Skocz do zawartości

Wiercić czy nie wiercić


seler

Rekomendowane odpowiedzi

Mam całkiem przyzwoity gar z nierdzewki ok 35L. Operuję na zwykłej kuchence ceramicznej (nie indukcja) ze wspomaganiem grzałą.

Zastanawiałem się nad uproszczeniem procesu poprzez dorobienie kranika w garze i dołożenie fałszywego dna jako sito. I mam parę pytań:

1. Czy da się zrobić taki kranik jak w fermentatorze tzn odchylany w bok żeby gar mógł stać na płaskim?

2. jak się sprawuje takie fałszywe dno w filtracji w porównaniu do oplotu (który notabene coraz gorzej mi filtruje)

3. czy takie fałszywe dno zatrzyma również osad gorący tzn czy będę mógł zlewać w ten sam sposób bo ostudzeniu?

4. jaka technologia montażu takiego kranu, skręcanie czy raczej wspawanie?

 

Wydaje mi się że taki kranik usprawniłby mi robotę o ca pół godziny ale nie chcę zepsuć dobregi (i drogiego) gara bez powodu.

 

z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie kranik tylko zawór kulowy i to rozwiązuje problem ze staniem na płaskim - zawór ma wyjście proste a nie pod kątem jak kranik, więc nie przeszkadza.

Możesz kupić sobie zawór z nierdzewki znaleźć w okolicy kogoś, kto Ci go wspawa, lub kupić w Chinach skręcany zestaw z zaworem - nie trzeba nic spawać, wystarczy wywiercić otwór i skręcić całość. Dosyć popularne rozwiązanie za wielką wodą, sam sobie właśnie taki kupiłem i w weekend będę dziurawił gar.

Skręcany moim zdaniem ma tą przewagę, że montaż można ogarnąć samemu - spawarki raczej większość ludzi w domu nie ma, a usługodawcom czasami nie chce się zajmować takimi pierdołami :/

Edytowane przez Xenocyd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie w chinach taki zestawik?

 

A coś z tego http://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=Stainless+Steel+Kettle+Valve+Kit&catId=&initiative_id=SB_20140908020005

 

Fałszywego dna nie używałem, więc musiałby się wypowiedzieć ktoś kto ma jakieś doświadczenia a nie jedynie teorię ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fałszywe dno to bardzo fajna sprawa, nie sądzę żeby ci przyspieszyło to cały proces ale moim zdaniem spisuje się o wiele lepiej niż oplot. Jeszcze nie miałem problemu żeby filtracja utknęła a słody zmielone na niemalże mąkę. Gorących osadów tym jednak nie zatrzymasz, polecam whirpool.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej i tak będziesz musial przelewać, jakoś nie widzę zacierania z FD w garze.

 

A to czemu nie mozna zacierac w garze z fd ? Jesli bedzie zacieral infuzyjnie nie ma zadnego problemu.

Grzeje wode wsypuje slod, odbiera brzeczke do fermentora, czysci gar, wlewa brzeczke i chmieli. Jesli bedzie chcial chmielic z falszywym dnem to po schlodzeniu brzeczki chlodnica robi wir i wieksza czesc osadow zostaje na FD o ile bedzie to sito szczeliniwe.

Edytowane przez eslord
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eslord właśnie taki był plan, gdyż nominalnie zabieram w grze. Chmiele zwykle szyszki wiec większość osadu zostałaby. Pytanie jak to w praktyce... Zastanawiam się czy zamiast fałszywego dna zrobić coś ala kosz jak w brew meisterze, po wysladzaniu do góry, obcieknie i do śmieci, nie trzeba by czyścić gara. Tylko gdzie takie coś znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eslord właśnie taki był plan, gdyż nominalnie zacieram w garze. Chmiele zwykle szyszki wiec większość osadu zostałaby. Pytanie jak to w praktyce... Zastanawiam się czy zamiast fałszywego dna zrobić coś ala kosz jak w brew meisterze, po wysladzaniu do góry, obcieknie i do śmieci, nie trzeba by czyścić gara. Tylko gdzie takie coś znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbys zacierac w koszu ? Czy chmielic w koszu ? Jesli chmielic to sobie odpusc bo nie ma to sensu, na upartego mozesz kupic sobie sito do chmielenia z siatki 300 mikronow,ale moim zdaniem gra nie warta swieczki bo osady i tak beda,a chmieliny nie robia na tyle duzych problemow

Jesli chmielisz szyszka to jeszcze lepiej bo szyszki zrobia warstwe filtracyjana na FD dla osadow. Ale moim zdaniem najlepszym wyjsciem byloby po umyciu gara po zacieraniu wyjac FD zamontowac oplot tak by byl ulozony wzdloz zewnetrznej scianki garnka i gotujesz potem chlodzenie wir i sciagasz czysta brzeczke. A zeby sie dodatkowo nie pie****°C zacierasz w torbie popularny BIAB wtedy nie potrzebujesz FD oplot wystarczy. Oszczednosc czasu energi i pieniedzy. Ja mam BIAB tylko nieco przekombinowany, ale dziala i na nic tego nie zamienie.

Edytowane przez eslord
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może Cię zainteresować:

http://www.piwo.org/topic/14593-gielda-sprzedam-hop-spider/

 

Co do zacierania to temperaturowe z FB i palnikiem odpada bo nie rozprowadzisz temperatury (chyba że zrobisz obieg z pompą).

Ja mam filtrator rurkowy do zacierania i myślę o hop stopperze w filtracji chmielin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.