Skocz do zawartości

Mycie i Dezynfekcja. Najpopularniejsze środki chemiczne używane w piwowarstwie.


Undeath

Rekomendowane odpowiedzi

Ja pier... !

Kupiłem Mediseptol H 2go stycznia od megapaznokcie na Alledrogo. Zapłaciłem 12,03zł netto za butelkę 1L ze spryskiwaczem. Przed chwilą sprawdziłem aktualną cenę -od ok. 60 do 90zł/1L !

Dlaczego kupiłem wtedy tylko 2L?!  Cofam to, że niedrogie!

Tu oferta na Mediseptol H -1L za 59,99 : https://allegro.pl/oferta/mediseptol-h-plyn-do-dezynfekcji-powierzchni-1l-7611245440?reco_id=b30d9abe-5faf-11ea-a0d1-000af7f64ca0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ciekawostka.

Znalazłem ofertę: https://allegro.pl/oferta/mediseptol-h-plyn-do-dezynfekcji-powierzchni-5l-9004025751?reco_id=b25e9882-5fb3-11ea-8de8-b02628c85470&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Oferta o tyle ciekawa, że w opakowaniu 5L preparat Mediseptol H wychodzi po ok. 30zł /L. Jednak zwróciłem uwagę na to, że w opisie u sprzedawcy preparat jest (cyt.) "skuteczny wobec B, F, Tbc, V (Polio, Adeno) , rotawirusy, koronawirusy ". Te dwa ostatnie to ewidentnie dopisek sprzedawcy, bo w karcie charakterystyki producenta nie ma o tym żadnej wzmianki!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, a ja palnąłem gafę oburzając się na dopisek "rotawirusy, koronawirusy". Doczytałem się przed chwilą, że " ludzkie koronawirusy „można skutecznie dezaktywować poprzez procedury dezynfekcji powierzchni za pomocą 62-71% etanolu, 0,5% nadtlenku wodoru lub 0,1% podchlorynu sodu” lub wybielacza w obrębie jednej minuty. (źródło: https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10303973/dezynfekcja-przed-koronawirusem-chwyt-marketingowy-czy-koniecznosc-nie-idzmy-w-wariactwo.html)

Dla mnie okolicznością łagodzącą niech będzie wzburzenie po tym, jak zorientowałem się ile razy droższy obecnie jest środek do dezynfekcji, który stosowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz jeszcze wypowiem się na temat   z a p a c h u   kwasu nadoctowego do dezynfekcji.  Jedyny minus tego preparatu - to, że jest sprzedawany w dużych pojemnikach. Jeśli chodzi o zapach - dobrze byłoby, gdyby wypowiadały się osoby, które używały go, a nie "teoretycy", którzy gdzieś w jakimś miejscu, browarze lub innym pomieszczeniu zwąchali zapach octowy. Wyjaśniam (a używam tego środka długo),  gdyby przypadkiem wylało się trochę tego środka stężonego prosto z pojemnika - przez chwilę zapach byłby dość intensywny i bardzo krótki, bo błyskawicznie ulatnia się. Rozcieńczony roztwór - taki do dezynfekcji naczyń - w użytkowaniu - zapewniam, pachnie zdecydowanie mniej intensywnie niż przygotowana zaprawa do marynowania ogórków lub grzybów. Po 10 min. po dezynfekcji, gdy  ktoś wejdzie do pomieszczenia - nic tam nie wyczuje.

W dużych zakładach, mleczarniach, browarach - do dezynfekcji są przeznaczone ogromne powierzchnie - i są często dezynfekowane - tam, może być wyczuwalny zapach podobny do octu. Sam się z tym spotkałem. Ale zapomnijcie o zapachu octowym używając tego preparatu w warunkach domowych, gdy dezynfekujecie fermentory, butelki, beczki, kotły - bo go po chwili nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaromaj, a tym Divosanem to dezynfekcja np. fermentora polega na zalaniu roztworem aż po "menisk wypukły" i pozostawieniu na jakiś czas, czy wystarczy kilkukrotne zamgławianie "rozpylaczem do kwiatów"? (Metoda zanurzeniowa czy natryskowa?) Jak długo musi mieć kontakt z dezynfekowaną powierzchnią (po jakim czasie płuczesz wrzątkiem)?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do dezynfekcji fermentora używam od 1do 2 l gotowego roztworu. Zamkniętym fermentorem poruszam aby płyn dotarł w każdy zakamarek. Zostawiam  kilka minut odwracam do góry denkiem. Jeśli się nie śpieszę, po przelaniu czekam, aż się ulotni - jeśli potrzebny szybko - przepłukuje wrzątkiem. Całość trwa ok 10-15 min. Dłużej dezynfekuję  beczki, które np nie zostały przepłukane od razu po wypiciu piwa. Zostawiam na godzinę lub dłużej. Butelki, umyte wcześniej -  tak jak aktywny tlen - szybko, potem przepłukuję wrzątkiem i na suszarkę. 

W warunkach przemysłowych roztwór jest wtłaczany pod ciśnieniem, nie wypełnia naczyń, tylko porządnie je spryskuje. Ulatniające się gazy robią swoje.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ostatnio rzucił mi się w oczy filmik (nie wiem czy tutaj na forum) na którym ktoś stosował pianownicę do aplikacji Starsanu. Zacząłem zastanawiać się czy jest to kierunek w którym trzeba iść (w końcu to ponoć piana dezynfekuje) czy jednak zwykły atomizer jest wystarczający do doraźnego dezynfekowania łyżeczek, pokrywek etc. (zamiast despreja)?

Edytowane przez Hary86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Hary86 napisał:

Ostatnio rzucił mi się w oczy filmik (nie wiem czy tutaj na forum) na którym ktoś stosował pianownicę do aplikacji Starsanu. Zacząłem zastanawiać się czy jest to kierunek w którym trzeba iść (w końcu to ponoć piana dezynfekuje) czy jednak zwykły atomizer jest wystarczający do doraźnego dezynfekowania łyżeczek, pokrywek etc. (zamiast despreja)?

 

Wg mnie rozpylacz spokojnie wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie jeśli posiadam zwykły spirytus 96% i chciałbym go używać do dezynfekcji tak jak np desprej, to wlać go tylko do spryskiwacza czy można coś jeszcze dodać do tego żeby było więcej a mniej %? No np spirytus salicylowy, oxi lub inna chemia oczywiście łatwo dostępna i tania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.