Skocz do zawartości

Mycie i Dezynfekcja. Najpopularniejsze środki chemiczne używane w piwowarstwie.


Undeath

Rekomendowane odpowiedzi

Od Five Stars PBW Tabs składa się już z 4 składników, metakrzemian jest pomijany. Kwas edetynowy zastępują po prostu kwasem cytrynowym :) 

Edytowane przez yoshko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Radi_wroc napisał:

Nie korzystałem z tego środka myjącego, napiszcie proszę jego skuteczność w skali 1-10. Do chwili obecnej radzę sobie dobrze z Naoh jak i nadwęglanem sodu, a ciekawi mnie na co wpływają dodatkowe składniki zawarte w PBW?

 

Działa szybciej niż NaOH, zmywa wszystkie osady i zabrudzenia, nie jest tak żrący jak ług. Dodatkowe składniki zmiękczają kamień piwny i osady. Moim zdaniem PBW jest fajny ale za drogi obecnie. 

 

Drugą alternatywą do PBW polecam Enzybrew 10 - posiada on dodatkowo enzymy rozwalające wiązania. Lepsze efekty miałem od tego drugiego środka niż od PBW.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, INTseed napisał:

Czy PBW wymyje mi butelki które mają osad z drożdży, te krążki w szyjce? Czy trzeba szorować szczotką?

Ja używam PBW m.in. do czyszczenia butelek. Tak, czyści wszystko bez szorowania (jeśli oczywiście butelka nie jest jakość strasznie zapuszczona). Środek jest stosunkowo drogi ale staram się go używać oszczędnie. Jak się uzbiera jakieś 4-5 butelek (wcześniej, po opróżnieniu od razu je płuczę pod bieżącą wodą) to w jednej z nich rozrabiam 1,4g PBW w 100ml ciepłej wody. Odwracam butelkę do góry dnem zatykając kciukiem, czekam chwilę, wstrząsam i przelewam do kolejnej butelki powtarzając ten proces kilka razy. Potem płukanie i StarSan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli poddany jest skład, a składniki są dostępne na portalu aukcyjnym.

NaOH mam,

Nadweglan sodu mam.

 

 

To jak to wszystko połączyć.

W mikserze na proszek?

Czy sypać

Screenshot_2021-03-19-11-33-52-505_pl.allegro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oo znalazłem kwas wersenowy.

 

To co panowie nikt nie przycebulowal i nie próbował zrobić tego samemu?

 

Na forach usa znalazłem ale oni faktycznie robią to z produktów dostępnych w ich sklepach z chemią gospodarczą. ?

 

Screenshot_2021-03-19-21-33-31-041_pl.allegro.jpg

Edytowane przez Koora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam PBW m.in. do czyszczenia butelek. Tak, czyści wszystko bez szorowania (jeśli oczywiście butelka nie jest jakość strasznie zapuszczona). Środek jest stosunkowo drogi ale staram się go używać oszczędnie. Jak się uzbiera jakieś 4-5 butelek (wcześniej, po opróżnieniu od razu je płuczę pod bieżącą wodą) to w jednej z nich rozrabiam 1,4g PBW w 100ml ciepłej wody. Odwracam butelkę do góry dnem zatykając kciukiem, czekam chwilę, wstrząsam i przelewam do kolejnej butelki powtarzając ten proces kilka razy. Potem płukanie i StarSan.
Ile bym tego potrzebował przy myciu na raz 40 butelek? To jest to w linku?

https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/dezynfekcja/pbw_five_star_450_g_usa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, INTseed napisał:

Ile bym tego potrzebował przy myciu na raz 40 butelek? To jest to w linku?

https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/dezynfekcja/pbw_five_star_450_g_usa

Wychodzi na to ze 1,4g na 100ml na 5 butelek i na 30minut. Z potrząsaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, INTseed napisał:

Ile bym tego potrzebował przy myciu na raz 40 butelek? To jest to w linku?

Rozrobiłbym 500ml roztworu i przelewał z butelki do butelki więc jakieś 7g. 

 

11 godzin temu, Koora napisał:

Wychodzi na to ze 1,4g na 100ml na 5 butelek i na 30minut. Z potrząsaniem...

Z tym 30 minut to chyba przy sporym syfie w butelce. U mnie roztwór ma kontakt z butelką kilka / kilkanaście minut. Po przelaniu do kolejnej butelki w poprzedniej zawsze coś zostaje na ściankach. Płuczę wszystkie razem na końcu zabiegu.

 

PBW doczyszcza, wydawało by się czyste butelki. No i nie trzeba się bawić w rękawice czy gogle ochronne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytania do chemików :

1. O co chodzi z tym wersenianem ?  W składzie podanym na TB wersenianu nie ma :

   20-35% metakrzemian disodu
  15-30% nadwęglan sodu
  20-30% węglan disodu
  1-5% kwas edetynowy
  1-3% wodorotlenek sodu

2. Czy PBW można użyć do czyszczenia wymiennika płytowego ? (więcej niż 1 raz, hihi!)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co znalazłem to 

EDTA (kwas wersenowy, kwas edetynowy, komplekson II; łac. Acidum edeticum)

6 godzin temu, zielony07 napisał:

Czy PBW można użyć do czyszczenia wymiennika płytowego ? (więcej niż 1 raz, hihi!)

Na opisach PBW, jak najbardziej można używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20-35% metakrzemian sodu - 175g
  15-30% nadwęglan sodu - 150g
  20-30% węglan sodu - 150g
  1-5% kwas wersenowy -25g
  1-3% wodorotlenek sodu -15g

Dwie ostatnie pozycje można zrobić po 2,5%

ilości na 500g, trwałość to od 6-12 miesiecy.

 

koszt produktów tookoło 30zl bez wysyłki.

 

Niedługo zamówię zmiksuje w thermomixie i zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym 30 minut to chyba przy sporym syfie w butelce. U mnie roztwór ma kontakt z butelką kilka / kilkanaście minut. Po przelaniu do kolejnej butelki w poprzedniej zawsze coś zostaje na ściankach. Płuczę wszystkie razem na końcu zabiegu.
 
PBW doczyszcza, wydawało by się czyste butelki. No i nie trzeba się bawić w rękawice czy gogle ochronne.
To jest to z linku?
https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/dezynfekcja/pbw_five_star_450_g_usa

Jak przepłukujesz po nim butelki? Ja po wypiciu wlewam ze trzy razy wody tak 100ml i szelątam butelką. Czy takie płukanie starczy czy więcej razy trzeba to robić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2021 o 20:52, INTseed napisał:

To jest to z linku?
https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/dezynfekcja/pbw_five_star_450_g_usa

Jak przepłukujesz po nim butelki? Ja po wypiciu wlewam ze trzy razy wody tak 100ml i szelątam butelką. Czy takie płukanie starczy czy więcej razy trzeba to robić?

Tak, mam to samo PBW. Ja butelkę wypełniam ciepłą wodą, wylewam kręcąc i bełtając, potem jeszcze wlewam do połowy i wstrząsając wylewam. Może przesadzam, nie wiem. 

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2021 o 09:37, Koora napisał:

20-35% metakrzemian sodu - 175g
  15-30% nadwęglan sodu - 150g
  20-30% węglan sodu - 150g
  1-5% kwas wersenowy -25g
  1-3% wodorotlenek sodu -15g

Dwie ostatnie pozycje można zrobić po 2,5%

ilości na 500g, trwałość to od 6-12 miesiecy.

 

koszt produktów tookoło 30zl bez wysyłki.

 

Niedługo zamówię zmiksuje w thermomixie i zobaczymy.

Jak mówiłem tak zrobiłem.

 

Fotostory niedługo jak butelki przeschną i zobaczymy efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, INTseed napisał:
10 godzin temu, Koora napisał:
Jak mówiłem tak zrobiłem.
 
Fotostory niedługo jak butelki przeschną i zobaczymy efekty.

Gdzie to zamówiłeś? Czy umyło butelki bez szorowania?

Po robocie założę osobny temat. A składniki ze znanego portalu aukcyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
15 godzin temu, MalyPL napisał:

Witam

Czy mediseptol h jest skażony tym czymś strasznie gorzkim? Uprzedzam że nie chcę tego pić :)

 

Nie jest skażony niczym gorzkim. Skażony jest on alkoholem niespożywczym - Propan-2-ol czyli w naszym języku Izopropanolem. Skład z tego co widzę praktycznie taki sam jak despray. Możesz spokojnie stosować :D ale pić odradzam ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Panie piwowar Undeath, nie wiem czy lubi Pan jak się ktoś do Pana tak zwraca. Ja na przykład nie lubię, gdy ktoś usiłuje okazywać lekceważenie dyskutantowi. Samo to już świadczy kiepsko o dyskutancie i jego w wierze we własne argumenty. Więc mimo to odpowiem, ale ostatni raz, jeżeli znów będzie taka chamska odpowiedź.

 

1) Co do chloru. Proszę sprawdzić ile jest ppm ClO2 w czystym Armexie, potem ile w rozworze aktywującym i ile w roboczym. A potem ile pozostaje w butelce. To są naprawdę ślady, wykrywane jedynie chromatograficznie. Można oczywiście przepłukać butelki świeżo przegotowanym wrzątkiem.

 

2) chlor obecny w wodzie wodociągowej w zdecydowanej ilości ulatnia się w czasie gotowania wraz z parą wodną. Można oczywiście nalać wody do zacierania i zostawić ją na 24 godziny. Wtedy też sporo chloru uleci. Co do odczuwania zapachu - nie chcę negować, ale wielu ludzi zawsze poczuje coś, co im ktoś zasugeruje. Ale też zapach może pochodzić \z innych źródeł.

 

3) Kiedyś również brałem udział w konkurach piwowarskich i zdarzyło mi się również oceniać piwa, więc coś tam o tym wiem. Ale właśnie tacy wszystko wiedzący specjaliści skutecznie zniechęcili mnie 12 lat temu do światka piwowarskiego - brak rzeczowej dyskusji i obrażanie wszystkich, którzy ośmielają się podważać jedynie słuszne dogmaty.

 

3) Co do pH - gdy ktoś psiknie na powierzchnię Starsanem i myśli, że po chwili jest OK, to niestety słabo wie o dezynfekcji. Ale jeżeli wierzymy, że niskie pH wszystko załatwi, to takiej jest kupić kwas fosforowy spożywczy, albo kwas solny spożywczy (1 % HCl mamy w żołądku, tak pH wynosi ok. 1 i wiele bakterii jest w stanie przetrwać w tym środowisku). Starsan może jedynie służyć do dopieszczania wstępnie zdezynfekowanych powierzchni, ktróe wcześnie miały ciągły kontakt ze środkiem bakteriobójczym (nie bakteriostatycznym) dłuższy czas - przynajmniej 20 min., a najlepiej ponad godzinę.

 

4) Co do czystości - nikogo nie zachęcałem w moim poście do braku higieny. Pisałem o piwowarze domowym, który się tym chwalił kilkanaście lat temu na forum Browamatora (gdy jeszcze istniało) lub BrowarBiz (wtedy były bodajże tylko te 2 fora piwowarskie w Polsce).

Wręcz przeciwnie - zachęcam do higieny, ale świadomej. Gdy ktoś nie odróżnia środka bakteriobójczego od bakteriostatycznego, to mimo, że nie wie o tym, stan higieny jest u niego nienajlepszy. A jeżeli wychodzą jednak dobre piwa, to znaczy, że  w zalezności od okoliczności nawet w takich warunkach może powstać dobre lub w miarę dobre piwo.

 

5) Załączony artykuł opisuje batalię różnych środków dezynfekcyjnych, w tym Starsanu z dzikimi drożdżami, a nie bakteriami. Drożdże należą do innego królestwa organizmów niż bakteria. Mają zupełnie inną budowę komórkową i środki antybakteryjne nie muszą w tych samych dawkach działaś szkodliwie na drożdże i odwrotnie. 

I to tyle.

Edytowane przez SlawekT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.