Skocz do zawartości

Ekwilibrystyka stosowana (mały gar, ekstrakt, chmielenie)


olward

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

 

jako, że garnek duży mi "wyjechał", część ekstraktu uległa wypadkowi w drodze od kuriera (piękny początek) zostałem z:

- 5l garnkiem

- ekstraktem 3kg ( z czego 1kg jest już w garze i muszę go wykorzystać czym prędzej)

- chmielami

 

I teraz pytania:

1. Czy wg was jest szansa, że w takim małym garze (ew. dwoma po 5l) jest szansa prawidłowo nachmielić ekstrakt

po czym rozcieńczyć w fermentorze wodą butelkową?

 

2. Temperaturę w pokoju mam 22-23C

Czy jak uda mi się zbić temperaturę w fermentorze do 20-21C na początek. To taka temperatura w miarę stała pomieszczenia

nie zepsuje całości? (idealna praca drożdży, s-04 to 18-20C a maks to 25C)

 

z rezygnacją oraz wiarą w skuteczność podpowiedzi

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dwóch 5l to może mieć sens ale jak będziesz miał dostęp do dużego garnka tylko za jakiś czas to możesz ekstrakt dać do słoika/ów i do lodówki, do kilku dni (tygodni) raczej nic z nim nie będzie.

22-23°C to taka średnia temperatura na nie-belgi, piwo wyjdzie ale raczej nie będzie idealne.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotuj ten ekstrakt co masz w pełnym garze, powiedzmy z 2/3 chmielu.

Potem gotuj drugi raz powiedzmy 0,5kg ekstraktu z 1/3 chmielu. Na koniec gotowania (po wyłączeniu palnika) dodaj resztę ekstraktu - wymieszaj i chłodź.

 

Nie gotuj całości ekstaktu w małej objętości - bo się skarmelizuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gar "wróci" za dwa tygodnie więc, tak jak mówisz @kantor zapakuję do lodówki słód. Może wytrzyma.

 

Mam w takim razie pytanie odnośnie chmielenia.

Czy na taką ilość 20g marynki na godzinę i 25g centenniala na 20 minut przed końcem brzmi sensownie? Z kalkulatora wychodzi mi wtedy IBU 70 przy 18 litrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.