Jump to content

temperatura fermentacji


kempa662
 Share

Recommended Posts

Mam pytanie: wczoraj nastawiłem mangrove jack northern bitter i zostawiłem w piwnicy w temp około 20 stopni. Przez noc spadła do 18,5 i stwierdziłem, że będę trzymał w domu. Czy te pierwsze kilka godzin w zbyt niskiej temperaturze może mieć negatywny wpływ? czy po prostu start drożdży przesunie się o te kilka godzin?

Link to comment
Share on other sites

zostawiłem w piwnicy w temp około 20 stopni.

A jaka była temperatura brzeczki? Druga sprawa że jeśli w mieszkaniu masz jakieś 22-24 stopnie to brzeczka już pewnie osiągnęła 25+ i tym bym się raczej martwił. Swoją drogą ciekaw jestem jak to się stało, że zrobiłeś wszystko dobrze, a później postanowiłeś to spieprzyć - czytałeś w ogóle forum/wiki? Bo z na czymś musisz opierać twierdzenie o za niskiej temperaturze...

Edited by jaras
Link to comment
Share on other sites

Biorąc pod uwagę to co było napisane na brewkicie, że należy zostawić w temp 20-25 stopni stwierdziłem, że 18,5 to za mało. Skoro piszecie, że nie jest to zbyt niska temp piwo powędruje do piwnicy. Obecna temperatura w pomieszczeniu gdzie je trzymam ma 21 stopni a brzeczka ma 22-23. Zdziwiło mnie, że po nocy temp brzeczki w piwnicy była 19 stopni, a powinna być wyższa o jakieś 3 stopnie od otoczenia, dlatego przestraszyłem się, że drożdże nie ruszą :)

Link to comment
Share on other sites

Tak BTW planuje przelać na cichą

 

Zostaw w spokoju (bez przelewania, zaglądania, otwierania) na 2-3 tygodnie i będzie dobrze.

EDIT: W sensie w tym samym fermentorze, nie przelewając na cichą.

Edited by KosciaK
Link to comment
Share on other sites

Mam jeszcze jedno pytanie. Wiem, że na temat bulgotania w rurce było miliard tematów, ale zastanawia mnie tylko jedno: czy podczas burzliwej nieszczelność fermentora ma znaczenie? Przy moim ostatnim nastawie ani przez chwilę nie bulgotało w rurce mimo tego, że bardzo się starałem przy zamknięciu pokrywy. Czy np. owinięcie pokrywy dookoła taśmą papierową poprawi szczelność? to samo z rurką? Bardziej bym był zadowolony, gdybym widział, że pracuje a nie tylko zastanawiał się przez tydzień i potem mierzył blg :)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli Cię to uspokoi to możesz przesmarować brzeg wiadra wazeliną, ona trochę uszczelni połączenie wiadra z pokrywą. Ale mierzenie ekstraktu Cię nie ominie, bo piwo może bulgotać i przez miesiąc a fermentacja się skończy wcześniej. Pamiętam jak sam jako świeży piwowar (ekstraktowy :) ) czekałem jak głupi aż przestanie bulgotać i potem nauczyłem się, żeby sprawdzać ekstrakt i tak żyję w spokoju a piwko jest pyszne :)

Link to comment
Share on other sites

Wiem, wiem że muszę mierzyć ekstrakt, ale tak jak napisałeś, czułbym się spokojniejszy jakbym zobaczył kiedy zacznie pracować :) a tak będę musiał otworzyć pokrywę i zobaczyć co się dzieje w środku :D

Link to comment
Share on other sites

O to mi właśnie chodzi, przy cichej nie ma zbytnio co oglądać ;) ale do burzliwej już wiem, że przeźroczysty jest przydatny. Stosujesz z kranikiem do burzliwej czy bez? Gdzie mogę najlepiej kupić od BA?

Link to comment
Share on other sites

Nie są za niskie. Większość drożdży górnej fermentacji wystartuje nawet w 16 st. C

 

S-04 wystartowały mi w 13 st. C. A co do tematu to mamy ewidentny przykład, że na brewkitowych instrukcjach piszą głupoty - "zadanie drożdży w 20-25 st. C"... Co jest przyczyną wypisywania takich głupot? Przez te instrukcje początkujący z automatu musi spieprzyć kilka piw, dopiero później coś doczyta, zrozumie i zaczyna się warzenie.

Link to comment
Share on other sites

Ja drożdże dodałem do brzeczki o temp 21 stopni(drożdże suche, uwodnione w wodzie o temp około 20-21 stopni). Wydaje mi się, że prawidłowo :) Teraz nastaw stoi sobie w temp 19 stopni a wg termometru brzeczka ma temp ok 20 (nie za mało? nie powinna być cieplejsza jeszcze o ok 2 stopnie?) To dopiero pierwszy dzień, więc możliwe że jeszcze się ugrzeje :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.