Skocz do zawartości

Mycie i Dezynfekcja. Najpopularniejsze środki chemiczne używane w piwowarstwie.


Undeath

Rekomendowane odpowiedzi

w jakiej temperaturze rozpuszczacie NaOH? czyściłem ostatnio fermentor roztworem 3% - NaOH rozpuszczone w zimnej wodzie, 3 litry w 15 litrowym fermentorze. Wstrząsałem, obracałem go, więc przez godzinę cała wewnętrzna powierzchnia miała z nim kontakt. Mimo tych zabiegów piwo po fermentacji wewnątrz lekko skwaśniało. Jest to jakiś progres, bo poprzednia warka była skwaśniała na maxa, zastanawiam się jednak gdzie popełniłem błąd. Zastanawiam się czy następnym razem użyć gorącej/ciepłej wody? Wydłużyć kontakt fermentora z sodą? 

Ale tylko NaOH? Ja stosuje Naoh jako środek myjący, zmydlający. Do dezynfekcji stosuje Starsan, który jako kwas, dodatkowo dezaktywuje NaOh.
NaOh rozpuszczam w cieplej wodzie z kranu. Ok 45C (ale nie wiem czy to poprawne).

P.S. Twoje zakażenie może pochodzić z innego źródła niż wiadro. Wężyki, łyżki, uszczelki itp zwłaszcza, ze mówisz ze w poprzednich miałeś kwas.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zohan napisał:


Ale tylko NaOH? Ja stosuje Naoh jako środek myjący, zmydlający. Do dezynfekcji stosuje Starsan, który jako kwas, dodatkowo dezaktywuje NaOh.
NaOh rozpuszczam w cieplej wodzie z kranu. Ok 45C (ale nie wiem czy to poprawne).

P.S. Twoje zakażenie może pochodzić z innego źródła niż wiadro. Wężyki, łyżki, uszczelki itp zwłaszcza, ze mówisz ze w poprzednich miałeś kwas.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

NaOH + OXI. Do tej pory myślałem że OXI wystarczy, jednak okazało się że się myliłem. pozostałe elementy osprzętu bym wykluczył - brzeczkę każdorazowo po gotowaniu chłodzę i wlewam do czystego fermentora (bez użycia jakiegokolwiek sprzętu), więc w grę wchodzi jeszcze ewentualnie gar. ten jednak mogę wykluczyć - infekcję miałem tylko w części warek. wyczyszczę je jeszcze raz, jeżeli temat wróci to po prostu wymienię plastiki i elo. dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dłużej moczył wiadro niż godzinę. Zdarzyło mi się brzeczkę lać do wiader po kwachach czy takich w ktorych przechowywałem słód, ale czas mycia mógłbym w dniach liczyć, a nie godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie całe wiadro NaOH i tylko przelewaj.

Mam rozrobione tyle ługu, że wypełnia cały fermentor pod wieko. Wrzucam tam 20 butelek i się wszystko zaprzyjaźnia z NaOH.

Gdy wiadro opróżnia się po burzliwej, jest myte płynem do naczyń, po czym przelewam do niego ług. Wyżera wszystko.

Jeśli ług zanieczyści się mocno, wystarczy zdekantować czystą część, po czym rozrobić brakujące litry.

NaOH jest tanie i taka procedura nie pochłania zbyt wielu cebulionów, a mamy pewność, że wiadro jest umyte jak trzeba.

Wystarczy tylko wypłukać resztki ługu + u mnie dezynfekcja starsanem. Nic takiego komba nie przeżyje :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, MistrzSuspensu napisał:

Ja bym dłużej moczył wiadro niż godzinę. Zdarzyło mi się brzeczkę lać do wiader po kwachach czy takich w ktorych przechowywałem słód, ale czas mycia mógłbym w dniach liczyć, a nie godzinach.

Możesz sobie równie dobrze zaszczepić dzikie ustrojstwa podczas napowietrzania, tego wlewania z góry, zaglądania,niepotrzebnych pomiarów, czy rozlewania, możliwości jest dużo, to co opisujesz  z ługiem i wiadrem spokojnie wystarczy,temperatura wody nie gra roli,w ciepłej szybciej się tylko rozpuści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.01.2018 o 19:45, kris13 napisał:

Zakupiłem kwas orto-fosforowy 85% i chciałem zapytać w jakim stężeniu dezynfekujecie nim butelki? 

Do dezynfekcji butelek to raczej coś innego... chyba, że chcesz sobie przepłukać po NaOH, chociaż ja zwolennikiem sody w domu nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie będzie używany do regulacji pH podczas zacierania, najmniejsza pojemność jaka była dostępna to 1 litr. Parę postów wyżej (chyba @dziedzicpruski ) pisał o używaniu NaOh+ tego kwasu do dezynfekcji butelek więc można by do tego celu zużytkować nadmiar. Może kolega powie w jakim stężeniu używa tego kwasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kris13 napisał:

Generalnie będzie używany do regulacji pH podczas zacierania, najmniejsza pojemność jaka była dostępna to 1 litr. Parę postów wyżej (chyba @dziedzicpruski ) pisał o używaniu NaOh+ tego kwasu do dezynfekcji butelek więc można by do tego celu zużytkować nadmiar. Może kolega powie w jakim stężeniu używa tego kwasu?

W przybliżeniu 3-5%, lepiej bliżej 5% ,

płucze  ten kwas przed rozlewem wrzątkiem (przegotowaną wodą) na wszelki wypadek,bo butelki są dosyć kwaśne ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, BelgLover napisał:

Jak widzicie zanurzanie wężyków igielitowych w NaOH? Na długo można by zostawić?

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka
 

NaOH nie rusza igielitu - nie polecam natomiast zostawić dłużej np w StarSanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NaOH nie rusza igielitu - nie polecam natomiast zostawić dłużej np w StarSanie 

Dzięki. W StarSanie trzymam do pół godziny, w celu dezynfekcji.

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam starsan do dezynfekcji butelek. Piro pozostawia białe zacieki na butelkach.

Jak stosujesz starsan do butelek? 60 sekund na trzepanie 1 i przelewasz do kolejnej? Przy Warce 25l masz ok 50 butelek - to godzina płukania butelka po butelce.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, lookasoo napisał:


Jak stosujesz starsan do butelek? 60 sekund na trzepanie 1 i przelewasz do kolejnej? Przy Warce 25l masz ok 50 butelek - to godzina płukania butelka po butelce.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, lookasoo napisał:

Jak stosujesz starsan do butelek? 60 sekund na trzepanie 1 i przelewasz do kolejnej? Przy Warce 25l masz ok 50 butelek - to godzina płukania butelka po butelce.

Five Star Chemicals chyba mają certyfikat na Starsana, że w ciągu 30s dezynfekuję, a chyba gdzieś nawet mówili że rzeczywisty czas jest poniżej 10s ale certyfikat dla tego czasu jest jakiś problematyczny (ogólnie reakcje kwasowo-zasadowe są szybkie, w porównaniu np do reakcji utleniania).

 

Ja po prostu wlewam do butelki, zwilżam całą powierzchnie i przelewam do następnej.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziękuje za odpowiedź


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Five Star Chemicals chyba mają certyfikat na Starsana, że w ciągu 30s dezynfekuję, a chyba gdzieś nawet mówili że rzeczywisty czas jest poniżej 10s ale certyfikat dla tego czasu jest jakiś problematyczny (ogólnie reakcje kwasowo-zasadowe są szybkie, w porównaniu np do reakcji utleniania).
 
Ja po prostu wlewam do butelki, zwilżam całaą powierzchnie i przelewam do następnej.

Dzięki za odpowiedź


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawał roboty. Ja jestem leniwy i stosuję to : http://twojbrowar.pl/pl/myjki-suszarki/1478-sterylizator-do-butelek-spin.html

oraz to : http://twojbrowar.pl/pl/myjki-suszarki/988-suszarka-na-45-butelek-eco.html

60 butelek w 10 minut, czekają na napełnienie płynnym złotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natychmiast po wypiciu piwa 3 razy płuczę zatykając szyjkę paluchem, stawiam szyjką w dół na suszarce.

Przed butelkowaniem Starsan. I tyle.

Jednak gdy zbierałem butelki to traktowałem je ługiem. HGW co tam się przedtem działo.

Obejrzałem skrzynkę z pustymi butelkami, rzeczywiście są kryształowe, są mętne. Nie podejmuję żadnej akcji.

Infekcji jeszcze nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.