Skocz do zawartości

Mycie i Dezynfekcja. Najpopularniejsze środki chemiczne używane w piwowarstwie.


Undeath

Rekomendowane odpowiedzi

Ja jak pozyskuje butelki z zielonego kontenera to za każdym razem traktuję NaOh.

Mam rozrobione 30g/l i trzymam w wiaderku 10l już od około 2 lat i nadal żre palce. 

Zalewam wszystkie butelki w kracie, pod korek na 30 min. Płuczę potem kwaskiem, potem sanipro.

Ale czasem zapleśniałe obklejone traktuję po moczeniu w NaOh odrobiną szczotki.

I mówią ze, NaOh żre nasze butelki ze szkła sodowego, więc 2 dni po kilka razy może naruszyć strukturę szkła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak pozyskuje butelki z zielonego kontenera to za każdym razem traktuję NaOh.
Mam rozrobione 30g/l i trzymam w wiaderku 10l już od około 2 lat i nadal żre palce. 
Zalewam wszystkie butelki w kracie, pod korek na 30 min. Płuczę potem kwaskiem, potem sanipro.
Ale czasem zapleśniałe obklejone traktuję po moczeniu w NaOh odrobiną szczotki.
I mówią ze, NaOh żre nasze butelki ze szkła sodowego, więc 2 dni po kilka razy może naruszyć strukturę szkła.
Trzymasz to w zwykłym wiaderku plastikowym? Bretty rozumiem też giną po takiej akcji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Przerabiał ktoś kwestie wlania starsanu do wiadra bezpośrednio po wylaniu sody? Przy rozlewie po umyciu sodą wiadra, z którego robię rozlew zapomniałem wypłukać wiadra wodą i od razu poleciał starasan. Czy jest szansa, aby resztki sody mogły negatywnie wpłynąć na piwo? Po tygodniu w butelce piwo ma dziwny finisz - trochę jakby śliski, mydlany, przypominający trochę płyn do mycia naczyń. Pacjent to Hazy Pale Ale intensywnie chmielony na zimno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprawdzić pH piwa. Star San ma odczyn kwaśny, soda oczywiście zasadowy, ale wszystko zależy od ilości. Wpływ może być zauważalny. Chmielenie na zimno jeszcze podnosi pH, przez to może być taki odbiór piwa. Możesz (najpierw w szklance) spróbować skorygować pH np. kwasem mlekowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2024 o 20:43, draker napisał(a):

Po tygodniu w butelce piwo ma dziwny finisz - trochę jakby śliski, mydlany, przypominający trochę płyn do mycia naczyń. Pacjent to Hazy Pale Ale intensywnie chmielony na zimno. 

Jeśli masz takie odczucia, ja bym wylał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2024 o 22:38, monodem napisał(a):

Starsan neutralizuje NaOh

Po myciu CIP płuczę butelki raz, kranówką, po czym wstawiam do kraty otworem do dołu (operacja w wannie). Wszystko ładnie ścieka a jeśli jakieś mikro ilości zostaną to Starsan to załatwi przed rozlewem. Nigdy nie było problemu. Starsanu nie żałuję - po obejrzeniu na YT co z tym robią amerykanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.