Skocz do zawartości
Pierre Celis

[Piwny turysta] Browar Zarzecze z Zarzecza

Rekomendowane odpowiedzi

Browar na godziny? Tak, to jest możliwe, ale tylko na ziemi żywieckiej.

DSC06195

Zapraszam was do pod żywieckiej wsi, a dokładniej do Zarzecza, gdzie od połowy 2014 roku działa browar Zarzecze. Idea powstania tego przedsięwzięcia jest na wskroś jasna, aczkolwiek nietypowa ja na nasz krajowy rynek. Otóż, założyciele tej inwestycji postanowili, że zbudują browar, lecz nie będą w nim regularnie warzyć. Postanowili, że będą go udostępniać wszystkim zainteresowanym podmiotom, które ze względu na brak stałej lokalizacji nie mogą produkować piwa na skalę przemysłową. Tak się właśnie zrodził browar Zarzecze. Browar, który ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie rodzimego rynku

Do tego też celu sprowadzono z państwa środka, czteronaczyniową warzelnię o jednorazowym wybiciu 50 hektolitrów oraz osiem zbiorników fermentacyjnych (cztery po 100 hl i cztery po 50hl). Dodatkowo park maszyn został uzupełniony o osiem pionowych tanków leżakowych (cztery po 100hl i cztery po 50hl) oraz linię rozlewniczą.

Całość tej instalacji znajduje się w wielkiej hali przemysłowej, której pierwotne przeznaczenie było zgoła odmienne od obecnego profilu działalności. Znajdowała się tam bowiem firma zajmująca się działalnością budowalną. Z tego też powodu, jak łatwo się domyśleć, otoczenie obecnego browaru jest iście industrialne. Mimo, że w oddali majaczą pagórki Beskidu Żywieckiego a w niedalekiej odległości znajduje się jezioro Żywieckie, to na próżno szukać w bliskim sąsiedztwie browaru pięknego otoczenia. Szkoda, aczkolwiek według zapewnień naszego przewodnika, z czasem i teren posesji na której znajduje się browar, wypięknieje i doczeka się niewielkiego ogródka piwnego. Trzymam kciuki za szybką realizację tego pomysłu!

W chwili gdy piszę te słowa, mury browaru opuściły już piwa sygnowane markami browaru Pinta (Grdziskie, Apetyt na Życie, browar Birbant (Pale Ale Mosaic, Pale Ale Simcoe, Red AIPA), browaru Wrężel (Stout Owiany, Marcowe, APA) oraz techniczna warka Pilsa z browaru…Zarzecze. Kto następny? Sam jestem ciekaw?

Mimo, że cieszy mnie każda piwowarska inicjatywa, liczę po cichu na to, że browar Zarzecze przejmie jeden browar, który uczyni z niego wiodący browar w kraju.

DSC06184

.

DSC06187

.

DSC06188

.

DSC06192

.

DSC06193

.

Laboratorium browaru.

Laboratorium browaru.

 

 


3034 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×