu zadowalająca. Oczywiście nie jest to Citra, ale jest ok jak na chmiel z tamtych rejonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.