Skocz do zawartości

Mycie i Dezynfekcja. Najpopularniejsze środki chemiczne używane w piwowarstwie.


Undeath

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem 1,5% roztwór i przy płukaniu butelek miałem pełny zlew piany. Piana ze starsanu była wszędzie :)

 

Ileeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ?????????? Przecież to jest 15ml na 1L wody - to praktycznie 10x więcej niż to, co powinieneś dać.

 

Roztwór powinien być 1,5ml/1L wody. Ja daję 7,5-8ml na 5L wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem temat bezzapachowego piro. Po pierwsze: nie zdarzyło mi się, żeby piro (10g na pół litra) nie waliło i nie podrażniało GDD, w odróżnieniu od ClO2, które w odpowiednimi stężeniu nic takiego nie robi.

 

Po drugie: piro ma śmierdzieć, bo dezynfekuje oparami siarki. Co dość wyraźnie opisał Undeath. Zastosowanie za słabych roztworów może się skończyć tym, że piro nie zabije wszystkiego (w mniejszych stężeniach ono nie zabija np dzikich drożdży, a tylko wstrzymuje im metabolizm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosłem się do tego:

 

Ja np. butelki dezynfekuje tylko piro i uważam że nie ma lepszego środka.

Piro po dezynfekcji nie ma zapachu, mnie też pasuje. USA chemia jest dla wielu po za zasięgiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa, po doświadczeniach swoich i kolegi:

wystawianie przez długi czas (u mnie około roku) najtańszego spryskiwacza z castoramy na działanie RR ClO2 (200 ppm) powoduje, że plastik "skruszeje" (mniej więcej tak jak tania folia na mrozie), a to skończy się rozlaniem środka w szafce.

 

I potencjalnym wkurzeniem żony, bo przy okazji zalało i rozpuściło opakowanie z jakimiś tabletkami do użytku pralkowego czy czymś tam.

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piro robi takie rzeczy dużo szybciej z niektórymi plastikami.

 

Ogólnie uważam, że takie stwierdzenie:

 

Ja np. butelki dezynfekuje tylko piro i uważam że nie ma lepszego środka.

 

jest całkowicie bezpodstawne.

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, wiem, że odniosłeś się do tego właśnie dlatego też napisałem, że nie słyszałem jeszcze o bezzapachowym piro. Na początku, jak nie znałem jeszcze innych środków, to żona mnie zawsze goniła, bo śmierdziało jej w całym mieszkaniu. Od momentu przejścia na nadwęglan, potem CLO2, a obecnie StarSan mam w domu spokój :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam atomizer od firmy Kwazar model Mercury, idealnie się sprawdza do ClO2 i chemii piwowarskiej. Ma gruby plastik i jest przeznaczony specjalnie do chemii oraz jest dość tani, jedyne na co trzeba zwrócić w nim uwagę to na to żeby nie miał metalowego obciążnika w środku ;) Używam już taki od prawie pół roku i jestem bardzo zadowolony ;) wspierajcie polskie firmy, a nie jakieś gówna z chin ;) Tu macie linka do niego: http://www.kwazar.com.pl/551,mercury-super-pro.html ja kupiłem go za 20 zł w ogrodniczym niedaleko mojej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, ten Kwazar to jest ta wersja gdzie psika zarówno przy naciśnięciu jak i odpuszczeniu ?

 

Tak dokładnie ten ;)

 

Ja dałem za swoje 3,50 PLN, ale teraz do ClO2 faktycznie przesiądę się na lepszy. Ale warto uzupełnić wpis o takie info ;)

Napisałem przy ClO2:

Zwrócić uwagę należy również na pojemnik, w którym będzie przetrzymywany RA, ponieważ degraduje on plastik i powoduje jego pękanie oraz kruszenie, najlepiej nabyć pojemnik o grubych ściankach. Nie stosować słoików, bo chlor wyżera metale i zniszczy wam pokrywkę.

 

Więc ostrzeżenie jest :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem 1,5% roztwór i przy płukaniu butelek miałem pełny zlew piany. Piana ze starsanu była wszędzie :)

 

Ileeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ?????????? Przecież to jest 15ml na 1L wody - to praktycznie 10x więcej niż to, co powinieneś dać.

 

Roztwór powinien być 1,5ml/1L wody. Ja daję 7,5-8ml na 5L wody.

 

No to pojechałem :) Spoko, trza będzie drugą próbę zrobić z mniejszym stężeniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pojechałem :) Spoko, trza będzie drugą próbę zrobić z mniejszym stężeniem :)

 

Zrób i zobaczysz, że jest różnica - ja jak dezynfekuję butelki tą myjką, co Ty masz, to na 50 butelek 1-2 razy musze delikatnie pianę ściągnąć z niego, bo lekko wychodzi poza obrys miski, ale to są dosłownie mini ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w przypadku pierwszej warki w nowych zbiornikach konieczny jest cały proces mycia i dezynfekcji agresywną chemią, czy też można coś pominąć/zdać się na środki łagodniejsze? Bo jak to czytam, to ogarnął mnie strach i wolę stosowanie tych piekielnych środków odwlec...Rozumiem, że w przypadku gara zaciernego wystarczy zwykłe mycie w płynie do naczyń?

Edytowane przez anu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w przypadku pierwszej warki w nowych zbiornikach konieczny jest cały proces mycia i dezynfekcji agresywną chemią, czy też można coś pominąć/zdać się na środki łagodniejsze? Bo jak to czytam, to ogarnął mnie strach i wolę stosowanie tych piekielnych środków odwlec...Rozumiem, że w przypadku gara zaciernego wystarczy zwykłe mycie w płynie do naczyń?

Teoretycznie nie bo wiadro jest nowe... Praktycznie wiadro stało na magazynie w sklepie gdzie jest pełno różnych rzeczy, od worków z słodami i śrutownikiem, którym je śrutują po kurz itp. Więc lepiej na pewno użyć chemii, choć fakt dokładne mycie + dezynfekcja starczy. Nie ma co uciekać przed ta chemią i się jej bać to nic strasznego! Trzeba zachować tylko trochę rozwagi i rozumu w korzystaniu z niej, a lepiej zacząć wcześniej, niż później płakać nad zepsutym piwem... Im szybciej się też do niej przyzwyczaisz tym mniej kłopotów później ;) A środków łagodniejszych nie polecam (choć nie wiem które to :D ), bo mogą być nie skuteczne skoro są łagodne :D Gar zacierny wystarczy umyć dokładnie, a od czasu do czasu (co kilkanaście warek) wyszorować CIF-em, żeby zmyć w nim osady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako główny argument podam to, że trzeba go płukać, bo w stężeniu jakie w piwowarstwie używamy do sprzętu zostaje dużo siarki, która może być wyczuwalna później w piwie.

 

Kompletnie się nie mogę zgodzić z takim stwierdzeniem, przy stosowaniu roztworu 2% nigdy nie miałem w piwie aromatów od siarki. Jesteś pewien, że u Ciebie było to od piro? Może to jednak skutki fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako główny argument podam to, że trzeba go płukać, bo w stężeniu jakie w piwowarstwie używamy do sprzętu zostaje dużo siarki, która może być wyczuwalna później w piwie.

 

Kompletnie się nie mogę zgodzić z takim stwierdzeniem, przy stosowaniu roztworu 2% nigdy nie miałem w piwie aromatów od siarki. Jesteś pewien, że u Ciebie było to od piro? Może to jednak skutki fermentacji?

 

Tak jestem pewien. Stosowałem piro do kegów (teraz tylko star san) i czasem zostawiałem małe ilości go na dnie - to co nie udało mi się wylać... Piwa wlewane do niego na różnych drożdżach, różne warki, różny czas robienia tych piw, jednak od czasu do czasu w tle pojawiał mi się lekki zapach siarkowy, być może ja jestem na niego wyczulony ale czułem go. Stężenie stosowałem 3% (dla pewności) więc trochę większe, w butelkach nie czułem go nigdy ale te zawsze płukałem. Tak jak pisałem nie demonizuje żadnego środka, każdy piwowar musi dobrać go pod siebie, jak komuś pasuje piro i nie wyczuwa po nim siarki to okej, ale mi się kilkukrotnie zdarzyło stąd nasmarowałem takie zdanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z płukaniem sody kaustycznej? Ten kwasek cytrynowy jest bezwzględnie wymagany czy to raczej dmuchanie na zimno? Zwykły kwasek ze spożywczego; w jakich proprcjach rozrobiony; może być woelorazowego użytku np. przy płukaniu butelek po myciu sodą?

Edytowane przez anu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • elroy promuje ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.