Skocz do zawartości

Mycie i Dezynfekcja. Najpopularniejsze środki chemiczne używane w piwowarstwie.


Undeath

Rekomendowane odpowiedzi

a do mycia może ktoś używał tego produktu? wygląda całkiem ok pewnie spróbuje przy kolejnym myciu 

 

http://tenzi.eu/artykuły/asortyment/gastro-line/mycie-i-dezynfekcja-zasadowe/gran-clor-2006

Nie używałem, ale z karty charakterystyki wynika że to roztwór NaOH z podchlorynem, czyli tak jakby ace czy domestos zmieszać z ługiem. 

 

Pytanie, jak cenowo to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używałem, ale z karty charakterystyki wynika że to roztwór NaOH z podchlorynem, czyli tak jakby ace czy domestos zmieszać z ługiem.

ACE to jest roztwór podchlorynu z ługiem sam w sobie ;)

 

Porównując karty ACE i tego, to dużo bardziej stężony niż ACE jest, więc polecam odpowiednie środki zabezpieczające przy używaniu.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie używałem, ale z karty charakterystyki wynika że to roztwór NaOH z podchlorynem, czyli tak jakby ace czy domestos zmieszać z ługiem.

ACE to jest roztwór podchlorynu z ługiem sam w sobie ;)

 

Porównując karty ACE i tego, to dużo bardziej stężony niż ACE jest, więc polecam odpowiednie środki zabezpieczające przy używaniu.

 

Z tym że stosunek NaClO:NaOH w ace to ok 5:1 (podają stężenie NaOH <1% a NaClO <5%), a w tym preparacie 2:1 (NaOH 10%, NaClO 20%). W Domestosie jest podobnie jak w ace, tylko więcej detergentu i zagęszczacze.

 

Bezpieczniejsze niż 5% ług który najczęście stosuje się do dezynfekcji na pewno nie jest :D Ale przy rozcieńczeniu może wychodzić kosztowo całkiem opłacalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pięciokrotnym rozcieńczeniu do poziomu ACE to całkiem dobra cena wychodzi.

 

edit:

To ma jakąś substancje zapachową czy czyste?

W sumie też się nad tym zastanawiam bo używam ACE a to sporo taniej by wyszło.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś info,ile naoh jest w "granulkach do udożniania rur" ecoplus. Na opakowaniu jest napisane,że zawiera wodorotlenek sodu. Na stronie producenta,nie mogę odszukać.

Edytowane przez Thorgall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś dorobił się już kamienia  piwnego w wiadrach to polecam hardkorowe stężenie kwasu fosforowego, po 5 min  kamienia nie ma .

Borykałem się z niedomytym garem emaliowym zawsze, osad strasznie ciężko złazi, za pomocą kwasu(w stężeniu 80% ),bez szorowania zlazło od razu wszystko, chłodnicę też tak umyłem, rękawiczki i okulary oczywiście niezbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tlen z roztworu nadwęglanu sodu dezynfekuje oparami czy musi być kontakt z powierzchnią dezynfekowaną? Tak się zastanawiam czy stosowane przeze mnie od kilku warek przelewanie z butelki do butelki ok. 200ml roztworu nadwęglanu sodu (i pomachanie butelką) ma technicznie rzecz biorąc sens? Jedną dawką roztworu załatwiam 20 butelek, przy ostatniej nadal mam śliski roztwór, infekcji nie miałem, ale to nie znaczy, że robiłem właściwie.

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko kontaktowo, wolne rodniki rekombinują tak szybko, że opary to już cząsteczkowy tlen. Też tak robię, ale dla mnie oxy to jeden z 3 kroków dezynfekcji, jakby to miało być tylko oxy bałbym się o skuteczność, ponieważ o ile się nie mylę oxy (zresztą jak wszystkie/większość środków dezynfekujących) potrzebuje czasu żeby być skutecznym. Samo mieszanie zapewnia dość krótki czas ekspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję wymoczenie całego sprzętu w 2%-3% roztworze wodorotlenku sodu i mam pytanie odnośnie czasu takiego mycia. Niby wystarczy 30min, ale podejrzewam, że czas ten został obliczony dla dość ciepłego roztworu, który przyspiesza szybkość reakcji. Ja planuję robić to w garażu, gdzie temperatura w najbliższym czasie będzie wahać się od 4°C do 10°C. Jak długo w takim razie mam moczyć sprzęt? Sprzęt nie jest bardzo brudny, szklany balon i wiadra nie mają widocznych śladów osadu. Kraniki, węże i inne mniejsze rzeczy mogą być lekko pokryte brudem ze względu na trudność w umyciu tak drobnych elementów (we wszystkie szczeliny z gąbką nie wejdę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Wiem jak obchodzić się z NaOH, chodzi mi bardziej o skuteczność tego środka w dość niskich temperaturach. Przy pierwszym myciu będę miał ciepłą wodę, więc w pierwszym rzucie pójdzie mały i duży balon po pół godziny, a później wiadra z tworzywa. Z tym, że nie wiem jak długo trzymać w tych wiadrach już schłodzony roztwór. Wcześniej robiłem to przez dobę, ale chciałbym mieć pewność, że wszystko robię dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega pyta ile czasu trzymać zimny roztwór w wiadrze żeby mieć pewność, że zadziałał na wszystkie formy żywe. A nie ile czasu zachowuje właściwości.

 

Temperatura nie ma wpływu na działanie i skuteczność. Minimalny kontakt to 30 minut. Trzymam czasem kilka dni w wiadrze, żeby nie wylewać świeżego roztworu do kibla tylko umyć nim kilka fermentorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

kolega pyta ile czasu trzymać zimny roztwór w wiadrze żeby mieć pewność, że zadziałał na wszystkie formy żywe. A nie ile czasu zachowuje właściwości.

O tym pisałem wyżej.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Może nie umiem czytać, ale w której wypowiedzi? Dopiero Undeath napisał o wpływie temperatury na skuteczność NaOH, za co jestem mu wdzięczny, bo mnie też interesował ten aspekt.

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • elroy promuje ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.