Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Uwarzyłem RISa 19 blg i po 3 tyg. cichej fermentacji chcę go już butelkować ale nie mam żadnej gęstwy, stąd moje pytanie: czy piwo się nagazuje jeśli dodam przy butelkowaniu zwykłego roztworu glukozy? Czy dodać go w takich samych ilościach jak w przypadku zwykłych stoutów? Użyte drożdże to Safale S-04.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dodać go w takich samych ilościach jak w przypadku zwykłych stoutów? Użyte drożdże to Safale S-04.

Te drożdże lubią się wyłączać zbyt szybko. Jaki jest aktualny ekstrakt pozorny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

mam we wiadrze BDSA 25% ekstraktu, warzyłem bodajże 28.12.2014. Nie było czasu zlać na cichą. Drożdże - gęstwa Ardennes. Butelkować? Zlać na cichą? Dodać gęstwy? Co radzicie w przypadku refermentacji tego szczepu drożdży? Rozważam zabutelkowanie bez dodatku glukozy, do spożycia w Boże Narodzenie 2015.

Edytowane przez joker0skater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

podłącze się pod wątek

 

15 lutego uwarzyłem risa 27° plato

1 kwietnia piwo zostało zabutelkowane

3 gramów glukozy na litr, nie dodawałem gęstwy

mija 3 miesiąc refermentacji w temperaturze pokojowej, a nagazowania zupełnie brak :thumbdown:

poczekam jeszcze ze 3 miesiące i ewentualnie dodam odrobinę cukru do butelek

Edytowane przez PiotrekU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dałoby radę np. zrobić tak: piwo nie refermentuje, więc odkapslowuję i zlewam do fermentora, dosypuję klika gramów suchych drożdży [ewentualnie je rehydratyzuję], i butelkuję na nowo?

 

 

Mój RIS warzony na narodziny córki pięknie się nagazował po 9 miesiącach, bez żadnych dodatkowych zabiegów.

Jakie drożdże? Ile blg?

 

 

podłącze się pod wątek

 

poczekam jeszcze ze 3 miesiące i ewentualnie dodam odrobinę cukru do butelek

Ale zasadnicze pytanie czy brak refermentacji wynika z braku cukru czy z faktu, że drożdże są za słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczekam jeszcze ze 3 miesiące i ewentualnie dodam odrobinę cukru do butelek

To nic nie da, bo problemem nie jest brak cukru w butelce, tylko brak drożdży chętnych go zjeść ;)

Dodaj jakieś świeże drożdże lepiej.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dałoby radę np. zrobić tak: piwo nie refermentuje, więc odkapslowuję i zlewam do fermentora, dosypuję klika gramów suchych drożdży [ewentualnie je rehydratyzuję], i butelkuję na nowo?

 

Trochę kiepski pomysł ze względu na bardzo mocne utlenienie jak i samą uporczywość całego procesu, nie lepiej przygotować gęstwę i przykładowo za pomocą strzykawki dozować odpowiednią ilość do każdego piwa z osobna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dodaj jakieś świeże drożdże lepiej.

 

Nie będzie problemu jak doda jakieś drożdże do refermentacji(zamiast tych samych co do fermentacji głównej, chociaż jak te padły to czy dadzą radę nagazować)? Pytam, bo nie jest tak, że różne szczepy mają różną zdolności do metabolizowania innych bardzie/mniej skomplikowanych cukrów? I mówię tutaj oczywiście o sacharomycesach, nie pozagatunkowymi akcjami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, drożdże różnią się pod tym względem, najlepiej dodać te same lub o niższej fermentowalności (np. Bayanusy).

 

Inna też sprawa, jak w takich warunkach drożdże będą miały ochotę na jedzenie cukrów złożonych.

A jeszcze inna sprawa, to jak drożdże padły, to też nie ma pewności czy na pewno dojadły do końca podczas samej fermentacji.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie wiem gdzie leży problem, szczep drożdży, kondycja drożdży, warunki przechowywania? Mój RIS 24 Blg nagazował się po miesiącu, po pół roku od warzenia poziom nagazowania w zasadzie się nie zmienił i jest idealny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otworzyłem dziś butelke i dodałem małą miarkę cukru, po wsypaniu pojawił się gushing więc coś tam się dzieje w tych butelkach.

To oznacza tylko, że było jakieś co2 rozpuszczone w piwie, mogło być od fermentacji. Chyba że butelkowałeś piwo zupełnie bez gazu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o RISa to lepiej aby był nie do gazowany niż prze gazowany. Ja osobiście swojego RISa otworzyłem po kilku miesiącach i był praktycznie bez gazu, pogodziłem się już z tym faktem. A po 8 miesiącach niespodzianka, nagazował się. Nie dawałem dużo cukru do nagazowania bo 60g na 20l. Ja bym nie robił nic. Albo się nagazuje albo pogódź się z tym że będzie bez gazu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale pora na podsumowanie tematu. Załóżmy, że mój mega fajny, odjazdowy i wybitny RIS się po kilku miesiącach nie nagazował i co teraz? Doszliśmy chyba do wniosku, że dodawanie cukru nie ma sensu, bo to nie wina jego braku, ale przemęczenia drożdży. Wartałoby dodać więc drożdży. Pytanie: w jakiej postaci. Uwodnić świeże suchary [jeśli np. robiło się na gęstwie z nich]? Ale jak i ile "kremu zadać" do butelek? Zrobić kolejne piwo na tych samych drożdżach i dodac zebranej gęstwy? Ale jak i - najważniejsze - ile?    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku ja bym zadał Bayanusy, zrehydratyzowal i dozował strzykawką do butelek po np 1ml.

 

 

edit:

Dwa dni temu zabutelkowałem Risa 33°Blg, zobaczymy czy mnie to ominie (FFT się nagazowało) ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku ja bym zadał Bayanusy, zrehydratyzowal i dozował strzykawką do butelek po np 1ml.

 

 

edit:

Dwa dni temu zabutelkowałem Risa 33°Blg, zobaczymy czy mnie to ominie (FFT się nagazowało) ;)

A tak zapytam całkiem neutralnie, bez podtekstów: robiłeś tak już kiedyś, czy po prostu doświadczenie ci mówi, że tak będzie optymalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa razy ratowałem risa, jeden się nie nagazował po prawie roku drugi po 6 miesiącach. Do obu dodawałem gestwę strzykawką po ok 1 ml. Drożdże raz te same raz inne. Oba risy się nagazowały poprawnie po 2-3 tygodniach. Roboty przy tym (40 butelek) na ok godzinę. Gestwę dałem rzadką żeby się nie bawić zbytnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.