Jump to content

[Piwny turysta] Watermill Brewing Company z Ings


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

Przydrożna oberża oferująca piwo z własnego browaru? Prawda, że brzmi niebywale. Zanim moje marzenia zostaną urealnione na krajowym gruncie, warto przyjrzeć się jak to się dzieje za naszymi granicami kraju.

DSC00015

Zapraszam was do Ings, niewielkiej osady położonej na głównym szlaku komunikacyjnym łączącym serce Kumbrii z resztą Anglii. Właśnie w tej mało urokliwej wsi, w 2006 roku, ulokowała się karczma, której głównym celem statutowym było napoić i posilić strudzonych wędrowców, pragnących zobaczyć angielską krainę tysiąca jezior.

Jak to w życiu bywa nie wszystkie cele zostały zrealizowane od razu. Lokal ten mimo, że klimatem genialnie nawiązuje to knajp z tradycjami, ma dość duży problem z własną kuchnią. Mimo, że miejscowa kuchnia może poszczycić się potrawami z wyśmienitej jagnięciny i wołowiny, na próżno ich szukać w karczmianym menu. Kilka przekąsek plus jakaś ziemniaczana zapiekanka, musi niestety w pełni zaspokoić głód zbłąkanego turysty.

Na całe szczęście, tego dnia mieliśmy już za sobą kilka wizyt w innych browarach restauracyjnych, w których to serwowano doskonałe jadło, więc głód nie zaglądał nam w oczy. I dobrze, bo mogliśmy się oddać w pełni degustacją miejscowych trunków, a było ich trochę.

Na barowej ladzie zostało zainstalowanych, lekko licząc dziesięć pomp. Ku pokrzepieniu naszych serc, z każdego sączyło się piwo. Piwo, które pochodziło z browaru umiejscowionego tuż za szklaną ścianą. Uwierzcie mi, to robi duże wrażenie.

Oferta na wskroś idealna. Trzy odmiany Bittera (4,1% alk.; 4,5% alk.; 4,3% alk.), dwie odmiany Golden Ale (3,7% alk.; 4,2% alk.), wyspiarska IPA (4,0% alk.), ciemny Mild (3,7% alk.), Dark Ale (5,0% alk.), Strong Ale (7,0% alk.), Pale Ale (5,0% alk.) oraz Blonde Ale (4,2% alk.) robią kolosalne wrażenie na piwoszu, który styka się z ich oferta pierwszy raz. Podobieństwa z rajem są jak najbardziej zrozumiałe.

Co prawda to tylko nazwy, ale jakość miejscowego piwa, w przeciwieństwie do ichniejszej kuchni jest zgoła odmienne. Mimo, że skosztowałem jedynie połowy ich wyrobów, z pewnością mogę napisać, że browar podbił moje serce. Piwa te okazały się proste wręcz schematowe, ale właśnie ta prostota mnie ujęła.

Gorąco polecam (z wyjątkiem, oczywiście kuchni)!

Widok na browar od zaplecza

Widok na browar od zaplecza

.

Warzelnia produkcji USA, o wybiciu pięciu baryłek

Warzelnia produkcji USA, o wybiciu pięciu baryłek

.

Zbiornik fermentacyjny

Zbiornik fermentacyjny

.

Chłodnia dedykowana dla casków

Chłodnia dedykowana dla casków

.

Od lewej: Bitter (4,1%), Golden Ale (4,2% alk.), Blonde Ale (4,2% alk.)

Od lewej: Bitter (4,1%), Golden Ale (4,2% alk.), Blonde Ale (4,2% alk.)

.

Pompy I

Pompy I

.

Pompy II

Pompy II

.

Oferta browaru

Oferta browaru

.

DSC00016


3043 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.