Skocz do zawartości

Nieszczelność na szybkozłączce kega


vald

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Jestem trochę zdesperowany więc postanowiłem napisać tutaj, może ktoś coś wymyśli. Właśnie chciałem nalać sobie piwa i z kranu poleciało tylko znajome "pfffft" - patrzę do kegeratora a tam butla pusta. Wczoraj manometr wskazywał pełną butlę. To jest świeża butla, ledwie 2 kegi wypchnęła, więc problem jest w nieszczelności i to takiej, która powstała nagle w związku z przesuwaniem kegów w lodówce. Dodam, że oringi na wszystkich kegach wymieniałem na nowe, zestaw do wymiany kupowałem na Allegro.

 

Od samego początku mam problem ze szczelnością szybkozłączek - wystarczy lekka siła działająca na szybkozłączke z boku, a zaczyna syczeć gaz. Wiecie jak sztywne są typowe przewody gazowe/piwne. Więc bywa, że naprężenie na przewodzie powoduje nacisk boczny na szybkozłączkę i zaczyna syczeć. Do tej pory po prostu pilnowałem tego i tak manewrowałem obracając szybkozłączkę, żeby nie syczało, ale coś jest na rzeczy i obawiam się że to ta nieszczelność spowodowała ten nagły wypływ całego gazu.

 

Pytanie - co z tym zrobić? Czy wasze szybkozłączki też mają taki problem? Moim zdaniem powinna być szczelna w każdym momencie a nie tylko "nieruszana". Więc winę ponosi albo wadliwa szybkozłączka (ale mam dwa komplety i na obu jest ten problem), albo źle dobrany jest oring na złączce w kegu. Zrobiłem zdjęcie jak on wygląda, według mnie zbyt słabo wystaje poza szczeline w której jest umieszczony - może dlatego przy ruchu nie trzyma szczelności? Czy wasze oringi są "grubsze"?

 

qd2.JPG

 

Jak widać oring prawie nie wystaje poza krawędź złącza, więc przy przechyle całości może powstawać jakaś szczelina? Ale trudno mi uwierzyć że ktoś na Allegro sprzedaje zestawy które nie działają.

 

Nagrałem jeszcze film demonstrujący o jakie przechyły mi chodzi - keg jest bez ciśnienia więc nic nie syczy, ale wyobraźcie sobie, żę każde takie przechylenie złączki oznacza lżejsze lub mocniejsze syczenie gazu :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, udało mi się odszukać torebkę ze starymi (oryginalnymi) oringami i porównałem z tymi które kupiłem - te nowe są faktycznie mniejsze :( Głupio, że tego nie sprawdziłem tylko zaufałem że są to dobre rozmiary. Stara uszczelka wygląda na niezużytą więc ta wymiana była "na wszelki wypadek" no i wyszło na to że kosztowała mnie już 2 zmarnowane butle CO2. Ot, nadgorliwość.

 

Na razie wsadziłem starego oringa i jak będę miał napełnioną butlę to sprawdzę czy nadal jest ten problem, ale zgaduję że nie. Dodatkowo posmaruję wszystkie uszczelki wazeliną albo jakimś smarem do kegów.

 

Tutaj jak to wygląda, na górze nowa, na dole oryginalna:

 

uszczelki.JPG

Edytowane przez vald
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię podobne manewry na moim sprzęcie do wyszynku. Mam kegerator na trzy kegi i odpukać nigdy jeszcze nie przytrafiła mi się taka historia.

 

Patrząc na filmik odnoszę wrażenie, że złączka jest strasznie luźna. Moimi złączkami nie da się tak majtać na boki. Moim zdaniem powinieneś:

1. Zmienić oringi - te nowe są ewidentnie za małe.

2. Upewnić się na 100% że złączka jest na pewno dobrze wciśnięta w króciec na kegu. Gdy keg jest już pod ciśnieniem to wciśnięcie złączki nie jest takie łatwe. Miałem raz przypadek, że nie do końca wcisnąłem złączkę na króciec. Ciśnienie po krótkim czasie ją wypchnęło i nic się nie stało. W przeciwnym razie mogłem pozbyć się całego CO2 z butli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, że po wymianie nowych oringów (z Allegro) na stare (oryginalnie będące na kegach) i nasmarowaniu ich keg lube nie powstaje nieszczelność przy takim samym nacisku bocznym na szybkozłączki jak wcześniej.

 

Tak więc jak ktoś ma podobny problem i zamierza (lub już to zrobił) wymieniać oringi na zestaw z Allegro, trzeba sprawdzić dokładnie czy oringi na łączeniach z szybkozłączkami nie sa przypadkiem za małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma ktoś jakiś sprawdzony sklep gdzie można kupić działające uszczelki do kegów?

 

Ja wziąłem z ebay'a, od tego sprzedawcy:

http://www.ebay.com/itm/5-Homebrew-Beer-BALL-or-PIN-LOCK-Cornelius-Keg-Post-Dip-Tube-RED-O-ring-Kits-/151368294526?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item233e40e07e

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem u siebie w sklepie oringi ostatnio, sklep z pompami i urządzeniami do wody, mieli ogromny wybór oringów, po pokrywę najciężej było dostać, koleś musiał zamówić je specjalnie, pozostałe od ręki. Poszukaj dobrze w Warszawie założę się jest nie jeden taki sklep. Tu masz wymiary ich:

 

(1) Dip Tube O-Rings - pod rurkę

5/16" ID x 1/2"OD x 3/32" width

 

5/16" = 7.9375mm

1/2" = 12.7mm

3/32" = 2.3812mm

 

(2) Post O-Rings - na złączkę

7/16" ID x 5/8" OD x 3/32" width

 

7/16" = 11.1125mm

5/8" = 15.8750mm

3/32" = 2.3813mm

 

(3) Lid O-Rings - na pokrywę

3 1/2" ID x 4" OD x 1/4" width

3 1/2" = 101,6mm

4" = 114,3mm

1/4" = 6.3500mm

 

Przeliczenia zrobione przez Wajchę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Ja kupiłem u siebie w sklepie oringi ostatnio, sklep z pompami i urządzeniami do wody, mieli ogromny wybór oringów, po pokrywę najciężej było dostać, koleś musiał zamówić je specjalnie, pozostałe od ręki. Poszukaj dobrze w Warszawie założę się jest nie jeden taki sklep. Tu masz wymiary ich:

 

(1) Dip Tube O-Rings - pod rurkę

5/16" ID x 1/2"OD x 3/32" width

 

5/16" = 7.9375mm

1/2" = 12.7mm

3/32" = 2.3812mm

 

(2) Post O-Rings - na złączkę

7/16" ID x 5/8" OD x 3/32" width

 

7/16" = 11.1125mm

5/8" = 15.8750mm

3/32" = 2.3813mm

 

(3) Lid O-Rings - na pokrywę

3 1/2" ID x 4" OD x 1/4" width

3 1/2" = 101,6mm

4" = 114,3mm

1/4" = 6.3500mm

 

Przeliczenia zrobione przez Wajchę ;)

 

Wymiary z kosmosu szczególnie ten na wieko.

Złącza jest zużyta i nie może mieć takiego luzu. Tutaj ratuje tylko zakładanie coraz większych  (grubszych) oringów, lub wymiana złączek.

Jak zakładamy złączki mają się one kręcić wokół własnej osi, bez żadnych odchyłów.

Z tego co pokazałeś na filmiku śruty wyrobiły pierścień i jeśli przestawianie pierścienia (kręcenie nim) nie pomoże to złączki na złom.

(2) Post O-Rings - na złączkę

7/16" ID x 5/8" OD x 3/32" width

 

7/16" = 11.1125mm

5/8" = 15.8750mm

3/32" = 2.3813mm

Sprzedawane na allegro mają większe rozmiary niż te powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Hej,

 

jak sytuacja na dziś? U mnie (i to w czasie imprezy!) uciekł cały gaz, piwo przestało się lać. Co ciekawe, problem dotyczył dwóch kegów jednocześnie. Reduktor szczelny, zaciski także, podejrzewam coś na złączu z kegiem właśnie. Wyeliminowałeś problem?

Edytowane przez Wozik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

jak sytuacja na dziś? U mnie (i to w czasie imprezy!) uciekł cały gaz, piwo przestało się lać. Co ciekawe, problem dotyczył dwóch kegów jednocześnie. Reduktor szczelny, zaciski także, podejrzewam coś na złączu z kegiem właśnie. Wyeliminowałeś problem?

 

Ja ostatnio wymieniłem te orgingi u siebie w kegach bo miałem wyciek piwa na szybkozłączce. Po wymianie wszystko pasuje i nie ma wycieków piwa więcej. Wyglądają jak poprzednie oringi i o dziwo rozmiary z tej tabelki co podawałem wyżej pomimo ostrzeżeń Akcesoria AEB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hej,

 

jak sytuacja na dziś? U mnie (i to w czasie imprezy!) uciekł cały gaz, piwo przestało się lać. Co ciekawe, problem dotyczył dwóch kegów jednocześnie. Reduktor szczelny, zaciski także, podejrzewam coś na złączu z kegiem właśnie. Wyeliminowałeś problem?

 

Ja ostatnio wymieniłem te orgingi u siebie w kegach bo miałem wyciek piwa na szybkozłączce. Po wymianie wszystko pasuje i nie ma wycieków piwa więcej. Wyglądają jak poprzednie oringi i o dziwo rozmiary z tej tabelki co podawałem wyżej pomimo ostrzeżeń Akcesoria AEB.

 

A masz gdzieś sprawdzonego sprzedawcę, co dostarczy cały komplet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie, gość niestety zlikwidował sklep, a telefonu nie odbiera. Na allegro ostatnio się pojawiły oringi: http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=oringi+pepsi&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-dyn-v2-uni-1-3-0907Tylko ceny jak za zboże... Poszukaj jakiegoś sklepu z pompami we Wrocku pewnie coś się znajdzie i tam ci doradzą pewnie, jak nie będą mieli to gdzie kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki problem z jednym kegiem. Cały czas słychać że CO2 jest dobijane na reduktorze. Wymieniłem oring i dalej to samo, wymieniłem również w innych na te "z allegro" i tam problem nie występuje tak jak w tym jednym. Keg jest szczelny (po odpięciu złączek nic nie ucieka). Jedyne co zostało to cały zwór "in" w kegu, ale nie mam pojęcia co z nim może być nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki problem z jednym kegiem. Cały czas słychać że CO2 jest dobijane na reduktorze. Wymieniłem oring i dalej to samo, wymieniłem również w innych na te "z allegro" i tam problem nie występuje tak jak w tym jednym. Keg jest szczelny (po odpięciu złączek nic nie ucieka). Jedyne co zostało to cały zwór "in" w kegu, ale nie mam pojęcia co z nim może być nie tak.

A zawor bezpieczenstwa sprawdzales?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam taki problem z jednym kegiem. Cały czas słychać że CO2 jest dobijane na reduktorze. Wymieniłem oring i dalej to samo, wymieniłem również w innych na te "z allegro" i tam problem nie występuje tak jak w tym jednym. Keg jest szczelny (po odpięciu złączek nic nie ucieka). Jedyne co zostało to cały zwór "in" w kegu, ale nie mam pojęcia co z nim może być nie tak.

A zawor bezpieczenstwa sprawdzales?

 

W kegach? No nie słychać, żeby syczały. Wiesz, interesujące jest to, że ciśnienie spadło w dwóch. Choć to w sumie jeden układ jeśli wszystko jest otwarte przy wyszynku. Wystarczy jedno rozszczelnienie jak rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam taki problem z jednym kegiem. Cały czas słychać że CO2 jest dobijane na reduktorze. Wymieniłem oring i dalej to samo, wymieniłem również w innych na te "z allegro" i tam problem nie występuje tak jak w tym jednym. Keg jest szczelny (po odpięciu złączek nic nie ucieka). Jedyne co zostało to cały zwór "in" w kegu, ale nie mam pojęcia co z nim może być nie tak.

A zawor bezpieczenstwa sprawdzales?

 

 

 

 

Tak, sprawdzałem wszystko. Po odpięciu złączek keg trzyma ciśnienie.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem może być z szybkozłączką, jeżeli masz możliwość wypróbuj jakąś inną. Sprawdź w środku szybko złączki czy są wszystkie elementy - kulki ściskające nie wypadły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.