Jump to content

[Piwny turysta] Browar Zarzecze z Zarzecza


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

Browar na godziny? Tak, to jest możliwe, ale tylko na ziemi żywieckiej.

DSC06195

Zapraszam was do pod żywieckiej wsi, a dokładniej do Zarzecza, gdzie od połowy 2014 roku działa browar Zarzecze. Idea powstania tego przedsięwzięcia jest na wskroś jasna, aczkolwiek nietypowa ja na nasz krajowy rynek. Otóż, założyciele tej inwestycji postanowili, że zbudują browar, lecz nie będą w nim regularnie warzyć. Postanowili, że będą go udostępniać wszystkim zainteresowanym podmiotom, które ze względu na brak stałej lokalizacji nie mogą produkować piwa na skalę przemysłową. Tak się właśnie zrodził browar Zarzecze. Browar, który ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie rodzimego rynku

Do tego też celu sprowadzono z państwa środka, czteronaczyniową warzelnię o jednorazowym wybiciu 50 hektolitrów oraz osiem zbiorników fermentacyjnych (cztery po 100 hl i cztery po 50hl). Dodatkowo park maszyn został uzupełniony o osiem pionowych tanków leżakowych (cztery po 100hl i cztery po 50hl) oraz linię rozlewniczą.

Całość tej instalacji znajduje się w wielkiej hali przemysłowej, której pierwotne przeznaczenie było zgoła odmienne od obecnego profilu działalności. Znajdowała się tam bowiem firma zajmująca się działalnością budowalną. Z tego też powodu, jak łatwo się domyśleć, otoczenie obecnego browaru jest iście industrialne. Mimo, że w oddali majaczą pagórki Beskidu Żywieckiego a w niedalekiej odległości znajduje się jezioro Żywieckie, to na próżno szukać w bliskim sąsiedztwie browaru pięknego otoczenia. Szkoda, aczkolwiek według zapewnień naszego przewodnika, z czasem i teren posesji na której znajduje się browar, wypięknieje i doczeka się niewielkiego ogródka piwnego. Trzymam kciuki za szybką realizację tego pomysłu!

W chwili gdy piszę te słowa, mury browaru opuściły już piwa sygnowane markami browaru Pinta (Grdziskie, Apetyt na Życie, browar Birbant (Pale Ale Mosaic, Pale Ale Simcoe, Red AIPA), browaru Wrężel (Stout Owiany, Marcowe, APA) oraz techniczna warka Pilsa z browaru…Zarzecze. Kto następny? Sam jestem ciekaw?

Mimo, że cieszy mnie każda piwowarska inicjatywa, liczę po cichu na to, że browar Zarzecze przejmie jeden browar, który uczyni z niego wiodący browar w kraju.

DSC06184

.

DSC06187

.

DSC06188

.

DSC06192

.

DSC06193

.

Laboratorium browaru.

Laboratorium browaru.

 

 


3034 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.