Jump to content
pontius

Długie leżakowanie na cichej a kondycja drożdży

Recommended Posts

Mam zamiar dłużej poleżakować robust portera (16 plato) z płatkami dębowymi - tak z miesiąc. Czy drożdże spokojnie poradzą sobie potem z refermentacją, czy lepiej dodać świeżych?

Wczoraj rozlałem stouta 18 BLG na S-04 po 3 m-cach leżakowania z płatkami dębowymi. Przy rozlewie zadałem łyżkę gęstwy, wymieszałem i całość gęstwy jakby przykleiła się do dna o czym dowiedzialem się kończąc rozlew. Zobaczymi co z tego będzie, na razie poleży ze 2 tyg w temp. 20-22 st. C, potem degustacja i mam nadzieję do piwnicy.

francuskie prawdopodobnie średnio opiekane, ale to moje pierwsze zderzenie z płatkami i nie jestem zadowolony z efektu. Po otworzeniu paczuszki intensywny aromat, trochę cynamonowo goździkowy, a w piwie to czuję go ale chyba metodą sugestii. Nie pamiętam ile dałem tych płatków. Ogólnie sam aromat piwa jest powalający, alkohol się ułożył a jest go niemało bo dałem 1 kg glukozy do gara. Zeszło z 18,5 do 4. Piwo gładkie, nie gryzące, palono karmelowe, fermentowane w 13-15 st S-04.

Wczoraj rozlałem stouta 18 BLG na S-04 po 3 m-cach leżakowania z płatkami dębowymi. Przy rozlewie zadałem łyżkę gęstwy, wymieszałem i całość gęstwy jakby przykleiła się do dna o czym dowiedzialem się kończąc rozlew. Zobaczymi co z tego będzie, na razie poleży ze 2 tyg w temp. 20-22 st. C, potem degustacja i mam nadzieję do piwnicy.

Podbiję temat: wyszła ta refermentacja? Przymierzam się do stout-a z podobnym czasem leżakowania