Skocz do zawartości

Warzymy z kawą


Bzdzionek

Rekomendowane odpowiedzi

Nie widzę powodów aby dezynfekować kawę, a tym bardziej podpiekać ją w piekarniku tym samym dodając jeszcze więcej spalenizny. Robiłem 2x normlny cold brew w piwie i żadnej infekcji nie złapałem.

 

Normalnie nie trzeba, ale zanim ziarno trafi do paczki w palarni moze troche minac i na rozne dziwne miejsca moze trafic. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nawet jakieś syfy tam żyją to 5 min w piekarniku może nie pomóc. Zaś >15 minutowe jest zbyt szkodliwe dla aromatu kawy (chyba że ktos lubi aromat spalenizny).

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nawet jakieś syfy tam żyją to 5 min w piekarniku może nie pomóc. Zaś >15 minutowe jest zbyt szkodliwe dla aromatu kawy (chyba że ktos lubi aromat spalenizny).

 

Wychodzę z założenia, że lepiej zapobiegać,nie zajmuje dużo czasu, a może uniknąć kłopotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawę w ziarnach dodawałem 3-4 razy, przy temperaturach 110-120C nie zanotowałem nigdy aromatów spalenizny.

Pierwsza kawa dłużej wypiekana dała bardziej ziemisty palony aromat, ale sama kawa była już mocniej palona.

Lekko palona kawa po ok. 10-15C w piekarniku w takiej temperaturze nie przyciemniła się, aromat nie był wcale palony.

Kawę uznaję za dodatek w miarę bezpieczny, ale piłem już piwa zakażone po dodaniu różnych bezpiecznych dodatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy ktoś już moczył kawę w StarSanie.. :P

 

Tak czy siak pewnie w jakimś whiskaczu można ją bezpiecznie wymoczyć kilkanaście minut a potem siup razem z tym wszystkim do fermentora.

Tylko, że do Coffee Pale Ale to średnio whisky pasuje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro będę warzyć Coffee Pale Ale z kawą Yirgacheffe. Mam zamiar dodać ją w trakcie studzenia (studzę w wannie) pokruszoną tłuczkiem. Kawa zakupiona była w Składzie kawy w galerii.

W dalszym ciągu walczę wewnętrznie z tematem dezynfekcji... jakieś porady :P Dezynfekować czy jednak nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja bym potłukł ziarna wałkiem bez otwierania paczki, później otworzył i wsypał od razu bez dezynfekcji. 

Nie przejmować się, że przesypywane w sklepie itp?

 

 

Nie doczytałem, że to w sklepie było kupowane. Taką z palarni można raczej bez przeszkód wrzucać.

Niewiadomego pochodzenia bezpieczniej bedzie wrzucic do piekarnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Tak więc, wrzuciłem kawę na 0' na całe chłodzenie w wannie. 50g świeżo zmielonej Etiopia Djimah na 13L (Pracownia Piwa użyła tej kawy do swojego "Józka", który mi zasmakował). 

Brzeczka w smaku i w zapachu w porządku zobaczymy jak będzie dalej.

 

Po 3tyg od butelkowania aromat kawy osłab - chyba następnym razem będzie trzeba coś dorzucić na cichą. W smaku zaś wyraźna, mocna kawa z wytrawnym finiszem - odczucie goryczki jest potęgowane przez kawę. 

Edytowane przez Przemo_666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do mojego Coffee Milk Stoutu wrzuciłem trzy rodzaje kaw, jedna wybrana z powodu super aromatu (nie, nie piję kawy i nie znam się na tym).

  • kawa Brazylia Santos - 40g 0`
  • kawa Ethiopia Djimah - 40g 0`
  • kawa Arabica o smaku pralin belgijskich - 40g 0`
  • kawa Brazylia Santos - 40g whirlpool
  • kawa Ethiopia Djimah - 40g whirlpool
  • kawa Arabica o smaku pralin belgijskich - 40g whirlpool
​Efekt naprawdę bardzo fajny, mega aromat. Moim zdaniem warzenie z użyciem kawy ma znacznie większy potencjał niż "uzyskiwanie" jej ze słodów. A przynajmniej jeśli chodzi o aromat.  Edytowane przez fuki33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

 

 

Mam w planach wrzucić kawę w ziarnach na cichą. Kawę mam z palarni w oryginalnym opakowaniu. Odkazic to czymś przed dodaniem?

 

Ja przez chwilkę pomoczyłem w spirytusie

 

Ja ostatecznie dałem prosto z paczki, nic złego się nie wydarzyło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.