Jump to content

Ile fermentorów potrzebuję do wykonania piwa z brew-kita?


tolo
 Share

Recommended Posts

Hej,

Jestem nowy, a więc witam się serdecznie! Zainteresowałem się wykonaniem domowego piwa po spróbowaniu kilku AIPów nie mogąc uwierzyć jak przez tyle lat piłem jedynie lagery, i to dodatkowo nienajwyższych lotów :-)

 

Planuję zrobić piwo z brew-kita i nawet jeśli wyjdzie ono w 100% tak jak przewidział to jego producent to na razie nie planuję samodzielnych eksperymentów z kompozycją składu, będą brew-kity, jest ich cała masa do wypróbowania.

 

Poczytałem sobie trochę wiki na http://www.wiki.piwo.org/Moje_pierwsze_piwo_z_brewkita, ale chcąc zakupić zestaw natknąłem się na sugestię, żebym kupił 2 fermentory: jeden bez kraniku, a drugi z nim.

Czy faktycznie nie mogę robić pierwszej fermentacji w fermentorze z kranikiem, a potem rozlać piwo do butelek?

Konkretnie, nie rozumiem tego akapitu: "Jeśli posiadamy dodatkowy fermentor z kranikiem wówczas przygotowujemy roztwór glukozy/cukru/ekstraktu (ilość surowca do refermentacji jest uzależniona od gatunku piwa i powinna być indywidualnie dobierana) w około 300ml wody, gotujemy około 5 minut. Następnie po ostudzeniu wlewamy do zdezynfekowanego fermentora z kranikiem i przelewamy do niego piwo (dekantujemy z nad osadów) za pomocą wężyka."

 

Dlaczego tego roztworu dla wtórnej fermentacji nie mogę po prostu wlać do fermentora (zaraz przed przelaniem do butelek), w którym wykonałem pierwszą fermentację i który posiadałby kranik? Czy chodzi o osad? Czy w piwie z brew-kita ten osad rzeczywiście występuje?

 

Pozdrawiam,

Tomek

Link to comment
Share on other sites

Jeśli ten syrop wlejesz do wiadra po fermentacji burzliwej i zamieszasz ,będziesz miał kompletnie mętne piwo. Jednym z etapów fermentacji piwa jest jego klarowanie. Więc chodzi tutaj o oddzielenie już gotowego piwa od osadów które zbiorą się na dnie , potem wymieszanie tego z syropem cukrowym i rozlaniu do butelek. Można to zrobić tak jak piszesz czyli mając tylko jeden fermentor z kranikiem. Jednak musisz dodać albo syrop strzykawką ( dokładnie odmierzona i wyliczona ilość tego syropu ) do każdej butelki , lub sypać cukier do każdej butelki. Jednak JA UWAŻAM że zdecydowanie wygodniej jest jednak fermentację burzliwą i klarowanie przeprowadzić w fermentorze bez kranika , potem zlać znad osadu do nowego zdezynfekowanego pojemnika z kranikiem i syropem cukrowym i wtedy do butelek. Koszt fermentora z kranikiem to około 30 zł , więc sam musisz zdecydować.

 

PS. I tak , osad także tutaj występuje . Są to głównie drożdże które namnażają się zanim rozpoczną konsumpcję cukrów. Syrop po dodaniu do piwa musisz wymieszać.

Edited by pepek84
Link to comment
Share on other sites

Witaj,

Możesz skorzystać z jednego fermentora, ale jeśli wlejesz syrop cukrowy do refermentacji i wymieszasz to będzie bardzo mętne. Musisz wtedy dodać surowiec do refermentacji bezpośrednio do butelek co może powodować różne stopnie nagazowania.Poza tym kranik zwiększa ryzyko infekcji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.