Skocz do zawartości

Mycie i Dezynfekcja. Najpopularniejsze środki chemiczne używane w piwowarstwie.


Undeath

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, leonzn napisał:

 

Wyciągnąłem kolby po 2 tyg w NaOH i nie ma zmętnienia. Słoiki trzymane ok miesiąca również nie wykazały żadnych negatywnych cech.

 

Zauważyłem ze po wyciągnięciu / przepłukaniu StarSanem czegokolwiek pojawia sie białawy śliski nalot. Nie wiem czy mam to od samego początku bo nie zwróciłem na to uwagi, od kilku warek uzywam kranówki. SS po ożyciu nie jest wykorzystywany ponownie. Czy jest to normalne?

 

A u mnie jest problem. Po 2 dniach w NaOH zauważyłem punktową wżerkę w kolbie Boro. Fakt kolba ma już 4 lata i różne rzeczy w niej były ale akurat po kąpieli w NaOH pojawił mi się ten bąbelek ostatnio. Trochę się obawiam tego miejsca jako potencjalnego do wchodzenia brudu ale jeszcze będzie w użyciu do czasu nabycia następnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Undeath napisał:

A u mnie jest problem. Po 2 dniach w NaOH zauważyłem punktową wżerkę w kolbie Boro. Fakt kolba ma już 4 lata i różne rzeczy w niej były ale akurat po kąpieli w NaOH pojawił mi się ten bąbelek ostatnio. Trochę się obawiam tego miejsca jako potencjalnego do wchodzenia brudu ale jeszcze będzie w użyciu do czasu nabycia następnej.

 

Ja miałem bąbel powietrza w kolbie od początku i obawiałem sie ze będzie ona słabsza w tym miejscu  i pewnego dnia mi strzeli, ale minęły 2 lata i ma sie caly czas dobrze. Czy ten wżer jest na pewno od NaOH ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Wyciągnąłem kolby po 2 tyg w NaOH i nie ma zmętnienia. Słoiki trzymane ok miesiąca również nie wykazały żadnych negatywnych cech.
 
Zauważyłem ze po wyciągnięciu / przepłukaniu StarSanem czegokolwiek pojawia sie białawy śliski nalot. Nie wiem czy mam to od samego początku bo nie zwróciłem na to uwagi, od kilku warek uzywam kranówki. SS po ożyciu nie jest wykorzystywany ponownie. Czy jest to normalne?
Ja filtruje wodę przez filt dafi i jest okey.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, leonzn napisał:

 

Ja miałem bąbel powietrza w kolbie od początku i obawiałem sie ze będzie ona słabsza w tym miejscu  i pewnego dnia mi strzeli, ale minęły 2 lata i ma sie caly czas dobrze. Czy ten wżer jest na pewno od NaOH ?

 

Tak. Wcześniej jego nie było, a kolba praktycznie non stop u mnie w użyciu więc zauważyłbym gdyby to była winna czegoś innego ;) A wżer powstał przy ostatnim starterze, aż sam się zdziwiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, zielony07 napisał:

A "mętność"  zależy od Ph.  I tak w koło Macieju.

Wszystko to jest na forum wielokrotnie opisane.

Ma być przezroczyste.

 

Dokładnie bylo wiele razy. Mętne jest zawsze na kranówce bodajże od metali w wodzie (nie pamiętam dokładnie Daniel chyba to kiedyś wyjasnial)

Destylowana jak sie robi metna to traci właściwości, wiec nie ma to zastosowania do kranówki co nie oznacza ze nie jest ona skuteczna.

 

Mam ph 2,5 i mam metna - nie jest to zalezne od PH

Edytowane przez leonzn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może inaczej. załóżmy ze warze o 00.00 i nie mam stacji benzynowej / marketu , mieszkam na odludziu i muszę użyć wody - jedyna jaka mam to kranówka. Robie roztwór <<3 Ph (zmierzony ph mierzem) , jest on mętny od razu po zmieszaniu. Zostawia on na powierzchniach z którymi ma kontakt biały(mętny) nalot - czy nie będzie tak zawsze przy takim stosowaniu SS?

 

co do stosowania kranówki pozwolę sobie podlinkować:

 

https://www.homebrewtalk.com/forum/threads/tap-water-for-starsan.584216/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam kranówki od samego początku do SS. Nie bawię się w destylowaną bo uważam, że nie ma sensu. Osad wytrąca się po pierwszym użyciu - stoi to u mnie w wiaderku spokojnie i przy następnym wlewam klarowny płyn, a osad z dna wylewam. SS ma u mnie zawsze poniżej 2,5 pH nawet po 6 miesiącach stosowania. Nie zauważyłem też by przez to miał gorsze właściwości, nawet po 10-15 razie użycia takiego roztworu piana dalej się wytwarza. Widziałem parę filmików gdzie goście porównywali StarSan na wodzie z kranu i destylce - ta druga była ciut lepsza i skuteczniejsza, ale różnica była na granicy błędu pomiarowego ;) Więc używam wody kranowej od X warek oraz przetrzymuje roztwór do kilkunastu użyć. Infekcji nie miałem więc chyba jest okej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Undeath napisał:

Ja używam kranówki od samego początku do SS.

 

Czy jak wrzucasz do wiaderka np słoiki czy kolbę to masz później na nich taki białawy tlusty nalot, czy nic na nich nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci, że raczej nie. Po zostawieniu w wiaderku osad opada mi dno, ale nie lepi się ani nie robi nalotów. Wodę mam mega przeciętną w parametrach, średniotwardą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Undeath napisał:

 

A u mnie jest problem. Po 2 dniach w NaOH zauważyłem punktową wżerkę w kolbie Boro. Fakt kolba ma już 4 lata i różne rzeczy w niej były ale akurat po kąpieli w NaOH pojawił mi się ten bąbelek ostatnio. Trochę się obawiam tego miejsca jako potencjalnego do wchodzenia brudu ale jeszcze będzie w użyciu do czasu nabycia następnej.

http://www.scientificglass.co.uk/pdf/SGL_Glass_Traps_Chemical_Composition_of_Borosilicate_glass.pdf

 

Na wykresie 2 masz wykres rocznego ubytku grubości szkła w mm w zależności od stężenia i temperatury. Jeśli nie używałeś kolby do podgrzewania roztworów NaOH, albo nie przechowywałeś roztworów miesiącami w kolbie to nic nie powinno się dziać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, MistrzSuspensu napisał:

http://www.scientificglass.co.uk/pdf/SGL_Glass_Traps_Chemical_Composition_of_Borosilicate_glass.pdf

 

Na wykresie 2 masz wykres rocznego ubytku grubości szkła w mm w zależności od stężenia i temperatury. Jeśli nie używałeś kolby do podgrzewania roztworów NaOH, albo nie przechowywałeś roztworów miesiącami w kolbie to nic nie powinno się dziać

 

Teoria swoje, a w praktyce dziura jest - może była ukryta wada lekka i teraz wyszło to. Zrobię zdjęcie później tego dokładnie. Kolba jak niżej w użytku jak sprawdziłem najstarsze zdjęcia początek 2013 roku.

DSC00251.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Undeath napisał:

Teoria swoje, a w praktyce dziura jest - może była ukryta wada lekka i teraz wyszło to. Zrobię zdjęcie później tego dokładnie. Kolba jak niżej w użytku jak sprawdziłem najstarsze zdjęcia początek 2013 roku.

Jasne, wszystko zależy od jakości wykonania. Pomiary robi się pewnie dla idealnie wykonanego produktu, z minimalną ilością wad. Mi kiedyś kolba pękła przy podgrzewaniu, a zapewne też teoretycznie nie powinna :)

Ja staram się przy myciu trzymać maksymalnie tylko przez noc buteleczki czy kolby ze szkła borokrzemowego w sodzie.

Edytowane przez MistrzSuspensu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inną zagwozdkę. W niedzielę warzyłem piwo, do dezynfekcji standardowo starsan i despray i wszystko cacy, ale na filtrze (Mac Daddy Bouncer) coś mi wylazło od StarSan.

 

Było tak, że zalałem toto StarSanem i inne rzeczy też w SS wrzuciłem i zapomniałem. Zawsze tak robię… no ale moje zawsze to ledwo kilka razy więc się nie liczy. Jak chciałem użyć filtra to okazało się, że przestał być przezroczysty. ?

 

Tak, w okolicy gdzie stały sprzęty zamoczone lub pozalewane SS używałem despray. Czy on mógł tak zareagować ze SS? Chrzanić filtr… ale generalnie nigdy się nie zastanawiałem i np jak odkręcam butelkę z drożdżami od fermentora to zanim ją spowrotem nakręcę zawsze sikam najpierw mocno desprayem od spodu w zawór, a później drugim sprayem ze SS żeby z kolei wypłukać resztki despray który mógłby mi śmierdzieć w piwie. Nie powinienem tak?

 

Sam SS był nowy (rozrobiony kilka miesięcy temu, ale nie używany). Zasadniczo ja SS uzywam raz do jednej warki i po rozlewie wylewam. Inaaczej nie byłbym w stanie go zużyć przed upływem terminu przydatności. :D

2019-04-01 22.08.57.jpg

2019-04-01 22.09.03.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starsan reaguje z niektórymi plastikami. Tak samo jest z wężykami igielotywymi - zmętnia je i robią się śliskie. Wrzuć do NaOH na chwilę i umyj dokładnie, zmlecznienie powinno minąć. Na przyszłość krótki kontakt -5 minut wystarczy żeby starsan wszystko wybił co jest na powierzchni takiego urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do sody kaustycznej. Jak czyścicie sprzęt tym środkiem? Na Alchemii słyszałem, że zalewają cały fermentor, ale to dla mnie nieekonomiczne. Czy może rozpuszczacie np. 30 g sody w litrze wody i używacie gąbki do wyszorowania sprzętu?

Planuję właśnie rozpuścić te 30 g w litrze letniej wody i dokładnie wyczyścić najpierw balon 5 litrowy do którego przeleję miód pitny, a następnie fermentor 30 litrowy po zakażeniu. Czy takie stężenie nie będzie szkodliwe dla skóry? Może zastosować jeszcze rękawiczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rękawiczki i okulary zakladam zawsze. Ja robie roztwór 5%. Robie jak w podcast ze wrzucam to co chce wyczyscic na min 24h do wiadra z soda. Hopstopper trzymam w sodzie od warki do warki czyli nawet do miesiąca. Roztowor używam wielokrotnie. Wydaje mi sie ze NaOH musi miec dłuższy kontakt z powierzchnia jesli chcesz miec 100% pewności ze wszystko umarło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, markus383 napisał:

Mam pytanie co do sody kaustycznej. Jak czyścicie sprzęt tym środkiem? Na Alchemii słyszałem, że zalewają cały fermentor, ale to dla mnie nieekonomiczne.

Wystarczy wlać  ze 2-3 litry do wiadra,zatkać i potrząsnąć pare razy w pewnych odstępach czasowych, tylko okulary ochronne   koniecznie, zawsze się może rozszczelnić. najbezpieczniej trzymać wiadro za spód i pokrywkę.

Ja zawsze przy chłodzeniu pierwsze gorące litry wlewam  do tak wyługowanego wiadra (do pełna) i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.