Jump to content

Jak wykorzystać nadmiar garów


anu
 Share

Recommended Posts

Jak wiadomo gar, to jeden z droższych elementów wyposażenia. Ja natomiast jestem w nietypowej sytuacji. Pierwsze piwo chciałbym zrobić stosunkowo najtańszym kosztem i trochę kombinuję z plastikowymi fermentorami. Tymczasem w piwnicy mam dwa ogromne gary. Objętości jeszcze nie mierzyłem, ale jest to na oko co najmniej 30-35 l, a może i sporo więcej. Gar emaliowany jest nieco niższy, ale ma większy obwód (co podobno ma zalety przy chmieleniu) i zapewne nieco większą objętość. Gar stalowy wchodzi w ten emaliowany zostawiając niewielką przestrzeń (byłby dobry do formowania chłodnicy), ale jest nieco wyższy - generalnie ma jednak zapewne nieco mniejszą objętość. Do emaliowanego mam dedykowaną pokrywę - zwykła nakładana. Do stalowego znalazłem idealnie dopasowaną (nieco się zapada, ma dodatkowy kołnierz) pokrywę aluminiową od sokownika.

 

Jak wykorzystać ten nadmiar przy założeniu 20 litrowych warek i przy jednoczesnym założeniu, że na razie chciałbym ograniczyć koszty zakupu fermentorów:

 

- może w emaliowanym zacierać, a w stalowym fermentować burzliwe, a potem przelewać na cichą do dwóch 10 l wiaderek, które mam;

- może jeden z garów wykorzystać do gotowania wody do wysładzania, ale czy nie wystarczą do tego mniejsze garnki;

- zrobić z któregoś kadź zacierno-filtracyjną, choć jakoś mi żal dziurawić.

 

Generalnie czy ten gar stalowy można wykorzystać do fermentacji burzliwej? Tylko czy jest w tym sens? Jak nie chce dziurawić i tak muszę mieć choć jedno wiadro/lub coś zastępczego do filtracji/butelkowania. A w wiadrze z karnikiem - przy zachowaniu ostrożności - wiele osób fermentuje. Ewentualnie gar mógłby by być do cichej. Trochę mi się te opcje mieszają. Co wyjdzie najbardziej ekonomicznie finansowo; które z rozwiązań budżetowych będzie najmniej kłopotliwe jeśli chodzi o przelewanie.

 

Wiem, wiem. Trochę kombinuję dla dziadowskich oszczędności. Może inaczej. Czy tymczasowo jeden z garów może posłużyć do czegoś innego niż gotowanie?

Edited by anu
Link to comment
Share on other sites

Emaliowany będzie bardzo ok, natomiast stalowy? Musisz się upewnić czy nie jest to blacha cynkowana - w tym to lepiej nic do spożycia nie gotowac szczególnie długo - jak zacieranie czy warzenie. Cynk nie jest obojetny dla ludzkiego zdrowia.

Link to comment
Share on other sites

Na 100 procent jest to garnek stalowy, ganek jak najbardziej "nowoczesny". Pytanie czy nada się ewentualnie do fermentacji burzliwej/cichej.

Tak przy okazji wielki ocynowany też miałem. Ale wywaliłem podczas porządków, kiedy jeszcze nie myślałem o warzeniu piwa. Ten ocynkowany przedziurawiłbym bez wyrzutów sumienia - może nadałby się choć do filtracji lub butelkowania, bo wówczas kontakt jest stosunkowo krótki. A ostatnio robiłem kolejne porządki pod kątem oceny, co by się nadawało do warzenia. Na pewno przydałby się balon szklany do cichej. Zbiłem... Żeby chociaż młotkiem. Imadło mi spadło...

Link to comment
Share on other sites

Garnek stalowy/emaliowany to pewnie wydatek około 100+ zł a Ty chcesz w nim zrobić dziury dla oszczędności? Fermentor polecam "załatwić" sobie z piekarni/mleczarni bo normalnie je wyrzucają a po pierwsze zdatne do żywności. Kranik to koszt 5-8zł zależnie od sklepu. . I sprawa tych jak napisałeś "dziadowskich oszczędności fermentor jest prawie niezniszczalny, ja mam słabe doświadczenie co do ilości ale te 12 warek już wytrzymał więc jak podzielisz te 36 na 12 to wyjdzie Ci 3 zł na warkę.

Edited by Konus
Link to comment
Share on other sites

Kup sobie wiaderko po pascie bhp albo po syropie od pszczelarza na allegro, będziesz miał normalny fermentor a na 10 zł pewnie Cię stać... a jak nie to idź do cukierni i ładnie popros, dadzą Ci wiaderko 10-15l za free po dzemie czy innej konfiturze

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.