Skocz do zawartości

Warzymy z kawą


Bzdzionek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Zakładając metodę  cold brew coffee   z pierwszego posta, to czy stanie się coś strasznego jeśli dodam ten roztwór z kawy do fermentacji cichej na więcej niż zakładane 3 dni? Zapewne nie, ale czy może mieć to jakieś negatywne konsekwencje w stosunku do smaku?

Edytowane przez zajacc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając metodę  cold brew coffee   z pierwszego posta, to czy stanie się coś strasznego jeśli dodam ten roztwór z kawy do fermentacji cichej na więcej niż zakładane 3 dni? Zapewne nie, ale czy może mieć to jakieś negatywne konsekwencje w stosunku do smaku?

 

Pewnie im dłużej tym większe straty dla aromatu ale jeśli fermentacja się skończyła i drożdże nie są aktywne to rozstrzał rzędu 2-3dni pewnie ma nikłe znaczenie. Ja to bym pewnie dodał przed rozlewem razem z syropem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja to bym pewnie dodał przed rozlewem razem z syropem.

Pomysł ciekawy. Rozumiem, że to miałby być taki syrop kawowy domowej roboty? :)

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

 

 

Chodziło o syrop cukrowy jako surowiec refermentacyjny a do tego ta kawa przygotowana metodą cold-brewing. Przypuszczam, że butelkując takie piwo zatrzymamy najwięcej aromatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mi super efekt dawały całe ziarna (150-250g na 20l) trzymane na zimno ok. tygodnia przed rozlewem i taką też drogę polecam.

Całe ziarna to dla mnie najlepsza metoda dla mnie (dobre efekty i wygoda), ale z ilością 250g mnie zaskoczyłeś, bo dla mnie 150g to przy odrobinie większej warce prawie górna granica - choć pewnie zależy od piwa i tego jak mocno kawowe ma być, a także od użytej kawy.

 

Przy 250g kawy piwo było dalej zbalansowane czy już mocno "przeszło na stronę kawy"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe ziarno nie jest lekkim marnowaniem surowca? Chociaż je rozłupać na 2-3 części :) Miałeś może okazję porównać całe ziarno do takiego lekko rozłupanego?

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Całe ziarno nie jest lekkim marnowaniem surowca? Chociaż je rozłupać na 2-3 części :) Miałeś może okazję porównać całe ziarno do takiego lekko rozłupanego?

Nie, ale po 5 dniach w piwie ziarno ma smak... papieru.

Zakładam więc, że praktycznie wszystko co było do wyciągnięcia zostało wyekstrahowane, a całe ziarno ułatwia zlewanie piwa - nie potrzeba filtracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może pójść jeszcze inną drogą i całkowicie robić ekstrakt kawowy, wiem, że żona do ciast takie coś robiła: http://filozofiasmaku.blogspot.com/2012/12/ekstrakt-kawowy.html

oczywiście można też kupić go http://amus.pl/ekstrakty-/255-ekstrakt-kawowy-60ml-nielsen.html i był dość aromatyczny. Ja robiłem taki ekstrakt w przypadku piwa pieprzowego i częściowo zdał on egzamin.

To ciekawe. Można to dodać strzykawką po 5ml (a może 10ml) na każdą butelkę 0.5l bezpiśrednio przed butelkowaniem, proste i łatwe - tylko ile faktycznie pozostanie aromatu kawy w stoucie/porterze? I co z procentami alko w piwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A może pójść jeszcze inną drogą i całkowicie robić ekstrakt kawowy, wiem, że żona do ciast takie coś robiła: http://filozofiasmaku.blogspot.com/2012/12/ekstrakt-kawowy.html

oczywiście można też kupić go http://amus.pl/ekstrakty-/255-ekstrakt-kawowy-60ml-nielsen.html i był dość aromatyczny. Ja robiłem taki ekstrakt w przypadku piwa pieprzowego i częściowo zdał on egzamin.

To ciekawe. Można to dodać strzykawką po 5ml (a może 10ml) na każdą butelkę 0.5l bezpiśrednio przed butelkowaniem, proste i łatwe - tylko ile faktycznie pozostanie aromatu kawy w stoucie/porterze? I co z procentami alko w piwie?

 

Błądzisz. Lejesz ekstrakt do roztworu wody z cukrem do refermentacji, potem na to zlewasz całość piwa i butelkujesz. Chyba że nie masz co robić z wolnym czasem - wówczas można bawić się strzykawką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mam zamiar zrobic coffee milk stout i planuje dodac kawe albo na 2 dni fermentacji burzliwej albo na fermentacje cicha. Wrzuce cale ziarna kawy, kolo 100g i zobaczymy jaki bedzie efekt. 

polecam zrobić metodą opisana przez Bzdzionek, efekt jest intensywny i trwały, zarówno aromat jak i smak. Ja ziarna kawy połamałem dość drobno.

 

 

 

Ad.1 Z tego wyszperałem najpopularniejsze wśród piwowarów są dwie metody dodawania kawy. Pierwsza metoda polega na dodawaniu kawy już na etapie warzenia. Po wyłączeniu palnika (ang. flame out) odczekujemy około 15 minut, następnie do woreczka muślinowego wsypujemy świeżo zmieloną kawę w ilościach około 100-200g na 20 litrową warkę. Kawę zaparzamy około 5 minut. Po tym czasie wyciągamy muślinowy woreczek i odczekujemy chwilę, aby cały napar spłynął do brzeczki Na amerykańskich forach zdecydowanie bardziej polecany jest drugi sposób dodawania kawy już po zakończonej fermentacji. Jest to metoda opierająca się na ekstrakcji kawy zimną wodą (ang. cold brew coffee), dzięki tej metodzie przygotowany ekstrakt jest bardziej „treściwy”, tzn. bogatszy w olejki eteryczne. Na 20 litrową warkę, 200g świeżo zmielonej kawy zalewamy zimną (sterylną) wodą. Stosunek kawy do wody wynosi 1:4. Całość intensywnie mieszamy i wstawiamy do lodówki na minimum 24 godziny, następnie filtrujemy, aby pozbyć się fusów. Tak przygotowany klarowny roztwór kawy dodajemy do fermentora, 2-3 dni przed butelkowaniem lub też już przy samym butelkowaniu razem z syropem cukrowym do refermentacji. Pozostaje jeszcze problem zachowania sterylności przy ekstrakcji na zimno. Można w tym przypadku przepłukać ziarna kawy 75% alkoholem, pamiętając jednocześnie, aby młynek do mielenia kawy i naczynie, w którym będziemy moczyć kawę były również odpowiednio zdezynfekowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zrobic coffee milk stout i planuje dodac kawe albo na 2 dni fermentacji burzliwej albo na fermentacje cicha. Wrzuce cale ziarna kawy, kolo 100g i zobaczymy jaki bedzie efekt. 

 

Lepiej kawę w ziarnach na cichą - ilość kawy ok.150g (na 20L) i na 5-7dni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam zamiar zrobic coffee milk stout i planuje dodac kawe albo na 2 dni fermentacji burzliwej albo na fermentacje cicha. Wrzuce cale ziarna kawy, kolo 100g i zobaczymy jaki bedzie efekt.

Lepiej kawę w ziarnach na cichą - ilość kawy ok.150g (na 20L) i na 5-7dni.

Jaka kawe uzywales?

Mysle ze wyplucze ja w spirytusie zeby zdezynfekowac. Niektorzy tez wypalaja w piekarniku, ale boje sie, ze straci swoj smak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio zrobiłem cold brew z ok. 60-70g kawy na 10 litrów FES'a i dodałem razem z syropem przy butelkowaniu.

 

Dezynfekcja polegała na użyciu wódki zamiast wody - efekt był tak dobry, że ten ekstrakt miałem ochotę sam wypić zamiast do piwa dodawać :D

 

Jaka kawe uzywales?

Mysle ze wyplucze ja w spirytusie zeby zdezynfekowac. Niektorzy tez wypalaja w piekarniku, ale boje sie, ze straci swoj smak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam zamiar zrobic coffee milk stout i planuje dodac kawe albo na 2 dni fermentacji burzliwej albo na fermentacje cicha. Wrzuce cale ziarna kawy, kolo 100g i zobaczymy jaki bedzie efekt.

Lepiej kawę w ziarnach na cichą - ilość kawy ok.150g (na 20L) i na 5-7dni.

Jaka kawe uzywales?

Mysle ze wyplucze ja w spirytusie zeby zdezynfekowac. Niektorzy tez wypalaja w piekarniku, ale boje sie, ze straci swoj smak.

 

Kawa Etiopia Djimmah ma mocny aromat. Kawę jak dajesz prosto z paczki, to dezynfekować nie trzeba.

Edytowane przez Przemo_666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie pytanie, w jaki sposób filtrujecie kawę po cold brewing? Póki co mam plan aby po prostu przelać do innego naczynia kawę przez filtr do kawy. Zda to egzamin? I jeszcze pytanie, czy taki wywar trzeba w jakiś sposób odkazić? Kawa mielona prosto z zamkniętej hermetycznie puszki. Nie chciałbym zakazić mojego milk stouta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie, w jaki sposób filtrujecie kawę po cold brewing? Póki co mam plan aby po prostu przelać do innego naczynia kawę przez filtr do kawy. Zda to egzamin? I jeszcze pytanie, czy taki wywar trzeba w jakiś sposób odkazić? Kawa mielona prosto z zamkniętej hermetycznie puszki. Nie chciałbym zakazić mojego milk stouta :)

Ja filtrowalem przez zwykły filtr papierowy. A w ramach odkazania mój cold brew zrobiłem na wódce:D

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Robiłem ostatnio coffee stouta, więc wrzucę coś od siebie, może komuś się przyda.

 

Piwo 18.5 Blg, pod koniec cichej na 19 litrów piwa dolałem 700ml espresso zaparzonego w ekspresie. Wyszło super, zero tej kawowej kwaskowatości, której osobiście nie lubię i przeszkadzała mi np. w Turbo Geezerze. Kawę kupiłem uprzednio w specjalistycznym sklepie (i przy okazji zacząłem pić dobrą kawę  ;))

 

Z uwagi na to, że kawy poszło sporo, jest dominująca. Mnie to nie przeszkadza, bo kawę bardzo lubię, ale więcej bym nie dał, bo przykryłaby wszystko. Tak jak jest teraz, albo nawet odrobinę mniej wydaje mi się fajną ilością. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hej, 

Jestem tu nowy więc cześć wszystkim. Przeczytałem cały temat i mam pytanie co do metody Cold-Brew:

Czy po zaparzeniu i odfiltrowaniu w ramach 'dezynfekcji' warto ją zamrozić i potem rozmrozić bezpośrednio przed dodaniem?

Myślałem nad zagotowanie odfiltrowanej kawy ale jednak boje się o zmianę smaku.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zalewałem Absolutem Waniliowym, więc dalej się nie martwiłem o dezynfekcję :)

 

-mgr

 

Hej, 

Jestem tu nowy więc cześć wszystkim. Przeczytałem cały temat i mam pytanie co do metody Cold-Brew:

Czy po zaparzeniu i odfiltrowaniu w ramach 'dezynfekcji' warto ją zamrozić i potem rozmrozić bezpośrednio przed dodaniem?

Myślałem nad zagotowanie odfiltrowanej kawy ale jednak boje się o zmianę smaku.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.