Skocz do zawartości

Warzymy z kawą


Bzdzionek

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawa dyskusja :) Ze swojego doświadczenia dodam, że nie jest tak strasznie ważne, czy użyjecie Arabici, czy Robusty, czy też blendu. Ważne jest to, żebyście kupili kawę dobrej jakości. Czy wniesie trochę kwasków, czy więcej mocnych smaków - i to i to może być fajne.

 

Ale nikt nie będzie się cieszył z efektu popielniczki czy zapachu kawy parzonej przez bufetowe w czepku, z knajpy "dla klientów nie awanturujących się". Jacobs odpada :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest bardziej złożony bo każdy lubi inną kawę, są smakosze a są osoby które po prostu przyjmują kofeinę ;) Dla mnie efekt z gotowania jest odrzucający choć inni mówią, że fajnie czuć kawę.

 

Teraz przetestuje jak Jejski pisał. Z jego przepisu wychodzi 11ml na 1 butelkę więc zrobię małe espresso i rozleje na kilka butelek - proste i szybkie do przetestowania. Można równie dobrze zrobić ekstrakt na zimno i również dodać do kilku butelek i zrobić bezpośrednie porównanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz przetestuje jak Jejski pisał. Z jego przepisu wychodzi 11ml na 1 butelkę więc zrobię małe espresso i rozleje na kilka butelek - proste i szybkie do przetestowania. Można równie dobrze zrobić ekstrakt na zimno i również dodać do kilku butelek i zrobić bezpośrednie porównanie.

 

Też właśnie mam zamiar spróbować tego sposobu Jejski ma rację nie ma co kombinować pod górkę tylko najprostszym sposobem. Zrobi się kilka espresso w ciśnieniowym ekspresie i strzykawką doda do każdej butelki odpowiednią ilość ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak zupełnie z innej beczki (a w tym temacie, to i może z innego młynka).

Jaka baza jest najlepsza do coffe stouta?

Sweet stout, dry stout, foreign stout czy oatmeal stout?

Edytowane przez Tomassino
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobi się kilka espresso w ciśnieniowym ekspresie i strzykawką doda do każdej butelki odpowiednią ilość ;)

 

A nie lepiej po prostu zlać na to piwo tak jak na roztwór z cukrem? W sumie powinno wyjść to samo, a mniej zabawy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ktoś nie chce całej warki kawowej ?

albo tak jak ja dawałem podzieliłem na cztery części i dawałem 3ml ,5,8 i 12 w zasadzie 3ml jak dla mnie spokojnie mogły by być gdyby nie zanikało po jakimś niedługim czasie ,12 było dobrze wyczuwalne i w smaki i aromacie po roku jeszcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ktoś nie chce całej warki kawowej ?

albo tak jak ja dawałem podzieliłem na cztery części i dawałem 3ml ,5,8 i 12 w zasadzie 3ml jak dla mnie spokojnie mogły by być gdyby nie zanikało po jakimś niedługim czasie ,12 było dobrze wyczuwalne i w smaki i aromacie po roku jeszcze

Też dodawałem strzykawką do części warki, zimna ekstrakcja + pasteryzacja, ja za to zauważyłem że, aromat od kawy jest bardzo stabilny w czasie, w ponad rocznym Risie jest praktycznie na takim samym poziomie jak na początku.

Jednak nie jestem zbyt dużym miłośnikiem takich piw, wolę nuty czekoladowo-palone od słodów, chociaż mniej intensywne i bardziej nieprzewidywalne (no i często degustuję przed snem, co trochę kłóci się z kawą ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm, 12ml na butlę to dość sporo - ja planuję dać 6ml na butlę - zobaczymy.

Ja dałem ok 18 ml podwójnego espresso na butlę i przy przelewaniu na cichą pobrana probka byla mocno kawowa. Nie byl to jednak az tak mocny kawowy profil jak np Breznovsky RIS, ktorego pilem w Czechach. Tam czulo sie jakby pilo sie kawe, a piwo bylo gdzies w tle. Oczywiście grać rolę może też ekstrakt. Strzelam że przy moim 27 Blg dla większego efektu trzeba by użyć więcej kawy.

Edytowane przez Vami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może nie więcej ,a innej ,tak jak pisał Und kawy też mają różne body ,właśnie tak jak jest odczuwalne w piwie czy w mleku ,może być wodnista,lekka z szybko zanikającym smakiem albo gęsta,której smak czuć jeszcze długo w ustach, smaki,jagodowe,orzechowe,waniliowe (i nie chodzi tu o kawy aromatyzowane )i najbardziej wyczuwalny kwaśny

no i jeszcze gatunki pozostają

taka ciekawostka ,espresso wcale nie ma tak dużo kofeiny jak niektórym się wydaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Własnie popełniłem coffee milk stout. W garze wylądowalo:

- 150g kawy arabika zmielona dzień wcześniej i przechowywana w lodówce dorzucona chwile po wyłączeniu palnika

- 550g laktozy dodanej na 5 min przed wyłączeniem palnika

- fusy kawowe bardzo ładnie opadły na dno razem z chmielinami (coś tam zostało zassane ale to przez moje wrodzone skąpstwo bo żal 1 l piwa wylać :P )

- w fermentorze wylądowało 27l brzeczki o gęstości 16,5 Blg

 

Trochę się obawiałem czy drożdże ruszą, ale po 24h wcinają cukry aż miło. Jak spróbuję finalnego produktu zrelacjonuję co tym razem się urodziło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może potraktować kawę jak chmiel i "kawować na zimno", czyli wrzucić na cichą fermentację? Widzę tu ewentualny problem z fusami, stąd rozwinięcie - może wrzucić niezmielone ziarna? Czy aromat/smak kawy przeszedłby do piwa gdyby tak przetrzymać ziarna przez tydzień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawa niezmielona oddaje aromat i smak. I to całkiem intensywny. Dodawałem około 100g do zacieru. Jednak po tygodniu dwóch po kawie w piwie ani śladu. Chyba że rzeczywiście potrzymać kilka dni , może się dłużej utrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nowa warka 100! z Pracowni Piwa była uwarzona z dodatkiem kawy. Tomek R. mówił, że kawa dodawana była do leżaka (chyba w całych ziarnach?). Efekt aromatyczny był świetny.

Teraz zastanawiam się jaką ilość dodać dla standardowej warki 20 l oraz czy jest sens dezynfekowania ziaren przed dodaniem do fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio przy rozlewie stouta postanowiłem sprawdzić jaki będzie efekt aplikacji espresso z ekspresu ciśnieniowego strzykawką do butelek przy rozlewie.

Efekt jest moim zdaniem bardzo dobry, zobaczę jeszcze jak aromat będzie zachowywał się w czasie, bo piwo ma dopiero 3 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim kawowym sprawdziło się espresso dodane przy rozlewie. Jak już pisał Dr2 jakość w trakcie nie spadała więc poco kombinować. Tchibo family z biedronki to żaden luksus, a zaparzenie w czajniku włoskim to też nie problem. Można ekstrahować nawet w ciekłym azocie ale czy jest sens. Istotna jest baza czyli piwo, a nie jak się dodaje kawę. Ostatnio na forum to już boję się odzywać bo każde proste rozwiązanie podlega całkowaniu przez różniczkowanie. Czy nic nie może być już po prostu najmniejszym nakładem sił i środków?

 

To tak jak bys powiedzial ze chmielenie i sposob chmieleni nie jest wazny bo podkladka slodow robi piwo. Czy aby na pewno? :)

 

Znam sie troche na kawie wiec bardzo chetnie pomoge!

 

Nie robilem jeszcze coffee stauta, ale mam w planach.

 

Co do tematu kawy... To tak ja byscie chcieli zmiescic cale forum o piwie w jednym temacie...

Parzenie kawy to naprawde skomplikowane zagadnienie. Naprawde haha :D

 

zacznijmy od tego ze robuste odrzucamy - daje najmniej porzadane efekty tj ziemistosc, popielniczke, wegiel i wszystko co najgorsze.

 

Po drugie w swiecie kawowym mamy takie okreslenie jak kawa speciality czyli ziarna ktore uzyskaly co najmniej 85/100 pkt. Czyli im mniej defektow tym czystszy profil. Tak naprawde tylko ziarna najwyzszej jakosci maja bradzo czysty profil czyli po ludzku sa smaczne :) i maja cos wiecej niztylko gorycz

 

Po trzecie. Kazde ziarno smakuje inaczej, z kazdego regionu swiata jest inne nawet ziarna z danego regionu np etiopii roznia sie kolosalnie.

 

Po czwarte kawe mozna wypalic na rozne sposoby. Dla danego sposobu parzenia kawy, ziarna wypala sie specjalnie pod dana metode.

 

Mam tak z 30pkt odnosnie kawy to wam rozwine dzisiaj lub jutro jak bede mial dostep do komputera. Na dzisiaj skonczy bo moze sie wystraszycie haha

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.