Jump to content

[Piwny turysta] Ametsbichler Brauerei z Aschau am Inn


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

Zanim w pełni oddam się atrakcjom, jakie napotkam na swojej tegorocznej trasie po Frankonii, zaproszę was do browaru, który od roku 1876 raczy nas wspaniałym frykasami.

DSC07408

Dziś mowa o browarze Ametsbichler, znajdującym się w samym centrum bawarskiej mieściny Aschau am Inn. Mimo, że na pierwszy rzut oka wieś ta nie charakteryzuje się niczym wyjątkowym, znajduje się tam jedna z najpiękniejszych gospód, jakie widziałem na niemieckiej ziemi.

Gdy stoi się przed wejściem do gospody i spogląda się na zabudowania tego miejsca, ma się wrażenie, że przenieśliśmy się na początek XX wieku. Przepiękna architektura okraszona licznymi detalami z tamtego okresu, wzbudza w wędrowcu niekłamaną fascynację wobec tego miejsca.

Genialnie rozplanowane budynki karczmy, browaru oraz domu piwowara, powodują, że poruszanie się po tej posesji sprawia niebywałą rozkosz dla oka.

Ze względu na to, że karczma była przygotowywana do dużej uroczystości, naszą uwagę skupiliśmy od razu na browarze. Obecny kształt zabudowań browaru jest spuścizną po generalnej rozbudowie, jaki nastąpił w roku 1931. W tymże właśnie roku, browar dokonał gruntownej przebudowy oraz dokonał modernizacji całego parku maszyn.

Co ciekawe od tamtego momentu w browarze nie dokonały się rewolucyjne zmiany. Warzelnia nadal pracuje a otwarte kadzie fermentacyjne nadal służą właścicielom. Ubóstwiam takie klimaty.

Dodatkowym według mnie plusem, jaki otrzymał ode mnie ten browar, była jego piwna oferta. Export (12,0blg), Keller (12,0blg) oraz Dunkel (12,0blg) w pełni zadowolą każdego germanofila. Niestety, ze względu na niewielkie moce sięgające maksymalnie 1,500 hektolitrów rocznie, na rynek trafia niewielka partia piwa. Najczęściej jest to tylko jeden gatunek piwa, którego można wyłącznie skosztować w firmowej karczmie bądź okolicznych gospodach.

Kończąc ten opis, warto zwrócić uwagę jeszcze na jeden ważny historyczny aspekt tego miejsc. Otóż na poddaszu tej karczmy, w młodzieńczych latach mieszkał niejaki Joseph Ratzinger, który jak wiemy z czasem został papieżem Benedyktem XVI-tym.

DSC07411

.

DSC07412

.

DSC07413

.

Keller

Keller

 


3063 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.