Skocz do zawartości
amorph

Jakie gatunki piwa mogę zrobić zatrudniając US-05?

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem już na tych drożdżach American Wheat, AIPA i Sweet Stouta. Zastanawiam sie jakie kolejne piwo warzyć abym mogl dalej korzystac z tych drozdzy? Jest gdziej informacja jakie style moga dobrze wyjsc na konkretnych drozdzach?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko co jest górnej fermentacji, niezbyt estrowe czyli: wszystkie style american, wszystkie szkockie, w miarę portery, stouty, ostatecznie też coś hybrydowego (alt, kolsch, cream)

tu masz co proponuje Wyeast:

https://www.wyeastlab.com/hb_yeaststrain_detail.cfm?ID=5

a tu White Labs:

http://www.whitelabs.com/yeast/wlp001-california-ale-yeast?s=homebrew

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak jest ze zbieraniem gęstwy? Mam 2 tygodniowa zebrana po burzliwej z AIPA 14BLG. Teraz mam nastawione American Wheat i Sweet Stout. Ze stouta nie bede zbieral gestwy ale zastanawiam sie nad zebraniem z pszenicznego. Lepsza bedzie ta oryginalna gestwa z AIPA czy zebrac nowa?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ze stouta nie bede zbieral gestwy ale zastanawiam sie nad zebraniem z pszenicznego. Lepsza bedzie ta oryginalna gestwa z AIPA czy zebrac nowa?

Ponoć drożdże w pszeniczkach mutują i nie powinno się ich potem używać w innych stylach. Natomiast ile w tym prawdy ani jak bardzo odbija się to na smaku piwa nie jestem w stanie powiedzieć. Najlepiej chyba zachować zdrowy rozsądek i umiar, jak we wszystkim :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak jest ze zbieraniem gęstwy?

W poprzednim sezonie warzyłem seriami - w dniu przelewania na cichą warzyłem kolejne piwo z danej serii i dodawałem wyliczona ilość gęstwy z poprzedniej warki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi