Skocz do zawartości

Mycie i Dezynfekcja. Najpopularniejsze środki chemiczne używane w piwowarstwie.


Undeath

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, x1d napisał:

przy odpowiednim stężeniu

Ja mam stężenie 2 ml/L i nigdy nie płuczę.

Ten środek jest tak wymyślony aby nie trzeba było płukać.

Na YT widać jak amerykańscy piwowarzy sobie starsanu nie żałują.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A dlaczego w ogóle chcesz płukać? Nie ma takiej potrzeby.

 

No niby wiem, czytałem już dużo o tym na forum.

Jednak daje mi trochę do myślenia, że teraz usunęli z etykiety informację, że nie trzeba płukać. No i jakoś psychicznie bym się z tym lepiej czuł.

 

No ok.

RObię to pierwszy raz z butelkami, będę dozował butelką z atomizerem, odwrócę dla ścieknięcia i zobaczę ile tej piany mi w środku zostanie.

Jak sporo to może trochę przepłuczę ?

 

Jak rozumiem, to kapsle identycznie mogę zamiast trzymania we wrzątku to potraktować Starsan'em, prawda?

 

Czyli np.:

  1. Spryskuję butelkę wewnątrz
  2.  Spryskuję kapsel i zakładam na butelkę
  3. Po 5-10 minutach okręcam do ścieknięcia i ewentualnie dodatkowo pluczę
  4. Leję piwo i kapsluję

 

 

 

Edytowane przez roberto_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atomizer - to nie najlepszy pomysł. Stosuje się specjalne spryskiwacze do butelek, porcja wstrzyknięta to pewnie kilkadziesiąt ml. Ja strzelam 3 razy i CAŁA wewnętrzna powierzchnia butelki jest zwilżona. Potem sobie odcieka, pewnie z pół godziny . Z zasadzie jest sucho, płyn chętnie spływa. Przy odrobinie wprawy można to zrobić tak aby piany nie było wcale.

Kiedyś , przed epoką starsanu myślałem aby to wszystko rzucić w cholerę.  A teraz butelkowanie to najprzyjemniejszy moment procesu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@roberto_g też się kiedyś bawiłem w pryskanie do butelek atomizerem, ale myjka do butelek (zdjęcie niżej) to prawdziwy game-changer. Płuczesz butelki i odkładasz je na suszarkę, kapsle wkładasz do miseczki i zalewasz starsanem, tak żeby wszystkie przykryło. Jak przychodzi do kapslowania to wyjmujesz po jednym kapslu z miseczki i działasz.

 

MYJKA DO BUTELEK MAŁA PICCOLO ciśnieniowa steryliz - 7584737484 - oficjalne  archiwum Allegro

Edytowane przez Hary86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego w ogóle chcesz płukać? Nie ma takiej potrzeby.
 
No niby wiem, czytałem już dużo o tym na forum.
Jednak daje mi trochę do myślenia, że teraz usunęli z etykiety informację, że nie trzeba płukać. No i jakoś psychicznie bym się z tym lepiej czuł.
 
No ok.
RObię to pierwszy raz z butelkami, będę dozował butelką z atomizerem, odwrócę dla ścieknięcia i zobaczę ile tej piany mi w środku zostanie.
Jak sporo to może trochę przepłuczę
 
Jak rozumiem, to kapsle identycznie mogę zamiast trzymania we wrzątku to potraktować Starsan'em, prawda?
 
Czyli np.:
  1. Spryskuję butelkę wewnątrz
  2.  Spryskuję kapsel i zakładam na butelkę
  3. Po 5-10 minutach okręcam do ścieknięcia i ewentualnie dodatkowo pluczę
  4. Leję piwo i kapsluję
 
 
 
Kolega robi tak. Butelki myje potem starsan a przed rozlewem przegotowaną wodę ma e myjce do butelek. Ipki ma bardzo dobre ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak działa ta myjka, rozumiem że na ten biały słupek nakładam butelkę i naciskam, więc w żółtym cylindrze jest starsan który pod ciśnieniem wlatuje do butelki?

Co znaczy że np. starsan jest wielokrotnego użytku? Mogę przygotować roztwór, odkazić fermetor, zlać do butelki szklanej i zakapslować, a potem po dwóch tygodniach użyć do czyszczenia butelek przed butelkowaniem? To ma jakąś datę jakości (poza tą z pierwszej strony tematu, 3PH). Gdzieś czytałem aby nie wystawiać na promienie słoneczne, ale to chyba NaOH?

Po myciu sodą kaustyczną przepłukuję kilka razy wodą, ciepłą ciepłą zimną? Potem starsan? Ktoś tutaj pisał że kwasek po NaOH to dmuchanie na zimne więc mu zaufam, dobrze kojarzę?

Czy przy użyciu NaOH warto/można/trzeba użyć szczotki do butelek?

Czy Undeath jest świadom jak super robotę odwalił skoro po 6-ciu latach temat wciąż żyje?

Pozdrawiam.

Edytowane przez bobekzea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, bobekzea napisał:

Co znaczy że np. starsan jest wielokrotnego użytku? Mogę przygotować roztwór, odkazić fermetor, zlać do butelki szklanej i zakapslować, a potem po dwóch tygodniach użyć do czyszczenia butelek przed butelkowaniem? To ma jakąś datę jakości

Tak. Starsan jest wielokrotnego użytku, ale najlepiej rozrabiać go w wodzie destylowanej, bo wtedy dłużej zachowuje swoje właściwości. Wskaźnikiem, czy nadaje się do użytku jest poziom ph. Nie pamiętam jaki, ale gdzieś w wątku powinno być. 

18 godzin temu, bobekzea napisał:

Gdzieś czytałem aby nie wystawiać na promienie słoneczne, ale to chyba NaOH?

Żadnej chemii lepiej nie wystawiać na słońce.

18 godzin temu, bobekzea napisał:

Czy przy użyciu NaOH warto/można/trzeba użyć szczotki do butelek?

Warto, można. Nie trzeba.

18 godzin temu, bobekzea napisał:

Po myciu sodą kaustyczną przepłukuję kilka razy wodą, ciepłą ciepłą zimną? Potem starsan? Ktoś tutaj pisał że kwasek po NaOH to dmuchanie na zimne więc mu zaufam, dobrze kojarzę?

Dobrze kojarzysz. Jak stosujesz Starsan, to kwaskiem już nie musisz neutralizować, bo Starsan jest mocno kwaśny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy po umyciu butelek NaOH mogę je odstawić do piwnicy i dopiero za dwa tygodnie zdezynfekować starsanem i zakapslować?

Edit. znalazłem odpowiedź na forum od użytkownika Crosis

W tym samym temacie przytoczonym wyżej jest mowa o cenie 6zł za kg NaOH, w internecie wyczytałem o wielkich wzrostach cen w 2017, gdzie kupujecie sodę? Ja kupiłem w polskim sklepie budowlanym sieciowym ?, zapłaciłem 20zł za kg.

Edytowane przez bobekzea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, bobekzea napisał:

A czy po umyciu butelek NaOH mogę je odstawić do piwnicy i dopiero za dwa tygodnie zdezynfekować starsanem i zakapslować?

Edit. znalazłem odpowiedź na forum od użytkownika Crosis

W tym samym temacie przytoczonym wyżej jest mowa o cenie 6zł za kg NaOH, w internecie wyczytałem o wielkich wzrostach cen w 2017, gdzie kupujecie sodę? Ja kupiłem w polskim sklepie budowlanym sieciowym ?, zapłaciłem 20zł za kg.

 

W sklepach piwowarskich jest nawet taniej, np:
https://marxam.pl/mycie-soda-kaustyczna-1-kg-naoh-granulat,c284,p3370,pl.html

https://www.alepiwo.pl/?produkty/sprzet/sterylizacja-i-pomiary/wodorotlenek-sodu-1kg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bobekzea napisał:

Jeszcze tylko jedna rzecz, jak często trzeba myć sprzęt? Po każdej warce wystarczy płyn do naczyń i ciepła woda? Oczywiście przed rozlewem dezynfekcja, ale jakie mycie po zabutelkowaniu już?

Zazwyczaj płuczę sprzęt na koniec zlewkami środka typu starsan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio pojawiło się mnóstwo ofert na allegro z "Alkohol IZOPROPYLOWY IZOPROPANOL IPA 99% 5L" za około 40-43zł. 

Ktoś to testował czy to jest "perfumowany" lub skażony. Nie ukrywam ze przez "Covid" strasznie poszedł do góry IPA 99% a teraz wraca cena do normy. 

 

W dniu 7.11.2020 o 13:16, x1d napisał:

Zazwyczaj płuczę sprzęt na koniec zlewkami środka typu starsan.

Jakie środki typu starsan?

 Teraz pojawił się SaniPro Rinse (zastępstwo za StarSan) i też się nad nim zastanawiam. 

Edytowane przez RyjekFMD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, zielony07 napisał:

Nie trzeba skażać. Walnij kielonka to się zorientujesz dlaczego.

Rozumiesz pytanie czy tylko czekasz aż "dowalisz" ? Jeśli nie masz nic sensownego do dodania to zapraszam na fora interia tam jest Twój poziom.
Może być byś 99% alkoholu ale mieszanina IPA z metanolem. Takie też widziałem z acetonem - do czyszczenia elektroniki.
Są dwie IPA 99% "DEZYNFEKCJA POWIERZCHNI MAJĄCYCH KONTAKT Z ŻYWNOŚCIĄ" lub "do "dezynfekcja powierzchni w przemyśle spożywczym niemających kontaktu z żywnością". Właśnie taki niuans jest czy to jest skażony czy czysty. Pytanie czy ktoś kupował te tanie i wie co to za mieszania. 

Edytowane przez RyjekFMD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak na opakowaniu jest UN 1987 to masz tetrachloroetan taka IPA to jest skażona i nie nadaj się do dezynfekcji. Musi mieć UN1219 czyli czysta IPA a widzę że sprzedawcy nie rozróżniają albo celowo udają ze nie wiedzą ze to jest alkohol odpadowy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Nie zgodzę się co do kwestii konieczności płukania po podchlorynie ze względu na silny chlorowy zapach. Koniec końców podchloryn sodu rozkłada się do chlorku sodu, czyli soli kuchennej najdalej po kilku dniach. Przy tak małych stężeniach ilościach, jakie się używa do dezynfekcji słone gose nam nie grozi. No chyba, że ktoś chce dezynfekować kufel przed nalaniem piwa, wtedy zalecałbym płukać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze wątpliwości do co do StarSanu. Składa się on z wody, kwasu fosforowego, kwasów dodecylobenzenosulfonowych (środek powierzchniowo-czynny) i glikolu propylenowego. Żaden ze składników nie jest środkiem biobójczym. Jak to może działać? To bardziej środek myjący.

Edytowane przez SlawekT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze wątpliwości do co do StarSanu. Składa się on z wody, kwasu fosforowego, kwasów dodecylobenzenosulfonowych (środek powierzchniowo-czynny) i glikolu propylenowego. Żaden ze składników nie jest środkiem biobójczym. Jak to może działać? To bardziej środek myjący.
Sprawdzony jest. Długo na rynku. Nie jestem tylko pewny czy nie powinno się go płukać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.