Skocz do zawartości

Męnte piwo


rocky1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam problem ze swoją 8 warką a mianowicie piwo po 6 tygodniach po zabutelkowaniu jest dalej mętne.

Piwo zmętniało podczas chłodzenia,chłodzę w wannie z zimną wodą około 3 godzin.

Poprzednie warki wyszły bardzo dobrze,bez problemów.Piwo które warzyłem to american amber ale (na drozdzach safale 04) z ''twojego browaru'',perwszy raz zamawiałem z tego sklepu,wczesniej cp i ba.Poza zmętnieniem piwo smaczne i pachnące,niej estem fachowcem ale to raczej nie zakarzenie.Czytałem juz na forum o zmętnieniu ale nadal niewiem co to może byc.

Czy to może byc spowodowane surowcami z tb?jesli nie to czym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza zmętnieniem piwo smaczne i pachnące

 

I to jest najważniejsze, to nie pils, że musi być klarowne :) . Co do zmętnienia to przyczyn może być całkiem sporo. Robiłeś próbę jodową, być może skrobia nie została całkowicie przerobiona i stąd ta mętność. Piwo w temperaturze pokojowej też jest mętne, czy mętnienie po schłodzeniu, jeśli po schłodzeniu to jest to tzw. zmętnienie na zimno, ale tym bym się nie przejmował.

Jeśli to zmętnienie zaburza jednak Twoją estetykę, to przy następnym takim problemie możesz zastosować klarowanie żelatyną :)

Aha czy podczas gotowania miałeś przełom gorący?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przełomu nie jestem pewien,co może byc powodem braku przełomu gorącego?

Za słabe gotowanie, war musi się kręcić, wtedy lepi się "kula śniegowa" (białkowa). Dlatego też w angielskiej tradycji gotuje się 90 min, intensywnie.

Ja grzniew na gazie wspieram grzałką elektryczną, wokół niej płyn zaczyna się wcześniej kotłować, aż do zagotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pojawienie się przełomu, oprócz wspomnianego mocnego gotowania, wpływa również PH brzeczki oraz to jakiego słodu użyjesz (na niektórych zasypach pojawia się szybciej na niektórych wolniej).

 

W kolejny warkach zrób próbę jodową. Przyjrzyj się czy brzeczka przednia podczas filtracji jest klarowna. W przyszłości polecam zainteresować się korektą PH zacieru, wspomoże to intensywność przełomu, brzeczka po gotowaniu będzie klarowniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pojawienie się przełomu, oprócz wspomnianego mocnego gotowania, wpływa również PH brzeczki oraz to jakiego słodu użyjesz

 

To ja dodam jeszcze, że oprócz wyżej wymienionych czynników mających wpływ na pojawienie się przełomu w jego osiągnięciu pomaga również chmielenie brzeczki przedniej (FWH, ang. First Worth Hopping), chmiel wspomaga wytrącanie białek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Tak to oznacza, że jest ok. Ponad to w klarowaniu pomaga mech irlandzki w dawce o wiele większej niż zalecana. Po za chmieleniem brzeczki w celu korekty PH (co może wystąpić bez pasków również, wszak browar to ni apteka :)) warto pod koniec fermentacji postawić fermentor w zimne miejsce, drożdże ładnie wtedy osiadają na dnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie przejmował brakiem klarowności. Jak na razie 3 piwa wyszły mi klarowne, 1 nieklarowne. A wszystkie były w moim odczuciu wyśmienite. Dlatego samo zmętnienie wg mnie nie powinno być żadnym problemem, chociaż wiem, że niektórzy przykładają do tego wagę. Nie przejmuj się. Acha, wszystkie moje warki były z TwojBrowar. Polskie Jasne, Witbier i Tasmanian Red Ale sklarowały się. Niesklarowało się za to Pale Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pojawienie się przełomu, oprócz wspomnianego mocnego gotowania, wpływa również PH brzeczki oraz to jakiego słodu użyjesz

 

To ja dodam jeszcze, że oprócz wyżej wymienionych czynników mających wpływ na pojawienie się przełomu w jego osiągnięciu pomaga również chmielenie brzeczki przedniej (FWH, ang. First Worth Hopping), chmiel wspomaga wytrącanie białek.

Tu masz rację, od razu trochę chmielu a potem przełom i paprochów cała masa. Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.